Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
duş
  • isim Temizlik veya tedavi amacıyla suyu yüksekten üzerine doğru püskürtme yoluyla yıkanma
    "Soğuk bir duş, sonra da deliksiz bir uyku!" - A. İlhan
  • Bu biçimde yıkanmaya yarayan alet
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
duş

Rüya, düş.

Döşem Terimleri Sözlüğü
duş
  1. Suyu düzgün bir şekilde dağıtarak fışkırtan araç.

  2. böyle akan su ile yıkanmak (duş yapmak).

"duş" kelimesinin kullanım örnekleri.

Erkek ve bayan bölümleri tamamen simetrik yapıda olup 8 adet duş , 4 adet alaturka alafranga dahil olmak üzere tuvalet soyunma kabini ve bekleme alanları bulunuyor.

Bulunan zarflardaki tozun ne olduğunun henüz tespit edilmediğini açıklayan itfaye ve kurtarma ekibi yetkilileri şüpheli tozdan etkilenen personel bulunmadığını ancak tozla temas eden altı personelin tümden, 20 personelin de duş aldırılmak suretiyle temizleme işlemine tabi tutulacağını açıkladı.

Doktor Sevgi Ekiyor, işlem uygulama yapılacak bölgeye anestezik krem sürülüp yüzde 15-20 dakika bekletildikten sonra, küçük iğne uçlarıyla ciltte papül dediğimiz minik kabarcıklar yaparak gerekli bölgelere uygulandığını ifade ederek, şunları kaydetti; “2-4 saatte kızarıklı ve bu kabarcıklar geriler, hastama 24 saat sıcak duş almamasını, 24 saat alkol tüketmemesini, bol su tüketmesini, yüzüne işlem sonrası biz kremledikten sonra başka bir şey sürmemesini ve sıcak ortamda ısıtıcıların altında bulunmamasını tembihliyorum.

Mumlar, oda kokuları Molton Brown’un Dewy Lily of the Valley & Star Anise koleksiyonunda el kremi, duş jeli, vücut losyonu, oda kokusu, mum gibi ürünler var.

Ayak kokusunu engellemek için düzenli duş, duştan sonra ayak parmak aralarının kâğıt havlu ile kurulanması ve aynı ayakkabı ya da botun en erken 24 saat aralıkla giyilmesi önerilir.

Nasıl ki elbiselerle duş alındığında vücudumuz temizlenmezse, rahatlamazsa ve sadece ıslanırsak, yatağa da olumsuz düşüncelerle girdiğimizde dokunmanın ve sevişmenin verdiği hazza odaklanamaz, sadece penis vajina birlikteliğini içeren becerme ve becerilme şeklinde cinsel birliktelik yaşarız.

Gelen talepler çerçevesinde lavabo, duş, çamaşırhane, komutan banyoları, mutfak, yemekhane, bulaşıkhane ve kilerler yaptı.

Ortak kullanım alanlarında hela, duş, eğitim salonu, sağlık ünitesi, çocuk oyun alanı, bulaşıkhane ve çamaşırhane yapılacak.

Gelemen Sülün Üretim Merkezi 1,1 ha alana kurulmuş olup, içerisinde idari bina, karantina odası, kuluçkahane, civciv gelişim odası, dezenfeksiyon ve yumurta saklama odası, yem deposu, açık ve kapalı kümesler, bekçi evi, personel soyunma ve duş odaları bulunmakta.

Saç çıkartan bir şampuan kullanıyorsanız saçların durulanma suyunun bile vücutla temas etmemesi konusunda hassas olunmasını tavsiye eden Amerikalı doktorlar ya başın berberlerde olduğu gibi arkaya doğru ya da daha rahat etmek için duş esnasında öne doğru eğilerek yıkanmasının yan etkilerden korunmak için yeterli olacağını söylüyorlar.

Kimya Mühendisi Ömer Duysal ise havuzlara duş almadan terli vaziyette girildiğinde suyla amonyakın birleşeceğini, yeterli dezenfeksiyon olmadığı zaman havuza girildiğinde risk alınacağını söyledi.

İçerisindeki sterilizasyon malzemeleri, raylı sistem, etüv kazanları, duş kabinleri ile canlı bir tarihi andıran merkez, şimdilerde aynı zamanda sağlık müzesi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Tahaffuzhane, yaklaşık 150 yıldır ayakta kalan sterilizasyon malzemeleri, rıhtımdaki raylı sistem, etüv kazanları, duş kabinleri ile ziyaret edenleri geçmişe götürüyor.

Tamamen ahşap malzemelerden oluşan yapıların yanı sıra palmiye ağaçları ve çiçeklerle süslenen, ışıklandırması yapılan Süleymanpaşa Belediyesi Gündal Halk Plajının dinlenme alanında 4 giyinme kabini, 4 duş, 4 tuvalet ve kafeterya binası bulunduğu belirtildi.

Hafif bir şeyler yemek, sabahları mutlaka duş almak, sabah yoğun ışığa maruz kalmak, odayı havalandırmak ve akşam üzeri egzersiz yapmak, uyanıklığı sağlamada ve uyku düzenini oturtmada çok yardımcı olabilir.