Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
göçebe
  • sıfat Değişik şartlara bağlı olarak belli bir yöre içinde çadır, hayvan ve öteki araçlarla yer değiştiren, yerleşik olmayan (kimse veya topluluk), göçer, göçkün
    "Karakaçanları, sürüleriyle dağ dağ dolaşan göçebe çobanlarıdır." - A. Haşim
  • hayvan bilimi Mevsimlere göre ülke veya yer değiştiren (hayvan)
İktisat Terimleri Sözlüğü
göçebe

Göçebelik yaparak hayatını sürdüren kişi.

Tarih Terimleri Sözlüğü
göçebe

Bir yere yerleşik olmayıp durum ve koşullara göre sürekli yer değiştiren kişi ya da topluluk.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü
Göçebe

Belli bir yerde kalmayıp hayvanlarıyla birlikte, geniş, sınırları belli bir yörede otlaktan otlağa dolaşmaya ya da toplayıcılık, avcılıkla uğraşıya dayalı yaşam biçimi sürdüren topluluk.

Kentbilim Terimleri Sözlüğü
göçebe

Belirli bir konutu olmaksızın, yurt içinde, genellikle belli bir yöre içinde, çadır, hayvan ve öteki araçlarıyla mevsim ve iklime göre yer değiştiren ve göçebe özelliğinin gerektirdiği işlevleri gören, yerleşik olmayan kimse ya da topluluk. bk. göçer.

Vikipedi
Göçebe (Knut Hamsun)
  1. Son Bahar Yıldızları Altında ( 1906)
  2. Hüzünlü Havalar ( 1909)
  3. Son Mutluluk ( 1912)

Üç bölümün de kahramanı Knut Hamsun'un kendisidir. Kitapta büyük şehirlerin boğucu havasından sıkılan Knut Hamsun, göçebe olarak küçük şehirleri gezmeye başlar. Evliliğin zorluluğundan bahseder. Roman kahramanlarından evli olanlarının hepsinin evlilik problemleri vardır.

Göçebe (Stephenie Meyer)

Göçebe (İngilizce: The Host), Amerikalı yazar Stephenie Meyer'in yazdığı bir bilim kurgu romanı. Göçebe, 6 Mayıs 2008 tarihinde piyasaya sürüldü. Roman, Dünya'yı istila eden ruhlardan kaçan insanları ve aynı bedende farklı iki varlığın getirmiş olduğu ikilemi anlatıyor.

Göçebe (Cemal Süreya kitabı)

Göçebe, Cemal Süreya'nın Nisan 1965'te, de Yayınevi tarafından yayımlanan şiir kitabıdır. Yayınevinin "Türk Şiiri Dizisi"nin üçüncü kitabıdır. Göçebe, şairin 1958-1965 yılları arasında yazıp yayımladığı on yedi şiiri yer almaktadır. Bu şiirler daha önce Pazar Postası, Yeni İnsan, Dönem ve Yeni Dergi çıkmıştır. Göçebe şiirler, " 27 Mayıs Devrimi" sonrasında yazılmıştır. Kitaba adını veren şiiri Paris'teyken yazan Süreya, bu kitabında kendini "daha bilinçli" olarak görmüştür. Yayımlandıktan bir yıl sonra, 1966 yılında Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü almıştır. Yedi yıl önce yayımladığı bir önceki kitabı Üvercinka'ya oranla aşk şiirlerinde düşüş varken toplumsallık teması içeren şiirler artmıştır.

Göçebe (Cemal Süreya)
  1. YÖNLENDİRME Göçebe (Cemal Süreya kitabı)

"göçebe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Berberiler göçebe bir topluluk olduğu için ülkemizdeki Yörükler gibiler ve sıcakkanlı insanlar.

Orta Asya'dan göçebe bir toplum olarak Anadolu coğrafyasına göçtüğümüz için hala yaylacılık, göçerlik devam ediyor.

Habibullah Habib, Afganistan Milletvekili ve Parlamento Göçebe ve Mülteciler Komisyonu Başkanı Mohammad Yosuf Sabir, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Gulam Resul Karluk ve öğrenciler katıldı.

Bunların ve galeri stantlarının yanı sıra, aralarında Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi, Taşeron ve Katastrof gibi grupların yer aldığı bağımsız sanatçı inisiyatifleri de bir bölümde ağırlanıyor.

Göçebe kültürünün yüzlerce yıldır vazgeçilmezi olan ve günümüzde de konargöçer aileler tarafından taşımacılıkta kullanılan develer ise şölende dikkati çekti.

Göçebe bir kabile olan Nebatilerin Kumtaşı Kayalıkları'na kurduğu Petra, ticaret sayesinde çok zengin ve kalabalık bir şehir halini aldı.

Tanrı Dağları eteklerindeki Kırçın Yaylası'nda göçebe yaşamın farklı yönlerine şahitlik ettik.

Hun ve Macarların yurt tutuş zamanını sembolize eden göçebe çadır kampının da yer aldığı alanda, atlı güreş ve şahincilik gösterileri de gerçekleştirildi.