Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
erk
  • isim Bir işi yapabilme gücü, kudret, iktidar
  • Sözü geçerlik, istediğini yaptırabilme gücü, nüfuz
  • toplum bilimi Bir bireyin, bir toplumun, başka birey, küme veya toplumları egemenliği, baskısı ve denetimi altına alma, hürriyetlerine karışma ve onları belli biçimlerde davranmaya zorlama yetkisi veya yeteneği
Medeni Hukuk Terimleri Sözlüğü
erk

kudret, iktidâr.

Felsefe Terimleri Sözlüğü
erk

Fiziksel güçten ayrı olarak düşünülen, bedensel, ruhsal, tinsel yönden biçimleyici ve etkileyici herhangi bir güç; yapabilme gücü.

Kişi Adları Sözlüğü
Erk

Cinsiyet: Erkek

  1. Bir işi yapabilme gücü, kudret.

  2. İstediğini yaptırabilme gücü, nüfuz.

  3. Naz.

  4. Sevgi.

  5. İçtenlik.

Tarama Sözlüğü
erk
  1. Kuvvet, kudret, irade.

  2. İhtiyar, hakk-ı hıyar.

Toplumbilim Terimleri
erk

Bir bireyin, bir toplumsal kümenin, bir toplumun başka birey, küme ya da toplumları egemenliği, baskısı ve denetimi altına alma, özgürlüklerine karışma ve onları beli biçimlerde davranmaya zorlama yetkisi ya da yeteneği.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
erk

Çalışmada, her türlü üretimin yaratılmasında, ulaşımda sayılı bir dayanak olan, bir bölümü elektrik, akaryakıt, kömür vb.; bir bölümü de rüzgâr, su, güneş ısısı gibi kaynaklar ya da insan ve hayvandan sağlanan güçlerin tümü.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
erk

Sözü, nazı geçme, etkisi olma, hatırını kırmama anlamında kullanılır: Benim erkim ellere geçer de kardeşime geçmez.

"erk" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yıl Osmangazi İlköğretim Okulu Ebru Özdemir, Sivas Özel Sultan Murat İlköğretim Okulu Çağatay Akkoyun, Kırıkkale Namık Kemal İlköğretim Okulu Çağrı Demirel, Ankara TED Ankara Koleji Vakfı Özel İlköğretim Okulu Erknaz Ecehan Erk, Samsun Özel Delta İlköğretim Okulu Burak Ceyhun Karaca, Kastamonu Ali Fuat Darende İlköğretim Okulu Elifnur Erdem, İstanbul Özel Oğuzkaan İlköğretim Okulu Andaç Demir, İstanbul Esentepe İlköğretim Okulu Sinem Gündoğdu, Kırşehir MErkez İlköğretim Okulu Mukaddes Damla, Adana Özel Adana İlköğretim Okulu Bekir Batuhan Çelebi, Kayseri Özel Yılmaz Akansu İlköğretim Okulu Gökçe Canhilal, Kocaeli Özel Erkul İlköğretim Okulu Asel Öztürk, Gaziantep Özel Mutafoğlu İlköğretim Okulu Muhammed Yusuf Durmuş, Eskişehir MAT-FKB Özel Gelişim İlköğretim Okulu Gözde BErkil, İstanbul Milli Eğitim Vakfı Özel Basınköy İlköğretim Okulu Zeynep Rana Demir, Ankara Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu Gülce Küreli, Kocaeli Değirmendere Uğur Mumcu İlköğretim Okulu Kutay Onaylı, İstanbul Özel Bahçelievler İhlas İlköğre

Yıllık Gelir Vergisi ilk 5’i: Ferit Çalışkan (noter, Şemsa Çakır Kuzey (noter), Ali Sarıaslan (diş laborantı), Keziban Selin Sorkun Arman (avukat), ismi açıklanmayan mükellef Kurumlar Vergisi: Duduoğlu Çelik Döküm, Erk İnşaat, Alapala Makine, ÇEDAŞ ve isminin açıklanmasını istemeyen bir mükellef.

Cezalandırabilme yetkisine sahip olan ve adli makamlar vasıtasıyla yargı kuvveti kullanan devlet, bir başka erk olan yasama kuvvetini kullanan kanun koyucudan kaynaklanan eksik veya hatalı düzenlemeden veya idari makamların yanlış uygulamalarından yararlandırılmamalıdır.

Levent Ulukut'un yönettiği oyunda Fuat Şarbalkan, Ender Şeviker, Derya Kara Erk, Tuğçe Us, Deniz Taylan Tombul ve Sevin Yıldız Güzlük rol alacak.

Güçler ayrılığı kesinleşecek, herk erk kendi içerisinde güçlenecektir.

Bölge Balıkesir Eczacılar Odası Edremit Temsilcisi Cengiz Erk, bilinçli ilca kullanımının önemine dikkat çekerek, vatandaşların mutlaka doktora giderek ve eczacılarına danışarak kullanmalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

Projenin tanıtımı ve ilk uygulaması Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Timur Tuğral, Sporcu Hasan Yalnızoğlu ve Murat Kölük İlköğretim Okulu öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Turgutlu Mesadet Özcan Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Turgutlu İlçe Başkanı Erk Kayabaş, Parti yöneticileri ve partililer katıldı.

Oyunda Tomris Çetinel, Mustafa Şen, Özkan Gezgin, Zeynep Nutku, Mesure Tahir, Deniz Burak Mersinli, Gizem Cessur, Selda Bakırtaş, Cihan Gireyhan, Semih Özbilgi, Tolga Erk, Gizem Karasu, Emrah Şenışık, Hüseyin Kayar, İlke Can, Fulya Gezici, Salih Köküz ve Hazal Eylem Özay rol alıyor.

Nedim Tüzün, İnsan Kaynakları Müdürü Zeynep Deniz Erk, Siirt İl Müdürü Naci Obut ve bazı yöneticiler ile engelli kadrosunda çalışan personel katıldı.

Şayet bu durum gerçekleşirse, torpilsiz memur olmak artık hayal olacak, siyasi erk siyasi kadrolaşmayı istediği gibi yapabilecektir.