Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
deva
  • isim İlaç, çare
    "Deva bulmaz bir can kaygısına düşer." - F. R. Atay
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
deva

< Ar. da'vâ: dava

Vikipedi
Deva

Deva (, Romanya'nın Hunedoara ilinin başkenti olan şehirdir. Şehrin nüfusu 2011 yılı itibarıyla 61,123'tür.

"deva" kelimesinin kullanım örnekleri.

Onların bu derdine birazcık olsun deva olabilmek için, yıllar önce kaybettiğim annem adına burada bir su kuyusu açtırmak istedim.

Özel Deva Hastanesi Psikolog Ayten Belemir Yavaşoğlu, Mütercim Asım Ortaokulu öğrencilerine, ergenlik dönemi psikolojisine yönelik seminer verdi.

Özel Deva Hastanesi Psikolog Ayten Belemir Yavaşoğlu, okulların açılmasıyla birlikte öğrencilere verilen ev ödevlerinin kabusa dönüşmemesi konusunda velilerin dikkatli davranması gerektiğini belirtti.

Özel Deva Hastanesi Psikolog Ayten Belemir Yavaşoğlu, ebeveynlerin karneye çok fazla anlam yüklemesiyle çocuklarda karne kaygı oluştuğunu söyledi.

Ayrıca, DEVA Holding elmas, Nobel İlaç platin, Helba İlaç, BD Medical Pharma, CCCMPHIE altın, Koçak Farma, Pharmactive, Vem İlaç ve Infa Group gümüş, Analitik Kimya, Mustafa Nevzat, Şanlı İlaç, BD Medical Pharma, Infoset, Harman Finochem, Nosch Labs PVT, Pharma Action, Softi Gel Procaps, Symbiotica, Promo Pharma da diğer sponsorlukları üstlendi.

Birçok derde deva olan ve yüksek rakımda yetiştiği için kendine has tadı olan Küreci bademi, şifa kaynağı olarak da biliniyor.

Öğretmenlerin sadece okulda ders veren insanlar olmadıklarını, şehrin kültürel ve sosyal yaşamına da ne derece katkı sağladıklarını göstermenin verdiği mutluluğu yaşadıklarını belirten Erol Topal, oyunlarına uzun soluklu hazırlandıklarını, sahneye amatör ruhla, seyirciye profesyonel lezzet veren oyunlar sahneye koyduklarını, bunun için SANKO Holding, Tadım Kuruyemişleri, Deva Hastanesi ve Okulları, Kıyak Yayıncılık, Logos Eğitim Teknolojileri, Ada Avangarde gibi önemli kurumların sponsorluk desteğini alarak, hiçbir masraftan kaçınmadıklarını, bununda kaliteyi beraberinde getirdiğini ifade etti.

Çalışma Grubu Başkanvekili Surya Deva ve üyelerin de imza attığı açıklamada, küresel çapta iş dünyası liderlerinin Kaşıkçı olayından dolayı FII konferansına katılmayacağını açıklamalarının memnuniyetle karşılandığının altı çizildi.

Birçok derde deva çarşır otu, ilçeye bağlı Sevinçler, Ören ve Hoşçalar köylerinin sınırlarındaki çam ormanlarının içinde yetişiyor.

Tarih boyunca her derde deva tılsımlı bir ilacı pazarlayan şarlatanları çok iyi bilen hekimler şelasyon tedavisine hiç iyi gözle bakmadılar.

Aspirinin her derde deva gibi kullanılmasının sakıncaları bulunduğunu, ilaçların aktif madde içermesi nedeniyle mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, hastaların veya sağlıklı insanların gerekli gereksiz aspirin içtiğini, kime yararlı kime zararlı olduğunun yeterince bilinmediğini belirtti.