Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
erkek
 • isim Yetişkin adam, bay, er kişi
  "Erkekler tekaüt olunca çocuğa dönüyorlar." - R. N. Güntekin
 • İnsan, hayvan ve bitkilerin dişiyi dölleyecek cinsten olanı
  "Erkek arıların takatleri kesilmeye başlar, bir bir dökülür, ölür giderler." - T. Buğra
 • Koca
  "Kadın erkeğini uğurladı."
 • biyoloji Sperma oluşturan organizma
 • sıfat Sözüne güvenilir, mert
 • sıfat Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden çıkıntılı olanı
 • sıfat Sert, kolay bükülmez
  "Erkek demir, erkek bakır."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
erkek

hlk.

 1. Dişinin eşi.

 2. Deri üzerinde tek olarak çıkan siğil.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
erkek

Spermatozoonları meydana getirecek üreme sistemine sahip olan organizma.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
erkek

(botanik)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
erkek

(I) Ortası çıkıntılı rende. (*Mudurnu -Bolu)

Ağaçişleri Terimleri Sözlüğü
erkek

Geçmelerde bir yuva ya da deliğe giren bölümü üzerinde bulunduran parçaya verilen ad.

Zooloji Terimleri Sözlüğü
erkek

(Lat. mas) Spermatozoon meydana getiren organizma; simgesi

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
erkek
 1. Beş yaşından yukarı olan tüylü erkek deve.

 2. Bir yaşından büyük erkek koyun.

Vikipedi
Erkek (anlam ayrımı)
 • Erkek erkek cinsiyetinde insan.
 • Erkek (biyoloji) canlıların birey olarak veya ürettikleri dişi gametleri dölleyen gametlerinin cinsi.
Erkek

Erkek, eril insan. Erkek terimi genellikle yetişkin bir eril bireyi kastetmekte kullanılırken, oğlan terimi ise eril bir çocuk veya ergeni tanımlamak için kullanılır. Ancak erkek terimi aynı zamanda bazen yaş gözetmeksizin bir eril insanı tanımlamak için de kullanılır; tıpkı " erkek basketbolu" ifadesinde olduğu gibi.

Diğer eril memelilerde olduğu gibi, bir erkeğin genomu genellikle kalıtsal yolla annesinden bir X kromozomu ve babasından ise bir Y kromozomu alır. Eril fetüs bir dişi fetüse oranla daha az östrojen üretirken daha fazla androjen üretir. Bu cins (eşey) hormonlarındaki bu miktar farkı, erkekleri kadınlardan ayıran psikolojik farkların büyük ölçüde sorumlusudur. Ergenlik sırasında, androjen üretimini uyaran hormonlar ikincil cinsel özelliklerin gelişmesi ile sonuçlanır; böylece cinsler arasındaki farklılıklar ortaya çıkar. Ancak bazı interseks ve trans erkekler için üzerinde istisnalar vardır.

"erkek" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kadın ve erkek ile engelli vatandaşlarımız için tuvalet ve abdestlik imalatı da devam ediyor.

Konuşmaların ardından Esentepe Karadeniz Halk oyunları kız ekibi, Düzce Kuyudüzü erkek horon ekibi, Abhaz halk oyunları gösterisi sunuldu.

Bölgede devriye gezen sahil güvenlik botu, sürüklenen tekne içindeki 7 erkek, 4 kadın ve 2 çocuk olmak üzere toplam 13 Afganistan uyruklu kaçağı kurtardı.

Yakalanan bot içerisinde 8 Afganistan uyruklu 7 erkek ve 1 kadın düzensiz göçmen yakalandı.

Afife Jale Tiyatro Ödülleri 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Aday) 2007,Mikado'nun Çöpleri 44.

Büyük bir ilgi ve katılımın olduğu konferansta, İnsan Hakları için yola çıkan kim varsa, bütün insanlığın ona borçlandığını belirten Balcı, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi, Kadın Haklarını aramaktan öte medya marifetiyle ve tepkisel, agresif kararlarla çıkartılan yasalar nedeniyle erkek düşmanlığına dönüştü.

İşte bu ahenk ve denge içerisinde kadın ve erkek eşit midir, yoksa farklı mıdır?

OLAYIN GEÇMİŞİ 8 Ocak 2015 tarihinde merkez Toroslar ilçesi Üseli Mahallesi Karaisalı Caddesi’ndeki portakal bahçesinde boğazı kesilerek öldürülmüş ve yüzünün derisi soyulmuş halde bir erkek cesedi bulunmuş, yapılan araştırmada cesedin, 30 yaşındaki El Ahraz lakabıyla bilinen Suriyeli keskin nişancı Muhammed Salih’e ait olduğu belirlenmişti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ufuk Ateş de "Proje kapsamında her bir besicimize Akkaraman ırkı 32 dişi, 2 erkek koyun teslim ediyoruz.

Proje kapsamında 2016-2017 sezonunda Galatasaray Spor Kulübü’nün çatısı altında yer alan futbolculardan Cenk Gönen ve Yasin Öztekin, erkek basketbolculardan Göksenin Köksal ve Ege Arar, kadın basketbolculardan Cansu Köksal, erkek voleybolculardan Murathan Kısal, kadın voleybolculardan Sinead Jack, Engelsiz Aslanlar’dan İsmail Ar ve basketbol altyapısından Nehir Elkin ve Alp Ako hayvanlar için kükremişti.

Erkek hobicileirn yanı sıra kadınların da ilgi gösterdiği mezatın Türkiye genelinde ender yapılan mezatlar arasında olduğunu ifade eden Nazilli Güvercin, Kanarya, Süs Tavukları ve Akvarist Yetiştirme, Üretme ve Tanıtma Derneği Başkanı Murat Şimşek, “Türkiye genelinde binlerce güzvercin satışı mezatı yapılırken bu tür ibiksiz ve süs güvercini dedğimiz özel türlerin mezatları çok az sayıda yapılıyor.

Erkek ve bayan bölümleri tamamen simetrik yapıda olup 8 adet duş , 4 adet alaturka alafranga dahil olmak üzere tuvalet soyunma kabini ve bekleme alanları bulunuyor.

ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi’ne bağlı Alakeçi Köyü’nde erkek eşek, çiftleştiği sırada kendisini yularından çekerek ayıran sahibi kadını vücudunun 4 yerinden ısırarak hastanelik etti.

Üreticilere İl Müdür Yardımcısı Kazım Alataş yaptığı konuşmada, projenin yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak akrabalı yetiştiricilikten kaynaklanan olumsuzlukların önlenmesi ve işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Astım hastalığının erkek çocuklarda kızlardan 2 kat fazla görüldüğünü açıklayan Canural, düzenli sporun, astımlı çocukların akciğer gelişmesine olumlu katkılar sağladığına dikkati çekerek, özellikle yüzmenin astımlı ve alerjili çocuklar için en uygun sporlar arasında yer aldığını belirtti.