Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dipçik
  • isim Tüfek vb. silahların namlu gerisinde bulunan, atış sırasında silahın omza dayanmasını veya tabancanın elle kavranmasını sağlayan taban bölümü
    "Canı çıkıncaya kadar dipçiklerle dövdüler." - Ö. Seyfettin
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
dipçik

Ağaç kökü

Vikipedi
Dipçik

Dipçik, her çeşit tüfekte bulunan atış esnasında omuz kısmından destek alınarak nişan almayı kolaylaştıran ve tepmelerde ise daha az rahatsızlık veren bir aparattır. Normalde silah üzerinde sabitken, kurmalı da olabilir.

"dipçik" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bunun üzerine Çakmakçı Said ve Gaffar Kabuloğlu Osman, kadınları işgalcilerin elinden almak isterken dipçik ve kurşunla ağır yaralanır.

Bir süre dipçik darbeleri alan Büşra Büyükşen ölü taklidi yaptı ve saldırgan odadan çıkana kadar hareketsiz kaldı.

Ne yazık ki dipçik kısımları yanmış ama metal aksamları sağlam çıkmış ki bu bölgede rastlanmayan bir buluntuydu.

Ayrıca bu tüfeğe biz kendi tasarımımız olan dipçik ve şarjör bağlama ekipmanlarını da ilave ettik.

Aramada 18 gram eroin, 20 adet captagon uyuşturucu hap, 1 adet hassas terazi, uyuşturucu madde ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 12 bin 450 TL para, 1 adet ruhsatsız otomatik av tüfeği, 1 adet dipçik, 1 adet parçalara ayrılmış av tüfeği, 1 adet ruhsatsız tabanca, 15 adet av tüfeği fişeği, 72 adet tabanca mermisi, 10 adet fitilli torpil, 1 adet sustalı bıçak, 1 adet döner bıçağı ele geçirildi.

Dipçik aksamı takılarak tek başına kullanılabilen, 40 milimetre kalibre tekli bomba atar, ses fişeği, gaz fişeği, tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirildi.