Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
etüt
  • isim Herhangi bir konuda yapılan inceleme, araştırma
  • Ön çalışma
  • Belli bir konuyu inceleyen, araştıran eser veya yazı
  • Öğrencilerin, bir belletmenin gözetimi, denetimi altında ders çalışmaları, mütalaa, müzakere
    "Dersleri yarım kulak dinliyor, etütlerde uzun uzun mektuplar yazıyordu." - Ç. Altan

"etüt" kelimesinin kullanım örnekleri.

Van Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından kentin Gevaş ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı, Halime Hatun Türbesi, Hişet Kalesi ve İzzettin Şir Camii ve Medresesi, ilçenin Göründü Köyü Kilisesi, Hasbey Şapeli ve Surp Astuacacın (Kırmızı) Manastırı, Altınsaç Köyiçi Kilisesi, Altınsaç Varis Mezrası Mevkii Göl Kıyısı Kilisesi, İnköy Kilisesi ve Surp Thomas Manastırı, Akdamar Kutsal Haç Manastırı ve mezarlığı ile Ağın Gözetleme Kulesi ve Yerleşim Alanı, Deveboynu Manastırı, Surp Etienne Manastırı ve Şaxurp Şapeli’nde çalışmalar gerçekleştirildi.

Elbistan ve Afşin için doğalgaz çalışmalarını BOTAŞ’ın yürüttüğünü dile getiren Kaymakam Akkoyun, şunları söyledi: “Afşin-Elbistan doğalgaz boru hattı arazi etüt harita ve kamulaştırma mühendislik işi, BOTAŞ Genel Müdürlüğü ile Serpen ANF ortak girişim arasında imzalanan sözleşme uyarınca yer teslimi yapılmış ve çalışmalarına başlanmıştır.

Önceleri ben de bir alevlendim, olur mu öyle şey, bu ülkede dershanesiz üniversite kazanılmaz, yahut ortaokul çocukları okuldan çıkınca onlar için bir etüt gibidir, avarelik etmek yerine disiplin kazanırlar gibilerinden.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ihale salonunda gerçekleştirilen ihaleye, Etüt ve Plan Şube Müdürü Cüneyt Çetintaş başkalık yaptı.

Başak Etüt Merkezleri Koordinatörü Birten Akyol, düzenledikleri sınavla öğrencilerin eğitim çalışmalarına katkı sunmayı, sınav becerilerini arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

İlk etapta Malatya merkez Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde yaklaşık 23 bin hektar alanda mikro bölgeleme jeolojik etüt çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Dairesi Başkanlığı, şimdi de kırsal mahallelerde bu çalışmalarını sürdürüyor.

Sonrasında merkez iki ilçemiz olan Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe sınırları içerisinde Mikro bölgeleme jeolojik etüt çalışması yapılmıştır.

Didim Ticaret Odasının ortaklığı ile Didim ve Söke ilçelerinde su ürünleri üretimlerinin yapıldığı karasal, denizel alanda yapılacak olan proje, Bafa Gölü, Jeotermal Kaynak Potansiyellerinin belirlenmesi ve gelişme eksenleri tespiti ile birlikte Su Ürünleri OSB kurulması Fizibilite Etüt Raporu çalışmasını kapsıyor.

Konyaaltı Belediyesi Konyaaltı Sanat Eğitim Merkezi bünyesinde ücretsiz hizmet everen Konyaaltı Belediyesi Etüt Merkezi, büyük bir başarı sağladı.

Ferkan Sipahi ile MTA Jeoloji Etüt Başmühendisi Hülya Köse de yer aldı.

Etüt ve Projeler Daire Başkanı Bülent Doğan da ilçe genelinde yürütülen 4 proje olduğunu belirterek 11 İlçeye 11 Okul proje kapsamında yapılan okulun 2 ay sonra bitmesinin öngörüldüğünü bunun yanında temeli atılan otogar, gasil hane ve çöp aktarma istasyonu yapımlarının devam ettiğini söyledi.

Buna göre, Pera Gözetim Etüt Kontrol Servis Hizmetleri ile Bilen ISC Genel Gözetme ve Kontrol Servisleri limited şirketleri, Uluslararası Gözetim Şirketi Statüsüne İlişkin Tebliğ hükümlerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle birer ay faaliyette bulunamayacak.

Zanlıların, Çınar Altın İnşaat Taahhüt Eğitim Yayıncılık Dağıtım ve Pazarlama, Üftade Kültür ve Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi, Özel Nilüfer Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu, Özel Osmangazi Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu, Özel Yükselen Çınar Etüt Eğitim Merkezi, Çağlayan Özel Eğitim Hizmetleri, Gülfidan Özel Eğitim, Özel Nergis Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu, Dolunay Özel Eğitim Tesisleri, Yeşilırmak Basım Yayın Eğitim, Özel Bursa Yükseliş Kariyer Akademi Kursu isimli şirketlerin ve alt kuruluşları özel okul, dershane, yurt, Etüt merkezinde müdür, müdür yardımcıları şirket yönetiminde yer aldığı öğrenildi.

MASKİ, sondaj ihtiyacı bulunan bölgede gerekli hidrojeolojik zemin etüt çalışmaları yaparak, bu ölçümler neticesinde kuyunun açılacağı bölgeyi belirleyerek delgi işlemine başlıyor.

Jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik ve ekolojik çalışmaların yanı sıra navigasyon ve kanal içi trafik simülasyon uygulamalarının, projenin ÇED süreçlerinin, yapım ve işletimine yönelik finansal model hazırlıklarının sürdüğünü ifade eden Turhan, çalışmaların tamamlanmasının ardından 3 aylık süre içinde Kanal İstanbul etüt proje işinin tamamlanmasına ve yapım ihale ilanına çıkılmasına çalışıldığını vurguladı.