Kelime tanımını bul

Kişi Adları Sözlüğü
Dolan

Cinsiyet: Erkek Dolgun olan.

"dolan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bizleri aramıza sokulmak istenen fitne fesat gıybet ve dedikodulardan, yalan dolan ve iftiralardan ve tüm kötülüklerden emin eylesin.

Bir haftalık evden uzaklaştırma cezası dolan Kemal Ergi eve gelerek eşi ve çocuklarıyla tartışmaya başladı.

Kahramanımız Tahsin bir mimar, yaşadığı plazanın penceresini açtığında içeri dolan cehennem sesinin ateşine odun taşıyanlardan.

Yelkenleri rüzgarla dolan yarışçıların birbirleri ve dalgalarla mücadelesinde renkli görüntüler de oluştu.

Bugün internet haberciliği denen şey, yalan, dolan ve reklam gelirini artırmak için, ziyaretçiden adeta haberin özünü saklamaktan ibaret.

Biz Karabük Üniversitesi'nden mezun olan öğrencilerimizin sadece Edirne'den Kars'a değil gönül coğrafyamızda ülkemizin, devletimizin görev verdiği her yerde canla başla çalışarak kendi mesleğini icra edip hizmet aşkıyla dolan bir diş hekimi yetiştirme gayreti içerisindeyiz.

Bu hormonal etkinin yanında bu hastaların midelerinde yapılan küçültme ameliyatları sonucunda az gıda ile dolan mide nedeni ile de daha çabuk doyma hissine ulaşılabilmektedir.

Gazipaşa Anaokulunun minik öğrencileri, öğretmenlerinin nezaretinde okullarının yanı başındaki ekşilik çiçekleri ile dolan tarlaya gelerek güzel havada ders yaptı.

Tan yeri ağarıncaya kadar esenlikle dolan bu mübarek gecede, melekler yeryüzüne indikçe inerler.

Tayland deniz komandolarının yanı sıra İngiltere'den ve ABD ordusundan dalgıçların eşlik ettiği arama ekipleri suyla dolan mağara galerilerinde ilerleyebilmek için sütunları matkaplarla delerek tavanlarda nefes boşluğu açmaya çalıştı.

Sel sonrası apartmanlarının içerisi su dolan bazı vatandaşlar ise evlerinden çıkamıyor.

Maalesef yalan, dolan, fitne, fesat, dedikodu ve iftira gibi toplumu kemiren hastalıklar sıradan hale geldi.

Alınan bilgiye göre, Turgutlu Anadolu Lisesinin öğrenci taşımacılığını yapan Hakan Kumser yönetimindeki 45 ZA 0183 plakalı midibüs, Ergenekon Mahallesi'ne elektrik hatlarının yer altına alınması için açılan ve aşırı yağış sonrası suyla dolan çukurun yanındaki asfaltta ilerlerken, asfalt altında gevşeyen toprağın çukura doğru kayması üzerine yan yattı.

Simülasyonun başında kömür üretildikçe, kömür alanının boşaldığı ve kömür üzerinde bulunan marn ve kireçtaşının çökerek bu alana yerleştiği, Boşluğa dolan metan ve karbonmonoksit gazlarının üretimin yapıldığı ve işçilerin bulunduğu galerilere dolduğu belirtiliyor.

Yalan, dolan, hırs, gösteriş, israf ve benzeri nefsani arzular, yani dünyalık heveslerin hepsi birer puttur.