Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
eder
  • isim Fiyat, paha, değer
    "Bu kitabın ederi ne kadar?"
Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim
eder
  1. Bir mal ya da işin para ile olan değişim değeri.

  2. Paranın mal birimini kapsayan eder.

Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
eder

fîât.

"eder" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çünkü sadece ’hayır’ siyaseti ve hiç iktidar hesabı yapmayan, ülke için elini taşın altına atmayan bir Genel Başkanı, milliyetçiler aforoz eder.

Gazel’in Kudüs Ahdi şöyle: "Tarihin, yasaların ve uluslararası hukukun desteklediği Filistin halkanın haklarını geri almak için, Filistin halkının yanında durarak Kuduz’ün ve Filistinlilerin başkenti olduğunu kabul eder, insan hak ve özgünlüklerinin güvence altına alınması ve uluslaraıs adaletin yerine getirilmesi için Kudüs ve Filistin’in siyonist işgalini reddeder, Filistin halkının meşru haklarını savunan tüm meşru çalışma ve girişimleri desteklediğimi ve Kudüs’ün ebedi Filistin’in başkenti olarak kalabilmesi için elimden geleni yapacağımı kabul ve ahd ederim.

Gençlerimizi hem spora teşvik etmek hem de ahde vefayı gençlerimize aşılamak adına düzenlenen turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen başta Ülkü Ocakları İlçe Başkanımız Uğur Güzel ve ilçe yönetimine teşekkür eder, tüm takımlarımızı tebrik ederim.

Ayeti kerimede, ’Allah’ın Mescitlerini ancak Allah’a ve ahret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve sadece Allah’tan korkan kimseler imar eder’ denmekte.

Yardım isteyenlere yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder.

Bu nedenle sadece bir baş ağrısı olarak bile algılanabilir ama tüm bedeni ilgilendiren bulantı, kusma, ishal, terleme, yorgunluk benzeri şikâyetler çoğunlukla baş ağrısına eşlik eder.

İnsanoğlu her gün solunum yolu (küf, toz, polen) ve ağız yoluyla (gıda) milyonlarca allerjen ile karşılaşmasına rağmen, bu zararsız yabancıları immün sistem ayırd ederek onları kabul eder.

Suriye’de Türkmen olursun, allem eder gullem eder hedefe oturtur katliama başlarlar.

Eksik varsa allem eder, kallem eder, esnafımızın, çiftçimizin sorunlarını gideririz.

Yine eksik varsa, esnafımızda bilsin çiftçimizin varsa allem eder kallem eder yerine getiririz.

Adnan'ın taşları yerinden oynatan açıklaması herkesin hayatını altüst eder.

Şehrazat’ın Engin’le evlenmeye karar vermesi Onur’un dengesini altüst eder.

Türkiye’nin bugüne kadar ihracatla karşıladığı ‘Gypsum Board’ alçıpan kağıdı ihtiyacını tesislerinden karşıladıkları ve tüm Ortadoğu ülkelerine ihraç eder hale geldiklerini anlatan Öngel, Çin’de kapanan kağıt fabrikalarının yükünü Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.

Türkiye'nin bugüne kadar ihracatla karşıladığı ‘Gypsum Board’ alçıpan kağıdı ihtiyacını tesislerinden karşıladıkları ve tüm Ortadoğu ülkelerine ihraç eder hale geldiklerini anlatan Öngel, Çin’de kapanan kağıt fabrikalarının yükünü Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.

Yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanan Köygöçüren mantarı, içerdiği amanitin ve phalloidin maddeleri sindirildikten 8-12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve 3-4 gün içinde karaciğer-böbrek metabolizmasını yok eder.