Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
don
 • isim Giysi
 • Vücudun belden aşağısına giyilen uzun veya kısa iç giysisi, külot
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
don

Atların vücut örtüsü rengi.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
don

(coğrafya)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
don
 1. [bk. donluk].

 2. Pantalon. (Yenikent *Aksaray -Niğde; Yukarıdinek *Şarkikaraağaç -Isparta)

 3. Giysi. (Bölükbaşı, *Selim, Eşmeyazı -Kars)

 4. Salman çekileceği sırada kağnının üzerine çekilen çul. (Yurtbeyi *Çankaya -Ankara)

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
don

Hava sıcaklığının sıfır dereceden aşağı düşmesiyle suyun katı duruma geçmesi olayı.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
don
 1. Çamaşır: Cuma günü don yıkamam.

 2. Kıyafet, biçim.

 3. bk. donak (I)-1.

 4. Pantolon.

 5. Şalvar.

 6. Beyaz bezden yapılmış pijama.

 7. Tavukların ayağına işaret olarak bağlanan bez: Annem tavuklarımız belli olsun diye ayaklarına don dikmiş.

 8. Saman taşımak için kağnıların yanlarına konulan yün örtü.

Vikipedi
Don
 • Don 1978'de çekilmiş hint filmi.
 • Don, Rusya'da bir ırmak.
 • Don, iç çamaşırı, külot.
 • Don, iri ve sert kar tanelerine verilen isim.
 • Don, Kışın aşırı soğuktan dolayı yerlerde buzlanma görülmesi.
 • Don, hayvanlarda, özellikle atlarda vücudu örten kıl örtüsünün rengi.
 • Don, Lâtin dillerinde beyefendi anlamına gelir.
Don (iç çamaşırı)

Don erkek ya da kadın iç giyiminde, cinsel uzuvların olduğu bölgeyi örtme ve koruma amaçlı olarak kullanılan iç çamaşırlarının tümünün ortak ismi.

Don, belden aşağı bölmeyi kapatmak ve korumak amaçlı, beyaz veya renkli pamuklu kumaştan yapılmış bir tür iç giyim giysisidir. İki bacak arasından geçer ve arkadan ve önden bedeni kuşatarak bel bölgesinde birleşir.

=

"don" kelimesinin kullanım örnekleri.

Dinyeper, Dinyester, Don, Kuban ve Fransa’dan doğan Tuna Karadeniz’e döküldüğü için alüvyon ve plankton kadar şehirlerin kirliliğini de taşıyor.

Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil" (Kötü olma) dır.

Öte yandan Ardeşen ilçesi sahil yolu geçişinde, aşırı don ve buzlanmaya bağlı olarak, 8 farklı aracık karıştığı trafik kazaları meydana geldi.

Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ile don olayı ile sis ve yer yer pus hadisesi görülebilecek.

Oyunun esas erkeği olan asilzade Don Floriano, hayatının aşkını, bu deli evinde buluyor ancak ona deliler gibi aşık olan iki kadının daha varlığıyla işler çığırından çıkıyor ve komedi kaçınılmaz oluyor.

Oyunda, suç işlemiş asilzade Don Floriano'nun saklanmak için deli taklidi yaparak bir deli evine sığınması ve burada yaşadıkları anlatılıyor.

Oyunda, suç işlemiş bir asilzade Don Floriano'nun saklanmak için deli taklidi yaparak bir deli evine sığınmasını ve burada yaşadıkları anlatılıyor.

Oyunun esas erkeği olan asilzade Don Floriano, hayatının aşkını, bu deli evinde buluyor ancak ona deliler gibi aşık olan iki kadının daha varlığıyla birlikte işler çığırından çıkan bir komedi.

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon toplantısında ise yaklaşan kış mevsiminde, genel hayatı etkileyecek ve kurumlararası koordinasyonu gerektirebilecek muhtemel yoğun kar yağışı ve don kapsamlı meteorolojik uyarılarda olası can ve mal kayıplarının önlenmesi ya da en aza indirilmesi maksadıyla etkin ve hızlı müdahale çalışmalarının esasları kararları alındı.

Toplantıda ayrıca kış mevsiminde, genel hayatı etkileyecek ve kurumlar arası koordinasyonu gerektirebilecek muhtemel yoğun kar yağışı ve don kapsamlı meteorolojik uyarılarda olası can ve mal kayıplarının önlenmesi ve en aza indirilmesi maksadıyla etkin ve hızlı müdahale çalışmalarının esasları hakkında kararlar alındı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, toplantının amacının, kış mevsiminde, yerleşim birimlerinde genel hayatı etkileyebileceği ve kurumlar arası koordinasyonu gerektirebileceği değerlendirilen, muhtemel yoğun kar yağışı ve don kapsamlı meteorolojik uyarılarda, olası can ve mal kayıplarının önlenmesi, ya da en aza indirilebilmesi ve müdahale çalışmalarının hızlı ve etkin yapılabilmesi, vatandaşların güvenli, rahat ve huzurlu bir ortamda yolculuk yapmalarını sağlamak, kar ve buzla mücadele çalışmaları hakkında bilgi vermek, koordineli çalışmayı tesis etmek olduğu belirtildi.

Antalya Bölge Müdürlüğü Böle Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkilileri, Isparta ve çevresinde orta kuvvette don riskinin bulunduğunu bildirdi.

İlçeye bağlı Çoruk mahallesindeki arazileri kontrol eden uzmanlar, Nurettin Cakcak adlı çiftçinin zeytinliğinde don zararı görünce harekete geçti.

Ceviz bahçesi kuracak üreticilerin, arazilerinin dona hassas olup olmadığını, don tabanlı özelliği gösterip göstermediğini tespit etmeleri yerinde olacaktır.

Bölgedeki yağışlar akşam saatlerinden yarın öğlene kadar Erzurum, Ağrı ve Kars'ın merkez ve güney ilçelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağından, yetkililer, ulaşımda aksama, görüş mesafesinde azalma, tipi, buzlanma ve dona karşı vatandaşları ve sürücüleri, aynı zamanda hava sıcaklıklarının düşmesiyle zirai don beklendiğinden çiftçileri uyardı.