Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
direk
  • isim Ağaçtan veya demirden yapılan uzun ve kalın destek
    "Kayıkçı yelkeni açmak için ilkin direği yerine oturtmalıdır." - S. Birsel
  • Sütun
  • Değerli, saygın, önde gelen kimse
    "Evin direği babamdır."
Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
direk

TV. Verici dalgalığın elden geldiğince geniş bir alana yayında bulunmasını sağlamak amacıyla yüksek bir tepeye dikilen, genellikle 300 m'den uzun olan çelik direk.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
Direk

(astronomi)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
direk

Çadır kurmakta kullanılan iki buçuk metre uzunluğu 8 cm. genişliği olan yontulmuş düz ağaç. (Saçıkara *İslahiye -Gaziantep)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
direk

Çok yaşayan (kimse).

Uçantop Terimleri Sözlüğü
direk

Aralarına ağın gerildiği uzun kazıklardan her biri.

"direk" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ulaşım sektöründeki direk serbest piyasada bulunan akaryakıtlar ise ham petrole ve döviz fiyatlarına bağlı yükseliyor.

Konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Uzmanı Merve Altınışık ile Psikolog Özlem Direk, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemini anlattı.

Anız yakma yerine çiftçilere anızlı toprak işlemede kolaylık sağlayan anız parçalama makinelerinin ve anıza direk ekim makinelerinin kullanılması önerildi.

İzmir Rehberler Odası Başkan Yardımcısı Macit Şaşzade, Air Arabi Hava Yolları’nın İzmir’e direk uçuşlara başlaması nedeniyle Arap turistlere İzmir, Çeşme ve Bodrum’u tanıtmak istediklerini söyledi.

Otogardan çıkan bir kişi Aydınpınar caddesine, oradan Ağa köy ile Çay mahallesi arasından geçecekler ve son olarak oradan Asar deresinin üzerinden direk olarak Atatürk Devlet Hastanesine ulaşacaklar.

Firari sanıklar Ufuk Emin Köroğlu, Emrah Direk, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş ve Murat Kazancı hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmaların 7, 8, 9, 10 ve 11 Ocak 2019'da Çağlayan'da yapılmasını kararlaştırdı.

Hakim karşısına çıkan Zekeriya Azo tutuklanarak Ferizli Cezaevine gönderilirken, Tofik Azo ise savcılıktan direk serbest kaldığı öğrenildi.

Ben inanıyordum ki, Sayın Karalar daha güçlü ve sağlam basabilmek için uyarıları direk en direk almıştır.

Antalya Kaş'ta yapılan Serbest Dalış Deniz Türkiye Şampiyonası'nda, Zeynep Ural, Baturalp Direk, Barış Kahraman ve Cemre Arslan 6 altın, 8 gümüş ve 1 bronz madalyanın sahibi oldu.

Gençlerde de kadınlarda Cemre Arslan ve Ceyda Kunt, erkeklerde Ahmet Barış Kahraman ve Mustafa Baturalp Direk, iki ayrı branşta Türkiye şampiyonluklarına imza atarak dikkatleri çekti.

Arkadaşlarımın vasıtasıyla, bazende direk bana ulaşarak Antalya ve Muğla'dan oteller şark köşesi için sipariş vermeye başladılar.

Böylece, hem dışarıda ve aracımda soğukta bekleme yapmıyorum hem de otomobilim aşağıya indiğimde sıcacık oluyor ve binip direk hareket ettirerek yoluma devam edebiliyorum.

Ekipler, buharlı yıkama aracı ile duvar, direk, otobüs durağı ve elektrik trafolarının üzerine yapıştırılan ilan ve reklamları tek tek temizledi.

Poligon aydınlatma direkleri, oto korkuluk ve bariyer imalatı, enerji nakil hattı direk imalatı ve Irak boru cıvatalı direk imalatı yapmaktayız.

Bu ürünler kadınlarda genital organların mukozasına direk temas ettiği için dioksin emilir.