Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gül
  • isim, bitki bilimi Gülgillerin örnek bitkisi (Rosa)
  • Bu bitkinin katmerli, genellikle kokulu olan çiçeği
Biyoloji Terimleri Sözlüğü
gül

Gülgiller (Rosaceae) familyasından, reseptakulumu olgunlukta etlenen ve fındıksı meyveleri saran, genellikle yapraklarını döken dikenli çalılar hâlinde olan, ülkemizde 24 tür ile temsil edilen bir cins.

Kişi Adları Sözlüğü
Gül

Cinsiyet: Kız Katmerli, kokulu çiçekleri olan, pek çok türleri bulunan gülgillerin örnek bitkisi.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
gül

(botanik)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gül

Kısrakların tüylerinde beliren doğurma işareti.

Vikipedi
Gül

Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad.

Anavatanı Anadolu, İran ve Çin'dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Birçok rengi vardır.Kesme çiçekçilikte çok talep edilen bir çiçektir.

Gül (matematik)

Matematikte gül veya rodonea ( Yunanca gül anlamına gelen rodon kelimesinden), kutupsal koordinat sisteminde çizilmiş bir sinüs ya da kosinüs eğrisine denir. Gül eğrisi, aşağıdaki kutupsal denklemle ifade edilir:

\, r = a\cos(k\theta).

Bu denklemde kosinüs yerine sinüs de yazılabilir, ortaya çıkacak eğri kosinüs eğrisinin π/2k radyan kadar döndürülmüş bir kopyası olacaktır. Bunun sebebi de sinüs ve kosinüs arasındaki şu ilişkidir:

\sin(k \theta) = \cos\left( k \theta - \frac{\pi}{2} \right) = \cos\left( k \left( \theta-\frac{\pi}{2k} \right) \right).

Gül eğrisi aynı zamanda, orijinden çıkan ve sabit açısal hızla dönmekte olan bir doğrunun üzerinde sinüs/kosinüs dalgası şeklinde ileri geri hareket eden bir noktanın izleyeceği eğridir.

Denklemdeki a değeri gülün şeklini değil, bir bütün olarak büyüklüğünü (yani yaprakların uzunluğunu) etkiler.

Eğer k bir tek sayı ise, gül şeklinin tamamen çizilmesi için θ'nın π uzunluğunda bir interval boyunca ilerlemesi yeterlidir, ve ortaya çıkacak gül k yapraklı olacaktır. Yok eğer k bir çift sayı ise, şeklin tamamen çizilmesi için θ'nın 2π uzunluğunda bir intervalde ilerlemesi gerekir, ve ortaya çıkacak gül 2k yapraklı olacaktır. Burada ilginç bir nokta şudur: Herhangi bir tek sayının iki katı kadar (2, 6, 10, 14, 18, vs.) yaprağı olan bir gül çizilemez.

Elbette k bir tam sayı olmak zorunda değildir, rasyonel ya da irrasyonel de olabilir. Eğer k bir rasyonel sayı ise, ortaya çıkan eğri topolojik anlamda kapalı ve sonlu uzunlukta olacaktır. k irrasyonel ise, eğri kapalı olmayacak, ve uzunluğu sonsuz olacaktır.

Bu eğrilere gül ismini veren, 18. yüzyıl İtalyan matematikçisi Guido Grandi'dir.

"gül" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yeni yönetim MHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu: Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, Hamit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, Hamit Kocabey, Selçuk Coşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa Eraslan, Osman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şeke

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde Mevlana Müzesi olan yerin Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'a ait "Has gül bahçesi" olduğunu söyledi.

Etkinlik sonrası Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’ın eşi Ayşenur Ayhan etkinliğe katılan öğrencilerin ailelerine günün anlam ve önemine binaen birer gül hediye etti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, hakim ve savcı adaylarına, Türk bağımsız yargısının mensubu olarak, cübbeyi giyen nitelikli hakim, savcı olarak baktıklarını, siyasi aidiyetine göre bakmadıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün konuşmasının ardından, sataşmadan söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Bakan, bu kadar kişinin ve bu kadar Müslüman'ın arasında 'Bizlerin kulağına ezan okunarak büyüdük biz' dedi.

Konferansa, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katıldı.

Abdullah Gül caddesi'ndeki bir gecekonduda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yasemin Sarp’a kendini affettirebilmek için elinden geleni yapmaya çalışırken, Gül’ün tepkisi de sert olur.

Belediye ekipleri Maşukiye Gül Camii, Acısu Seyyide Aişe Camii, Uzunçiftlik Eski Petrol Camii, Suadiye Kestanlik Camii ve Dumlupınar Selimiye Camii’lerinin bahçelerini dekoratif sundurmalı musalla taşı ile donattı.

Programın devamında Lapseki İlçe Nüfus Müdürü Muhsin Yeğinoğlu ve Nevzat Çetin, Lapseki PTT Müdürü Engin Karaman, Çardak Belediye Başkan Vekili Özlem Akansu Yıldız, Çardak Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Ergün Gül, Mahalle Muhtarı Ali Cankara’yı Çardak beldesinde İkamet eden Şehit Ablası Havva Semerci evinde ağırladı.

Kazada servis minibüsünde bulunan işçilerden Sülbiye Koşar, Kıymet Özer, Gülşen Sevim, Fadime Bağlı, Oya İnan, Özlem Üner, Aynur Kuloğlu, Muhlis SarıGül, Sebahat Güler, Akife Buğu, Kübra Çakır, Hülya Çavuş, Dilek Demir, Yasemin Yıldırım, Cansu Eroğlu, İdris Üşkün ve Gamze Gül adlı işçiler yaralandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışında, Gaziantep'in Türkiye'nin en önemli ihracat şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Girişimci Mücella Saler’e yağlık gül ve lavanta ekimine yardımcı olduklarını belirten Çemişgezek Ziraat Odası Başkanı İsmet Aksakal ise gül ve lavantanın Tunceli’de üretim amaçlı olarak ilk kez dikildiğini vurguladı.

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Konya Bölge üçüncüleri; Türkçe alanında; FatmaGül Zehra Çetin ve Ayşe Beyza Atlı, Tarih alanında; Funda Aksöğüt ve Asel Şanlı, Matematik alanında; Damla Kaya, Kodlama alanında; Egemen Bozca ve Kazım Fincankaya, Kimya alanında; Gül Hoda, Fizik alanında; Halil İbrahim Gökkaya ve Yunus Emre Taştan, Değerler Eğitimi alanında; Zeynep Gül Okutan ve Ela Nazlı Algın, Biyoloji alanında; Berika Doğan ve Tarık Boran Aydal oldu.

Daha sonra Murat Demirtaş, Kadir Saraç Barbaros Elkan, Sezgin Özsolak, Yaşar Delice, Uğur Şenyürek, Ferhan Gültekin, Erdinç Çayırcı, Ali Keli’den oluşan saz heyeti eşliğinde ve Kadir Barug’un şefliğinde Şükrü Çetin, Fatma Akyüz Güher, Nazife Tuuncehan, Gül Akyar, Fatma Gonca, Yaşar Delice, Murat Dönertaş, Nezat Şaşkın, Ahmet Akyiğit Şahin, Şevket Dağ, Meral Pehlivan, Sezgin Özsolak, Halil Tonguz, Kadir Barug, Hasan Turhan, Hatice Ceren, İkbal Özlem Arıoğlu, Aşık Turabi ve Mehmet Yaman’dan oluşan solist ve koristler, engelliler ve ailelerine 2 saat süren bir konser verdiler.