Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gücü
  • isim Bez tezgâhında ipliği ayarlayan tezgâh tarağı
Zanaat Terimleri Sözlüğü
gücü

bk. kücü -1

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gücü

Tezgâhta ipliği ayarlayan tezgâh tarağı.

"gücü" kelimesinin kullanım örnekleri.

Bakanlık Sözcüsü Rın Guoçiang, yaptığı basın açıklamasında, ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) yayımlanan Nükleer Durum İnceleme Belgesi’nde Çin’in nükleer gücü konusunda çarpıtma ve abartma yapıldığını savunarak, bu rapora kesinlikle karşı çıktıklarını söyledi.

İkisi İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü'yle bağlantılı bu kişiler arasında iki Pakistanlı ve beş de Afganlı bulunuyor.

Aliağa Şehir Stadı’nda 17 Mayıs Pazar günü saat 09:00 başlayacak ve saat 18:00’e kadar sürecek olan Çocuk Futbol Şenliği’nde, Altınordu, Akhisar Belediye Spor, Bergama Belediye Spor, Karşıyaka, Manisaspor, Menemen Belediye Spor, Aliağa Aslan Gücü, Bergama Gençlerbirliği, Bornova Futbol Kulübü, Gümüşordu ve Soma AFO takımları mücadele verecek.

Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesinin haberine göre, yeni Anayasa ile birlikte Beşar Esad'ın oturduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğunun yetkileri azaltılıyor, iktidar gücü Bakanlar Kurulu'nun lehine yeniden yapılandırılıyor.

Dilerim ki Suriye’den Irak’a bütün yeryüzünde, İslam beldelerin akana bir Müslüman kanı varsa o kan durmalı, Müslümanlar hak ettikleri konumu almalı, bu konuda dünya Müslümanları birlik beraberlik göstermeleri gerekir, Müslümanların gücü çok, parası çok İslam devletlerinin bunu ekonomik bir güç olarak bir noktada toplamaları gerektiğine inanıyorum ben.

Eğer hastada, fıtığa bağlı idrar kaçırma, ilerleyen kas gücü kaybı gibi ameliyat gerektiren koşullar yoksa aletli ya da aletsiz (elle-manuel) fizik tedavi uygulamalarıyla hasta sağlığına kavuşabilir.

Yaşadığı kültürün değerlerini bilen, muhakeme gücü yüksek ve analitik düşünebilen bir gençlik hedefliyorsak böylesine güzel etkinliklerin arkasında durarak sürdürülebilir olmalarını sağlamak durumundayız” ifadelerini kullandı.

Ziyarette konuşan Ada Gücü Spor Kulübü Başkanı Erol Anay “Sporcularımız güzel bir ivme yakalayarak ikinci amatör kümede, kurulduğumuz ilk yılda şampiyonluğu elde etti.

Yapılan açıklamada BADER, bu bir araya gelmenin ortaya çıkaracağı sinerji, etkinlik ve sosyal gücü Ankara ve Ankara’lıların faydasına sunmak istenildiği belirtilerek," Başkent Ankara’mızda sayısız sivil toplum kuruluşu, hemşehri derneği olmasına karşın, Ankara’yı ve Ankaralıları temsil eden, Ankaralılık bilincine sahip kuruluşların sayısının bir elin sayısını geçmiyor" denildi.

Mikroorganizmaların, kendilerini yok etmek için kullanılan antimikrobik maddelere karşı er ya da geç karşı koyma gücü yani direnç kazandıklarını belirten Özel Adana Avrupa Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm.

Yeni nesil üniversitelerin, sanayiye eğitim vererek iş gücü niteliğinin artmasına aracılık ettiğini, Ar-Ge faaliyetlerinde bilgi birikimini, tecrübesini ve yetişmiş insan gücünü sanayiyle paylaştığını anlatan Hülagü, üniversitelerin bilgiyi üretme sürecinde ortaya koyduğu faaliyetleri, ihtiyaca yönelik biçimlendirmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Aktükün, konferansta, zihin oyunları, bilinçaltı ve zihin yönlendirme, medyanın gücü, farkındalık, arketip kavramı ve özellikleri, eşik altı, ses frekanslarının çeşitli kullanım alanları, biorezonans yöntemi, ses lazeri ve akustik ses dalgaları gibi konularda ayrıntılı bilgiler verdi.

Öğrencilerden Armanç Yılmaz, yaptığı konuşmada, sanatın birleştirici gücü altında bir araya geldiklerini söyledi.

Sarıeroğlu, önümüzdeki dönemde milletin verdiği yetkiye layık olabilmek için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirterek, "Türkiye'yi dünyanın en büyük gücü, en büyük ekonomisi yapma konusunda stratejik alanlarda yapacağımız hamlelerle ülkemizin kalkınması ve gelişmesi etkin, hızlı adım atabilme imkanına sahibiz.

Başarının iç ve dış engelleri, azimli insanların ortak özellikleri, kazanmanın ve kaybetmenin psikolojisi, kariyer hayatında en sık yapılan hatalar, moral ve oto-motivasyon yönetimi, iç disiplinin gücü, özgüven yönetimi, sürdürülebilir başarı, tutku kaybı ve atalet duygusu, başarı merkezli yaşamak gibi konulara değinen Sekman, nerelerde yanlış yapıyoruz, kapasitemizi neden kullanmıyoruz, neden elimizden gelenin en iyisini yapmıyoruz gibi konuların üzerinde özellikle durdu.