Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
dut
  • isim, bitki bilimi Dutgillerden, kuzey yarım kürenin genellikle ılıman bölgelerinde yetişen, yapraklarıyla ipek böceği beslenen ağaç (Morus)
  • Bu ağacın, ak, kara, pembe renkte ekşi veya tatlı, sulu meyvesi
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
dut

Dutgiller (Moraceae) familyasından, yaprak ve meyveleri için Türkiye'de yetiştirilen, akdut (Morus alba), karadut (M.nigra), mor dut (kırmızı dut) (M.rubra) gibi çeşitleri olan ağaçsı bitki.

Vikipedi
Dut

Dut, dutgiller (Moraceae) familyasından Morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen ad.

Vatanı Çin’dir. 15 m'ye kadar boylanır. Gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir. Yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş, tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. Kenarları dişlidir. Çiçekler, olup yaprakların koltuğunda ve saplı durumlar halinde bulunur.

Dut ağacının yaprağı ipek böceğinin çok sevdiği yiyeceklerdendir.

"dut" kelimesinin kullanım örnekleri.

Meyve olarak dut hem egzamaya karşıdır, kurusu ise egzamaya karşı ve gene kandaki CRP’yi düşürmek için… Modern tıp bugün abakteriyel CRP’yi düşüremez.

Ayrıca Çoruh Havzası Rehabilitasyon Projesi ve AKAK Projesi kapsamında yüzde 70'i hibe destekli kırsalda yaşan köylülere gelir getirici ceviz, üzüm, hurma, dut ve zeytinden oluşan toplam 2 bin 500 meyve fidanı dağıttık.

Bölgede tamamlanan çalışmalar sonrası 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa toprakla buluştu.

Bölgeye ‘bereket ormanları’ için 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa dikildi.

Kent Meydanı’na 18 farklı türde 722 Dut, 159 Doğu Çınarı, 148 Amerikan Dişbudağı, 129 İran Çamı, 114 Şeker Akçaağaç, 92 Akdeniz Servi, 58 Sigara Ağaç, 57 Amerikan Meşe, 52 Çınar Yapraklı, 51 Lübnan Sediri, 43 Süs Eriği, 36 Süs Kirazı, 32 Leylak, 30 Süs Elması, 10 Alıç, 8 Bulut Ağacı, 3 Akkavak ve 2 Salkım Söğüt olmak üzere toplam bin 746 adet ağaç dikildi.

Samsun'un Terme İlçesi Bazlamaç Mahallesi'nde oturan iki çocuk babası Ahmet Uyanık, evinin bahçesinde bulunan dut ağacına budamak için merdivenle çıktı.

Dut ağacı ilkbahar geç donlarından etkilenmeyen, her yıl düzenli meyve veren bir ürün olmasından dolayı kayısı yetiştiricilerimizin boş alanlarda Dut yetiştirerek kayısının dona maruz kaldığı, üretici gelirinin olmadığı yıllarda çiftçilerimize gelir getirecek ve Malatya ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Ayrıca 10 aileye gelir getirici tür, 16 aileye de ORKÖY sertifikası verecek olan Bakan Eroğlu, ceviz, defne, keçiboynuzu, dut ve fıstıkçamı türlerinden oluşan toplam 5 bin adet fidanı da vatandaşlara ücretsiz dağıtacak.

Koçak, şu anda en iyi saz sapının fırınlanmış gürgen ağacından yapıldığını, farklı frekanslarda ses çıkaran dut, kestane, ardıç, maun ve akçaağaç gibi türlerin de tercih edildiğini anlattı.

Ne zaman dut silkelenecek, ne zaman dut kaynatılarak herle yapılacak diye sabırsızlıkla bekliyordum.

Bölgede tamamlanan çalışmalar sonrası 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa toprakla buluştu.

Söğüt, dut, palmiye, alev, oya, leylak, manolya ve zeytin gibi ağaçların dikimini yapan üniversite bunun yanında çalı formlu ağaç ve süs bitkilerinde ise ateş dikeni, dağ muşmulası, berberis, kelebek çalışı, keçisakalı ve gül gibi bitkileri detoprakla buluşturdu.

Doğan, kaliteli bir bağlamanın 3 ile 6 ay arasında üretilebildiğini belirterek, oymalı bağlamalarda daha çok dut ağacını tercih ettiğini, bağlamanın sap kısmı için ak gürgen, kırmızı kayın, kapak ladin, köknar gibi ağaçlar kullandığını anlattı.

Konuşmalardan sonra 90 dönüm arazide dikilen yediveren cinsi pekmezlik dut fideleri önce budama işlemi yapıldı, ardından ilaçlı suya fidelerin kökleri batırıldı ve dezenfekte edildi, ardından dikim işlemi yapılarak can suyu verildi.