Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
diri
 • sıfat Yaşamakta olan, yaşayan, canlı, ölü karşıtı
  "Duydum, görmedimse de hortlayan ölüleri / Fakat hortlak diriden kimin vardır haberi?" - F. N. Çamlıbel
 • Güçlü, zinde
  "Diri bir adam."
 • Solmamış, pörsümemiş
  "Diri çiçek. Diri yaprak."
 • Gereği kadar pişmemiş
Kişi Adları Sözlüğü
Diri

Cinsiyet: Erkek

 1. Yaşamakta olan, canlı.

 2. Taze.

 3. Güçlü, zinde.

 4. Zengin, varlıklı.

Tarama Sözlüğü
diri

bk. deri

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
diri

Saman sapının, buğdayın irisi.

"diri" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bizler mazlumlar adına umudu diri tutacağımıza ve mücadele edeceğimize ahd eden MŞÜ’lü Müslümanlar olarak daha öncede yapılan saldırılara ilaveten yapılan son saldırının sabrımızı artık taşırdığını ve müminlerin kardeş olduklarını ve onların yanlarında kalben ve fiilen duracağımızı ve şahitliğimizi yerine getireceğimizi tüm zalimlere duyuruyoruz.

Tensil sahalarında yapılan üretim, tabii tensil, gençlik bakımı, sıklık bakımı, ilk aralama ve bakım sahaları çalışmalarını yerinde inceleyen Bölge Müdürü Hasan Keskin, üretim çalışmalarının biran önce bitirilmesini ve diri örtü temizliği ile toprak işlemesinin muhakkak yapılması gerektiği talimatını verdi.

Sonrasında tavada yağı kızdırıp soğanları hafif diri kalacak şekilde arkalı önlü pişirin.

Niyazi Diri, Dünya’da 300 milyondan fazla kişinin astımlı olduğunu tahmin ettiklerini ifade ederek, “Astım akciğere giden havayollarının (bronşların) daralması ile kendini gösteren ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır.

Ardından bir gece önceden ıslatılmış aşurelik buğday da yıkanıp taneleri diri kalacak şekilde haşlanarak suyu süzülür ve bir kenara koyulur.

Gazişehir karşısında da bilhassa ilk yarıda çok iyi ve diri bir Balıkesir seyrettik.

Dış dudaklar dolgun ve diri olmalı,üzerini örten deride sarkıklık, gevşeklik ve buruşukluk olmamalıdır.

Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun diri tutulması adına görev yapan, ülkenin dirlik ve birliğine tahammül edemeyen hainlerce katledilen öğretmenlerimizi ve eğitim çalışanlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.

Gururla bakan adam Umudun tükendiği, hayatın yaşanılmaz bir hal aldığı, öfkenin büyüdüğü, isyanın filize durduğu bir dünyada, başı hafif yana düşmüş, omuzları geriye kaymış, yüzündeki sevecenlik her daim diri, kahır dolu dünyaya gururla bakan bir adam Müslüm Gürses.

Ahmet Diri ile diğer araçta bulunan sürücü Gıyan Ceran, Ezgi Ceran, Ayşe Ceran, Hacer Ceran ve Hatice Ceran yaralandı.

İkinci yarıya daha diri ve toparlanarak çıksa da hovardaca harcanan gol pozisyonları izledik.

Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın her zaman dile getirdiği gibi bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya mecburuz.

Bizim derdiğimiz Türkiye'dir, Türk milletidir, Cumhur İttifakı'nın tıpkı Kuvayımilliye ruhunda olduğu gibi diri ve dik duruşunun devam ettirilmesidir.

Lekelenmeme hakkının, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programında da yer aldığını anımsatan Gül, vatandaşların mesnetsiz ihbarlar nedeniyle suçlanmaması için lekelenmeme hakkını sürekli diri tutacaklarına işaret etti.

Tarihe 28 Şubat post modern Darbesi olarak geçin süreci, hafızalarımızda diri tutmayı, hem yakın geçmişe müdrik olma adına ve hem de istikbale dair adımlar atma noktasında bir bilinç oluşturmak için oldukça önemsiyoruz.