Kelime tanımını bul

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
dodo

Kuşlar (Aves) sınıfının, güvercinler (Columbiformes) takımının, dodogiller (Dididae) familyasından, 75 cm kadar uzunluğunda soyu tükenmiş olan bir tür.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
dodo

(zooloji)

Zooloji Terimleri Sözlüğü
dodo

(Didus cucullatus) Yağmurkuşları (Charadriiformes) takımının dodogiller (Dididae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 75 cm. Soyu tükenmiştir.

Vikipedi
Dodo

Dodo ya da Mauritius dodosu (Raphus cucullatus), güvercingiller familyasından Mauritius'da yaşamış ama 17. yüzyılın sonlarına doğru soyu tükenmiş bir kuş türüdür. Yaklaşık 1 metre boyunda ve 20 kilo ağırlığında uçamayan bu kuş, şu an için Raphus cinsi içinde değerlendirilen yegâne türdür ve güvercingiller (Columbidae) familyasında sınıflanır. Yerde yuvalandığı ve meyvelerle beslendiği belirlenmiş olan dodoya, soyu insanın kaydedilebilmiş tarihi sırasında ve doğrudan insan etkinliğine bağlı olarak tükendiği için, soy tükenmesinin örneği olarak sıklıkla atıfta bulunulur. Dodo (Mauritius dodosu) ile aynı alt familyada sınıflandırılan diğer kuş Rodrigues dodosunun (Pezophaps solitaria) da soyu tükenmiştir.

Dododan ilk bahsedenler 1598'de Hollandalı denizcilerdir. Dodo hakkındaki bilgilerin kaynağı, Mauritius'da bulunmuş çeşitli kemikler, örnekleme parçaları, raporlar ve resimlere dayanır. Bu bilgilere göre de esasen düşük rakımlı ormanlarda yaşamış bir tür olsa da "dodo ağacı" olarak da adlandırılan Sideroxylon grandiflorum (eski adı, Calvaria major) ile arasındaki olası karşılıklı yarar ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, yaşam alanının tepelik arazilere de uzanmış olabileceği belirlenmiştir. Uçamayan, uysal bir tür olan dodo, eti için çok yoğun olarak avlanmış ve en son olarak da 1662'de, Mauritius açıklarındaki bir küçük adada görüldüğü kaydedilmiştir. Bu tarihten sonra "dodo" olarak değerlendirilenlerin hepsi, "Mauritius Kırmızı Tavuğu" olarak da anılan Aphanapteryx bonasia adlı tür olmuştur.BirdLife International 2004. Raphus cucullatus. IUCN 2006. 2006 IUCN Red List of Threatened Species. www.iucnredlist.org. (Erişim: 06 February 2007)

=

Dodo (Alice Harikalar Diyarında)

Dodo, Lewis Carroll'un (Charles Lutwidge Dodgson) yazdığı Alice Harikalar Diyarında kitabının 2. ve 3. bölümlerinde yer alan hayali bir karakterdir. Dodo'nun yazarın kendi karikatürü olduğu düşünülür. Popüler ancak dayanaksız bir düşünceye göre; yazarın kendisini bu hayvanla özdeşleştirmesinin sebebi, kekemeliğinden ötürü kendisini "Do-do-dodgson" olarak tanıştırmasıdır.

Alice's Adventures in Wonderland[ değiştir]

Pasajda Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında hikâyesinin ilk anlattığı zamana, 4 Temmuz 1962'deki kayık gezisine atıfta bulunur. Hikâyede Alice kendisi olarak ve diğerleri kuşlar olarak ortaya çıkar. Lorina Liddell, Lory (papağan); Edith Liddell, Eaglet (kartal yavrusu); Dodgson, Dodo; ve Robinson Duckworth, Duck (ördek) olarak betimlenmiştir. Dodo, yüzdükten sonra kuruyabilmek için bir grup yarışı düzenlemeyi teklif eder. Bu yarışta yarışmacılar istedikleri yolu izleyerek koşma ve istedikleri yerden başlayıp istedikleri yerde yarışı bitirme hakkına sahip olacak ve dolayısı ile herkes birinci olacaktır. Yarışın sonunda Alice ödül olarak cebinden çıkarttığı şekerlemeleri tüm kazananlara dağıtır, ancak kendisine şekerleme kalmaz. Dodo cebinde başka ne olduğunu sorar ve Alice'in cebinden bir de yüksük çıkar. Dodo Alice'den yüksüğü ister ve hemen arkasından onu aynı yüksükle ödüllendirir. Hikâyedeki yarış, Carroll'un politik sistem ve partilerin karar mekanizmasını ve dürüstlüğünü eleştirmek için kullandığı, hicivli bir betimlemedir.

Dodo (Alis Harikalar Diyarında)
  1. YÖNLENDİRME Dodo (Alice Harikalar Diyarında)