Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
güvenceli
  • sıfat Güvencesi olan, güvence sağlayan, garantili
Tecim, Maliye, Sayışmanlık ve Güvence Terim
güvenceli

Toplumsal güvenceler kurumuna göre güvenceli sayılan kişi.

"güvenceli" kelimesinin kullanım örnekleri.

İşçiler daha uzun süreli ve güvenceli çalışma imkanı buldukları için sadakatleri çok yüksektir.

Sendika olarak önemli kazanımlara imza attıklarını ifade eden Ağar, hayata geçirdikleri örgütlenme ve hukuk mücadelesi sonucunda 10 bin taşeron işçisi için adil ve güvenceli istihdam sağladıklarını, Türkiye kamu sektöründe taşeron işçiliğin sona ermesinin önünü açtıklarını kaydetti.

Dolayısıyla dava konusu kuralda genel olarak işçi yönünden daha güvenceli bir koruma öngörüldüğünün kabulüyle düzenleme yapılması kanun koyucunun takdirinde olup bu yönüyle de kuralın adalet ve hakkaniyete ters düşen bir yönünün bulunduğu söylenemez.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, bazı sosyal medya platformlarında yayılan havalimanı bünyesinde çalıştırılmak üzere iş güvenceli başvuru alındığına dair aslı olmayan paylaşımlar üzerine, harekete geçti.

Güçlü Türkiye hedefinin güçlü kamu yönetimi ve güvenceli kamu personeli sistemi ile mümkün olabileceği gerçeğini ıskalamayan, güçlü meclis pratiğinin sivil toplumun demokratik katılımıyla hayata geçeceğini unutmayan bir yaklaşımın bugünden itibaren önümüzdeki beş yıllık süreçte her an ortaya konulmalıdır.

Trafik kazalarında artış yaşanan bayram dönemlerinde araçlarıyla yola çıkacak sürücülerin kasko ve trafik poliçelerini yaptırmaları, hem araçların güvence altına alınması hem de bütçelerinin korunması açısından önem taşıdığı belirtilen açıklamada, güvenceli yaşamın sürekliliği için, risklere karşı vatandaşları koruyan sigorta sektörünün yılın ilk yarısında kasko ve trafik branşlarında yaklaşık 6,3 milyar TL tazminat ödediği bildirildi.

Güvenceli yaşamın sürekliliği için, risklere karşı vatandaşları koruyan sigorta sektörü, yılın ilk yarısında kasko ve trafik branşlarında yaklaşık 6,3 milyar TL tazminat ödediğini açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ilgili protokolüne göre bir mahkeme tarafından cezai suçtan mahkum edilen her kişinin mahkumiyet veya ceza hükmünü, daha yüksek bir mahkemeye itirazen inceletme hakkına sahip olduğunu anımsatan Cirit, böylelikle adil yargılanma hakkının daha genişletildiğini ve güvenceli hale getirildiğini söyledi.

Çalışanların en güvenceli dönemleri, en refahlı olduğu dönemler istikrarlı dönemlerdi.