Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
Gürcüce
  • özel, isim Gürcülerin kullandığı dil
  • özel, sıfat Bu dille yazılmış olan
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gürcüce

Çerkeş tavuğu yemeği.

Vikipedi
Gürcüce

Gürcüce (Gürcüce: ქართული ენა / Kartuli ena), bir Kafkas halkı olan Gürcülerin konuştuğu dil. Gürcistan’ın resmî ve öğretim dilidir. Modern Gürcüce, Kartli diyalekti (Doğu Gürcücesi) temelinde gelişmiş ve 5. yüzyıldan ( Eski Gürcüce) itibaren Gürcü edebiyatının tek dili olmuştur.

Gürcistan’da yaşayan 3,9 milyon kişinin (nüfusun yüzde 83’ü) asıl dilidir. Ayrıca yurtdışında, Türkiye, İran, Azerbaycan, Rusya, ABD ve Avrupa’da 500.000 kişi Gürcüce konuşur. Gürcüce, Gürcülerin etnografik gruplarının, diğer Kartveli dilleri olan Svanca, Megrelce ve Lazca konuşan halkın da edebiyat dilidir. Öte yandan Gürcistan Yahudilerinin konuştuğu ve Gruzinik veya Kivruli olarak adlandırılan dili de Gürcistan’da 20.000 kişi ve ayrıca başka yerlerde 65.000 kişi ( İsrail’de 60.000 kişi) konuşmaktadır.

"gürcüce" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kitap, İspanyolca, Felemenkçe ve Gürcüce dillerinde de bu yıl okurla buluşacak.

Bu teamüle göre TBMM Türkiye'nin toplumsal açıdan çok dilliliğini görmezden gelmekte ve Türkiye'de Türkçe dışındaki, Kürtçe başta olmak üzere Gürcüce, Hemşince, Lazca, Pontusça, Süryanice, Abazaca, Acemce, Mıhallemice, Pomakça gibi dilleri yok saymaktadır.