Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gamalı
  • sıfat Bazı eski dinlerin ve Nazizmin sembolü olan, uçları Yunancanın gama harfi biçiminde kırılmış (haç)
    "Gamalı haç."

"gamalı" kelimesinin kullanım örnekleri.

Camiye daha önce de 5 kez sprey boya ile gamalı haç çizilmiş, iki kez de İslamofobik yazılar yazılmıştı.

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Northeim kasabasındaki bir mezarlıkta Müslümanların mezar taşlarına gamalı haç çizildi.

Müslümanlara ayrılan bölümdeki bir anıt taşa ve 12 mezar taşına kırmızı spreyle gamalı haç çizilerek dün gece yapılan saldırıda, ayrıca ırkçı sloganlar yazıldı.

İsveç'in Laponya bölgesinde bulunan Gellivare kasabasında yaşayan Eritreli 25 yaşındaki Samsom Kibrom'un aracının gamalı haç çizilerek kundaklandığı bildirildi.

Beyaz Amerikalıların üstünlüğünü savunan motifler ve gamalı haç dövmeleri taşıyan Asay, 1987'de Jacksonville kentinde iki siyah Amerikalıyı öldürmüştü.

Ahi Evran Camisi Başkanı Şinasi Koç, caminin önüne asılan panonun üzerindeki Türk bayrağına kırmızı boyayla çarpı işareti atıldığını, yanına gamalı haç işareti çizildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret ve iftira niteliğinde ifadeler yazıldığını söyledi.

Önceden de birçok kez caminin kapısına gamalı haç figürleri çizildiğini dile getiren Albed, yılda en az iki kere ırkçı saldırıya uğradıklarını kaydetti.

Evin duvarlarına ve tavana ise gamalı haç sembolleri çizildiği görüldü.

Gamalı Köftecisinin organize ettiği yemeğe Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kulüp Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer, kulüp yöneticileri, teknik direktör Erdal İşkar, teknik heyet ve futbolcular katıldı.

Saldırıda, camiye ait panoda bulunan Türk bayrağının üzerine çarpı ve gamalı haç işareti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı ifadeler yazıldı.

Ahi Evran Cami Başkanı Şinasi Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin önüne asılan panonun üzerindeki Türk bayrağının üzerine kırmızı boya ile çarpı işareti atıldığını, yanına gamalı haç işareti çizildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret ve iftira niteliğinde ifadeler yazıldığını söyledi.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, komşu iki Türk ailenin evinin giriş kapısında Müslümanlara hakaret içeren bir not ile gamalı haç bulundu.