Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
diz
  • isim, anatomi Kaval, baldır ve uyluk kemiğinin birleştiği yer
    "Bir iskemlede ellerini dizlerine sermiş, sessizce oturuyordu." - A. Kutlu
  • Oturulduğunda uyluğun üst yanı
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
diz

anat. Uyluk kemiğiyle kaval kemiği arasındaki diz kapağını kapsayan bölge, genu.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
diz

Diz kapağı kemiğini kapsayan, tibya ile femur arasında kalan bölge.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
diz

(biyoloji)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
diz

Kene.

Jimnastik Terimleri Sözlüğü
diz

Bacağın uylukla baldır arasındaki oynak yeri.

Vikipedi
Diz

Eklem içindeki tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülmüştür.

Femur ve tibia arasındaki yük taşıyan kıkırdak yüzeyler, menisküs denilen iki esnek kıkırdaktan yapı ile korunur ve desteklenir. Menisküsler "C" harfi biçimli ve kuş yuvası biçiminde kenarları yüksek ortası ince bir yapıdadır. Bu yapı yuvarlak femur ile düz tibianın yapısal uyumunu sağlar, binen yükün tüm eklem yüzeyine dağılmasını sağlar,gelen darbeleri emer, eklemin sabitliğine yardımcı olur.

Bağlar diz eklemini sabitleyen ana yapılardır. Birbirlerinden tamamen ayrı yapılar olan bağlarla tendonları karıştırmamak gerekir. Bağlar her iki ucu kemiğe yapışan sabit yapılardır, sınırlı esneklikleri vardır. Tendonlar ise bir uçları kemiğe yapışan, diğer uçları adeleyle devam eden, adelenin hareketini kemiğe ileten yapılardır.

Yan bağlar dizin iç ve dış yanlarında bulunur ve dizin her iki yana açılmasını önler. Dış yan bağ dışında dizin dışa açılmasını engelleyen dizin arka-dış köşesinde bağlar ve popliteus tendonundan oluşan posterolateral kompleks denilen bir ek yapı vardır. Bu yapının zedelenmesine ait bulgular ve tedavi gözden kaçabilir. Ön çapraz bağ - ACL- tibia ile femuru tam orta noktadan birbirine bağlar. Fonksiyonu dizin dönme hareketlerini kısıtlamak ve tibianın öne hareketini engellemektir. Arka çapraz bağ - PCL- tibianın arkaya hareketini önler.

Dizin tüm bu anatomik yapıları boyunca kaslar uzanır ve birlikte çalışarak dizin koşmak, yürümek gibi hareketlerini yönetirler. Kaslar ayrıca sabitliği sağlayan oluşumlara destek sağlar, korurlar. Dizi yöneten iki ana grup kas vardır. Ön uyluğun 4 başlı kası (quadriceps) Leğen kemiğinden uyluğun ön yüzü boyunca uzanır, diz kapağı üzerinden tendonlaşarak devam eder ve tibianın üst-ön tarafına yapışır. Dizin doğrultulması-düzleştirilmesi hareketini yaptırır. Aynı zamanda diz kapağı kemiğinin üst, iç ve dışına yapışan ayrı başları ile diz kapağının dengesini sağlar. Dizin dönme hareketlerini kısıtlayarak ACL ye, tibianın arkaya hareketini kısıtlayarak PCL ye yardımcı olur. Uyluğun arkasında ikisi tibianın dışına, ikisi içine yapışan hamsring adeleleri vardır. Hamsringler dönme hareketini ve tibianın öne hareketini kısıtlıyarak ACL e yardımcı olur.

"diz" kelimesinin kullanım örnekleri.

Tahmin edileceği gibi çok zorlanmamış, yalnızlık aynı yalnızlık, anlayışsızlık desen diz boyu, kuşak çatışması, en alasından.

Namazda omurga, diz, dirsek, omuz, kalça, boyun ve pek çok eklem yüzeyleri ve kıkırdakları, kas ve bağları bilvesile vakumlanarak hem beslenir, hem de antere olur.

İlhan Gölbaşı, aort damar hastalıklarının tüm damarlarda meydana gelebilmekle birlikte en sık aorta (vücudu besleyen ana atardamar) beyin damarlarında, diz atardamarında, barsak ve dalak damarlarında görülebildiğini ifade etti.

Toplantıya katılan ortopedi ve travmatoloji uzmanları; Erişkin Omurga Travmaları, Erişkin Pelvis ve Asetabulum Travmaları, Kalça ve Diz Protezi Revizyonları ve Kıkırdak Problemleri ve Çözüm Yöntemleri başlıkları altında sunumlar gerçekleştirdiler.

Diz kapağının altında asimetrik kesimli, krem rengi bir elbiseydi" diye cevap verdi.

Cariyelerin sadece mahremi olan erkeklere karşı değil, bütün erkeklere karşı avret yeri göğüsten diz kapağına kadarki yerleridir.

Diz itibariyle bacak uzvu olmayan kişilerin yürüme, koşma, bisiklete binebilme gibi hareketleri mikro işlemli kontrol sayesinde ayırt edilmeyecek biçimde gerçekleşiyor.

Natürel tonların kullanıldığı çiçek aplikeli ipeksi bluzlar, diz üstüne dökülen etekler ve metalik ipliklerle dokunan buklet ceketlerden oluşan zarif Yargıcı koleksiyonu, sizi anında neşelendirecek seçkin zevkleri ufak detaylar ile birlikte sunuyor.

Uzun süre dizlerininiz bükülü oturamıyor ve araç kullanırken diz ağrısı çekiyorsanız sertleşmiş sorunlu bir plikanız olabilir, ihmal etmeyin.

Uzun süre dizlerinizin üstüne oturmak, çömelme hareketi yaparak uzun süre o pozisyonda durmak, sandalyeye oturduğunuzda ayakları sandalye altına yani geriye atmak veya iş yapmak için dizi saatlerce bükülü tutarak dizleri zorlamak, Bu gibi durumlarda diz kıkırdağında yumuşama olacağı için dizde ağrı meydana gelir.

Ayrılalım ki Türkiye, cascavlak ortada kalsın ve başta ekonomik ve savunma stratejileri olmak üzere sık boğaz edilip diz çöktürülsün.

Suriye'de rejimin saldırılarından kaçarak, İdlib'deki Ser Ceble kampında ailesiyle yaşayan ve doğum sırasındaki bir sorun sebebiyle ayakları diz altından kesilen küçük Maya'ya, kendisi gibi engelli babası Muhammed Ali Meri'nin konserve kutusundan yaptığı aparatla yürümeye çalışmasını AA'nın duyurmasının ardından yardım eli uzatıldı.

O bize cicili bicili sözleri, insan haklarından bahseden Batılılar el altından PKK ve PYD'ye silahlar vererek Türkiye'yi diz çökertmeye çalışıyorlar.

Maksatları bu Ülkeyi tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi Sevr ve Mondros da olduğu gibi kendi isteklerini bize dayattırmak bize kabul ettirmek bize diz çöktürmektir .

Kalça yada diz protezi düşünülen hastalarda eklemlerin ağrı ve deformite nedeniyle az kullanıldığından o eklemi çalıştıran kasların zayıfladığını anlatan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.