Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gür
 • sıfat Bol ve güçlü olarak çıkan veya fışkıran
  "Gür, kumral saçlarının çerçevelediği narin yüzü kıpkırmızı idi." - Ö. Seyfettin
 • Bol, verimli, feyyaz
  "Eski toprağa ektiklerin / Bir yeni güçle göverdi gür" - B. Necatigil
Kişi Adları Sözlüğü
Gür

Cinsiyet: Erkek

 1. Bol, fazla, güçlü olarak çıkan.

 2. Ormanlık, çalılık.

 3. Kesilmiş ağacın sürgünü.

Tarama Sözlüğü
gür
 1. Kesif, sık, gümrah.

 2. Kuvvetli, çok, bol.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gür

Çalılık, ormanlık.

"gür" kelimesinin kullanım örnekleri.

Çocuklarının provasını izleyen ailelerle de sohbet eden Rektör Gür, “Sizlerin bir anne, baba olarak yavrularınızla bu kadar yakından ilgilenmenizin her şeyin ötesinde, sizlere dünya ve ahret mükafatı kazandıracağına olan inancım tam.

HAKKÂRİ: Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan SİİRT: Gültan Kışanak ADIYAMAN: Veli Büyükşahin AĞRI: Murat Öztürk, Halil Aksoy BİNGÖL: İdris Bağluken BİTLİS: Hüsamettin Zenderlioğlu ELAZIĞ: İsa Gürbüz ESKİŞEHİR: Hasan Yalçınkaya HATAY: Mahmut Aydıncı ERZURUM: Sabahattin Yılmaz İSTANBUL: Levent Tüzel, Sırrı Süreya Önder, Sabahat Tuncel, Mustafa Avcı KONYA: Hacı Mehmet Bozdağ MARDİN: Ahmet Türk, Gülser Yıldırım, Erol Dora MUŞ: Sırrı Sakık, Demir Çelik TUNCELİ: Ferhat Tunç ŞANLIURFA: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan VAN: Kemal Aktaş, Özdal Üçer, Nazmi Gür, Aysel Tuğluk BATMAN: Bengi Yıldız, Ayla Akata Ata ŞIRNAK: Hasip Kaplan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ARDAHAN: Yüksel Avşar IĞDIR: Pervin Buldan BALIKKESİR: Turan Cengiz BURSA: Mehmet Deniz DENİZLİ: Kemal Beler KOCAELİ: Emrullah Bingöl MALATYA: Gani Rüzgar Şavata K.

Gür, “Bu noktalarda biz istiyoruz ki, insanların o tahammül sınırları zorlanmadan, toplum gerilmeden mümkün olduğu kadar karşılıklı hoş görü ve anlayışlarla problemler çözülsün ve bu toplumda bir akışkanlık haline getirilsin.

Çocukları eğlendirirken enerji kaynaklarında israftan kaçınma ve çevreye duyarlı olma konusunda mesajların verildiği oyunda, Ceren Altınöz, Mehmet Fersak, Arzu Demet Karaakın, Atakan İlbey Gür, Atakan Anagül ve Sibel Yıldız Genç rol alıyor.

Genç kızlarda, Tuba Gür bölge şampiyonuyla eş puanlı, genç erkeklerde Furkan Ancar bölge ikincisi, Yusuf Ayata bölge üçüncüsü oldu.

Manisa’da 2 yıl önce meydana gelen kazaya karışan ünlü anketçi Adil Gür, tam kusurlu ve bilinçli taksirle birden fazla kişiyi yaralaması nedeniyle 1 yıl 21 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılırken, kazada ağır yaralanan Ahmet Ata Ertan’ın ailesi ise cezayı az bularak, girişimlerin devam edeceğini belirtti.

Ünlü anketçi Adil Gür, anayasa referandumunda yüzde 60 “Evet” çıkacağını iddia ediyor.

Ali Gür, proje kapsamında il gelenilinde çocuklarımızı sahne sanatlarına alıştırmak ve kendilerini tiyatro sanatıyla anlatabilme kabiliyetlerini geliştirmek üzerine yapılan yarışmada Üniversitemizin Onkoloji Hastanesinde tedavi gören 8 çocuğumuz kendi tiyatro sahnelerini geliştirdiklerini vurgulayarak, Türkiye’de ilk ve tek olan lösemili çocuklarımızın tiyatro sahnesi büyük takdir toplayarak mansiyon ödülüne layık görüldüğünü söyledi.

Solhan İMKB Arakonak İlkokulu Sınıf öğretmenlerinden Merve Gür, hayat bilgisi dersi faaliyetleri kapsamında okul öğrencilerine bir ilki yaşattı.

Toplantıya AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ömer Arslan ile arasta esnafı katıldı.

Kazada sürücü Arol ile yanında bulunan Muhammet Maraz (21) ve Cemile Gür (43) yaralandı.

Araçta bulunan taksi şoförü Hasan Arol (53), Muhammet Maraz (21) ve Cemile Gür (43) yaralandı.

Bülent İğdiroğlu, (Kalem Şakir), Ercan Gezmiş (Postal Rıza), Gazanfer Şener (Kikirik) Eyüp Güçmen, Mehmet Çatay, Cengiz Nezir (Bozum Cahit), Dilaver Gür, Tuncay Akça (Bacaksız), Ahmet Arıman (Hayta İsmail), Ümit Doğru, Teoman Ayık ve Ergün Sözen (Boncuk), Hababam Sınıfı filmlerindeki anılarını öğrencilere anlattı.

Yoğun bir ilgiyle kurdelesi kesilen sergiye ayrıca; İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi, Sayman Sadık Pala, 9 Eylül Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Attila, İlkses Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdal Erek, eski Mardin Valisi Mustafa Temel Koçaklar ve Yahya Gür, eski İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, MARVAK Başkanı Rasim Kahraman, İMAF Başkanı Ahmet Tunç, İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği Başkanı Erdal Ataklı ve İzmir’de yaşayan çok sayıda Mardinli katıldı.

Ali Gür ve protokol üyelerinin Nevruz ateşini yakması ile başlayan kutlamalarda, bereket tepsisini ateşe atmasının ardından halaylar çekilip, ateşin üzerinden atlandı.