Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
deve
  • isim, hayvan bilimi Geviş getiren memelilerden, boynu uzun, sırtında bir veya iki hörgücü olan, yük taşımakta kullanılan hayvan (Camelus)
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
deve

(zooloji)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
deve

Dokuma tezgâhında tarak takılan kısım.

Vikipedi
Deve

Deve, devegiller (Camelidae) familyasının Camelus cinsini oluşturan iki evcil hayvan türünün ortak adı. Develer yük çeki ve binek hayvanı olarak kullanıldığı gibi, yünü, sütü, derisi ve eti için de beslenir. Yalnızca evcil türleriyle tanınan bu hayvanların yabanıl atalarından bu yana pek az değişikliğe uğradığı sanılmaktadır.

Devenin iki türü Hindistan, Pakistan, Afganistan, Mısır, İran, Suriye, Arabistan gibi Güney Asya ülkeleri ile Afrika’da yetiştirilen tek hörgüçlü deve (C. dromedarius) ve Orta Asya’da yetiştirilen çift hörgüçlü deve (C. bactrianus)dir.

Deve (dergi)

Deve dergisi genel yayın yönetmenliğini Ferzende Kaya'nın üstlendiği Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan aylık "hatır gönül dergisi"dir. Derginin periyodik olmayan aralıklarla çıkan MultiKulti Deve eki ise her sayısında farklı bir dilde yayınlanmaktadır. 8 Kasım 2013 tarihinde çıkan 8. sayısı ile yayın hayatını noktalamıştır.

Yayın kadrosu[ değiştir]

Derginin yazar ve çizer kadrosu tamamen gönüllü isimlerden oluşmaktadır. Bu isimlerin arasında Yılmaz Erdoğan, Ahmet Hakan, Pelin Batu, Mevlâna İdris Zengin, Sadık Yalsızuçanlar, Mesut Yar, Rasim Özdenören, Adalet Ağaoğlu, Lale Müldür gibi pek çok ünlü isim yer almaktadır.

"deve" kelimesinin kullanım örnekleri.

Peri Bacaları’nın yanı sıra 500 yıllık karadut ağacı, dipsiz dev kazanı, deve görünümlü sıra dışı kayası ve keşfedilmeyi bekleyen binlerce yıllık doğa mirası ile gün yüzüne çıkan Akkil Köyü şimdi ziyaretçilerini bekliyor.

MHP lideri Bahçeli’ye de MYK tarafından yerel seçimlerde ittifakın sürdürülmesi için tam yetki verildiğini hatırlatan Yalçın, bu iddiaların, “MHP’de tutunamayarak deve boncuğu gibi İP’te dizilenlerce” medya mensuplarına iletildiğini öne sürerek, “yalancıların mumu 31 Mart’ta yatsıya da kalmayacak, ilk akşamdan sönecektir” ifadesini kullandı.

Sokak, Anadolu Sokak, Cevahir Sokak, Kaya Sokak, Orta Sokak, Şehit Reşit Akbaba Sokak, Tağmaç Sokak, Kanarya Mahallesi, Alakarga Sokak, Anadolu Sokak, Deve Kuşu Sokak, Leylek Caddesi, Mavikuş Sokak, Sultan Murat Mahallesi, 2101.

Denizli’nin Buldan ilçesinde güreş sezonu hazırlıklarını tamamlayan develer için Alanyazı Meydanı’nda havut (deve semeri) töreni düzenlendi.

Gencer, 70 yavrunun Eskişehir'de gözünü dünyaya açtığını dile getirerek, 30 mahmuzlu kaplumbağa, 7 Kamerun koyunu, 5 Valabi kangurusu, 4 çinçila, 4 deve kuşu, 3 mirket, 3 geyik, 2 ceylan, 2 halka kuyruklu lemur, 2 Grivet maymunu, 2 kapibara, 2 kirikajou, 2 mavi ara papağanı, 1 akbaba beç tavuğu ve 1 antilop ile hayvanat bahçesinin daha da renklendiğini aktardı.

Şarbon hastalığı tıp dilinde Antraks olarak bilinen, Bacillus anthracis adlı bir bakterinin sebep olduğu bir hastalık olarak belirtilen açıklamada keçi, koyun, sığır, deve gibi eti için beslenen otçul hayvanlarda ve yabani hayvanlarda görülebileceği belirtildi.

Başka bir saldırı gerçekleştirmemesi için ağızlık takılıp ön ayakları da bileklerinden bağlanarak götürülen deve, götürüldüğü mezbahada veteriner hekimler tarafından ön muayenesi yapıldıktan sonra kesime alındı.

Opera şarkıcısı gibi büyük jestlerle ve minicik, kanserin de iyice kemirdiği bedenini bir deve dönüştüren bağrış çağrışla konuşurdu.

Milas Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği Başkanı Adnan Nazilli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Deve güreşi sezonunu açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, festivalden elde edilen gelirin ise Milas Belediye Beçin Gençlikspor'a bağışlanacağını kaydetti.

Samsun'dan bıçak bileme aleti, kağnılar, Ordu'dan deve çanı, dağarcık, yayık için kullanılan canlık, Mardin'den kara saban var.

Liselerden Gülşen Gökçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Hıdırellez , Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi Kaya mezarları, Melsa Mesleki ve teknik Anadolu Lisesi yöremizdeki şifalı otları sergilerken, Çalıca orta okulu deve güreşi, Eldirek İsmail Sarıkaya orta okulu asker uğurlama, Esenköy Şehit Er Asım Özdemir orta okulu Dont testisi , Fethiye Merkez Atatürk orta okulu yöresel çocuk oyunları, Göcek Deniz Temiz ve İnlice orta okulları yayla göçü, Karaçulha orta okulu yağlı güreşler, Günlükbaşı Silkar Ortaokulu davul zurna delbek kültürü , Vali Recai Güreli orta okulu milli bayramlarımızı sergilerken ilk okullarda cumhuriyet yöresel türküler, Gazi eski Fethiye festivali, Karaçulha deve güreşi, Menteşeoğlu yöresel türküler, Silkar ise davul, zurna ve delbek kültürünü sergileyip sundu.

Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Ekim ayı içerisinde belirlenen Deve Güreşi takvimine göre yapılan şenlikler ve festivallere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devecilik işine küçük yaşlarda amcası sayesinde merak sardığını ve kendisini bildi bileli civardaki deve güreşlerinin tamamı takip ettiğini söyledi.

İncirliova ilçesindeki çiftliğinde deve yetiştiriciliği yapan Türkiye devecilik Kültürü ve deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, kurbanlık ayırdıkları develere Ankara, İstanbul ve Eskişehir gibi illerden taleplerin olduğunu söyledi.

İncirliova'daki deve çiftliğinde AA muhabirine açıklama yapan Türkiye devecilik ve deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, güreşler için hayvan yetiştirdikleri çiftlikte son dönemde süt üretiminin de arttığını söyledi.