Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
doping
  • isim, spor Bir spor yarışması sırasında vücuda ek enerji sağlamak için kullanılan uyarıcı ilaç
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
doping

Herhangi bir hayvanın yarıştaki hızını, dayanıklılığını, cesaretini, gücünü ve davranış veya hareketlerini değiştirmek için ilaç veya kimyasal madde kullanılması.

Vikipedi
Doping

Doping, sportif performansı artırmak amacıyla yasaklanmış ve vücuda yabancı maddelerin kullanılması ya da herhangi bir maddenin anormal miktarlarda tüketilmesi veya vücuda normal dışı yollardan alınması olarak tanımlanır.

Dopingin ilk resmi tanımı 1963 yılında yapılmıştır. Buna göre doping; sporcu ya da oyuncuların yarışma sırasında veya oyuna hazırlanırken spor ahlâkına yakışmayacak şekilde performanslarını yapay olarak artıracak ve sporcunun fiziksel ve psikolojik sağlığına zarar verecek madde veya başka olası yöntemleri kullanmasıdır.

"doping" kelimesinin kullanım örnekleri.

Alınan doping, gösterilen vurdum duymazlık ve en önemlisi de umut tacirliğine yönelik her şey bir bir ortaya çıkıyor.

Fransız futbolcuya daha önce 6 ay futboldan men cezası verilmiş, soruşturmanın sonunda doping içeren ilaç kullandığının kanıtlanması durumunda 4 yıla kadar futboldan men cezası alabileceği belirtilerek bu durumda futbol hayatının sona erme tehlikesi belirmişti.

Ama bu ileride müsabık olduklarında doping testleriyle karşılarına çıkıyor.

Maraton koşucuları için gücü arttıran, ama doping sayılmayan Lucozade adlı içecek, Panadol ağrı kesici, Sensodyne diş macunun değişik versiyonları.

Yapılacak bu ilk toplantıda yönetim kurulunda görev alan bir çok ismin yaşanan doping skandalına tepi göstermek için görevi bırakacağı konuşuluyor.

Tahkim Kurulu, bu iddianın geçerliliğini araştırmak üzere Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi'nin farmakolog ve toksikolog uzmanlarından görüş istemişti.

Rus buz patenci Ekaterina Bobrova, Slovakya'nın başkenti Bratislava'da yapılan Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası'nda kendisinden alınan doping testi sonuçlarında yasaklı meldonyum maddesinin bulunduğunu açıkladı.

Son Dünya Şampiyonu Nurcan Taylan, Sedat Artuç ile Gülbeyi Akti, federasyonun ayrımcılık yaptığını iddia ederek doping testine girmedi.

Avrupa şampiyonu Büyük Britanyalı atlet Nigel Levine, doping yaptığı gerekçesiyle 4 yıl men cezası aldı.