Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gamet
  • isim, biyoloji Erkek veya dişi üreme hücresi
    "Hayvanlarda sperma hayvancığıyla yumurtacık birer gamettir."
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
gamet

Dişi ve erkek cinsiyet hücreleri olan ovum ve spermatozoa.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü
gamet

bk. eşey hücresi

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
gamet

Eşey hücresi.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
gamet

bk. eşeylikgözesi.

Zooloji Terimleri Sözlüğü
gamet

bk. eşeylik gözesi

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gamet

Kamet

Vikipedi
Gamet

Gamet ( Grekçe γαμετή gamete "kadın eş") eşeyli üreme yolu ile çoğalan organizmalarda döllenme evresinde bir başka hücre ile birleşerek kaynaşan hücredir. Morfolojik olarak iki farklı gamet üreten ve her bireyin tek bir tip gamet ürettiği türlerde ovum ya da yumurta adı verilen daha büyük gamet türünü üreten bireyler dişi, daha küçük ve iribaşa benzeyen sperm adı verilen gamet hücrelerini üreten bireyler erkek olarak adlandırılır. Dişilerin ve erkeklerin farklı boyutlarda gamet üretmesine anizogami ya da heterogami denir; örneğin insan ovumu bir tek insan sperm hücresinin yaklaşık 100.000 katıdır.Marshall, A. M. 1893. Vertebrate embryology: a text-book for students and practitioners. GP Putnam's sons.Yeung, C., M. Anapolski, M. Depenbusch, M. Zitzmann, and T. Cooper. 2003. Human sperm volume regulation. Response to physiological changes in osmolality, channel blockers and potential sperm osmolytes. Human Reproduction 18:1029.). Buna karşın izogami her iki cinsiyetten gelen gamet hücrelerinin aynı büyüklükte ve şekilde olması durumudur. Gamet adı ilk olarak Avusturyalı biyolog Gregor Mendel tarafından kullanılmıştır. Gametler bir bireyin genetik bilgisinin yarısını, her tipin 1n takımını taşırlar.

"gamet" kelimesinin kullanım örnekleri.

Eğer bir tüpbebek merkezinde verilen tıbbi hizmet en üst seviyede ise, tedavi süresince veya sonrasında dondurulan materyal sayısı da o kadar fazladır ve dondurularak saklanabilen gamet hücresi veya embriyo çiftlere daha zahmetsiz ek tedavi olanağı sağlar.

Proje kapsamında üretilen yavru alabalıklarda akrabalı üretimin önüne geçilmesi, genetik sürüklenmenin engellenmesi amacıyla yürütülen damızlık yönetimi çalışmaları devam ederken, damızlık balıklarda markalama, gamet kalitesi ve sağlık muhafazası çalışmaları titizlikle sürüyor.