Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ebe
 • isim Doğum işini yaptıran kadın
  "Babam ebe bulmaya koştu." - A. Kutlu
 • Büyükanne, nine
 • Genellikle çocuk oyunlarında baş olan, diğer çocuklara veya gruba karşı cezasını çekmek ve bundan kurtulmak için tek başına bütün sorumluluğu üzerine alan çocuk, oyun ebesi
Tarama Sözlüğü
ebe

Büyükanne, nine.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
ebe
 1. Büyükanne, nine.

 2. bk. eci-1.

 3. bk. eze (I)-1.

 4. Düğünde geline verilen armağanları toplayıp, göz önüne yayan kadın.

 5. Soy, boy.

Vikipedi
Ebe (anlam ayrımı)

Ebe sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

 • Ebe, doğuma yardımcı olan tıbbî görevli
 • Ebe, çocuk oyunlarında bir konum
 • Nine

"ebe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Halk Sağlığı müdürlüğü sırasıyla Asile hekimleri, rehber öğretmenlere verdiği seminerin sonuncusu olarak ebe ve hemşirelere seminer veriyor.

Ebe Habibe Başaran ve hemşire Medine Apaydın, huzursuzluk, sinirlilik, duygusal değişimler ve ağlamaklı olma şeklinde görülen annelik hüznü ile başa çıkmanın yollarını katılımcılara örnekleriyle anlattı.

Bilge Sertel tüfekçi, Tekirdağ Devlet Hastanesinden Ebe Gülaydın Tabu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığından Dr.

Gülbu Tanrıverdi, çok sayıda ebe, ebe adayı öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Bircan Yarıcı, Hemşire Hayriye Yüksel, Ebe Fatma Ustaer ile Hemşir Emin Güvenç tarafından Kaşlılara, mide kanseri, meme kanseri, sigaranın zararları, güneş ışınlarının zararları, sağlıklı beslenme, gereksiz ilaç kullanımın zararları, tarım ilaçlarının zararları ile düzenli egzersiz konularını içere broşürler dağıtarak vatandaşların bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Söz konsu suçların tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılacak.

Safa Burak Kıyat ve ebe Eda Pamukçu, ilçe halkına Kale Merkez Camisi ve hükümet konağı önünde açtıkları stantla vatandaşlara sağlıklı yaşamın altın kuralları hakkında bilgi verdi.

Elif Kasıcı, Ebe Fatma Arabacı, Ebe Nurtan Göztepe ve kadınlar katıldı.

İbrahim Hakan Bucak, Ebe Öznur Yapıcı, Ebe Nayle Onuk ve Ebe Şükran Abeş tarafından verildi.

Çekerek Toplum Sağlı Merkezinde görevli Hemşire Ümran Zorlu ile Ebe Tahire Özdemir tarafından verilen eğitimde rahim ve meme kanseri anlatıldı.

Kura ile 6 biyolog, 5 çocuk gelişimcisi, 2 dil ve konuşma terapisti, 27 diyetisyen, 118 ebe, 25 fizyoterapist, 825 hemşire, 1 iş ve uğraş terapisti, 11 laborant, 1 odiyolog, 1 perfüzyonist, 11 psikolog, 4 sağlık fizikçisi, 278 sağlık memuru, 193 sağlık teknikeri, 20 sağlık teknisyeni, 18 sosyal çalışmacı ve 4 tıbbi teknolog olmak üzere toplam bin 555 personel atanacaktır.