Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gar
  • isim Demir yolu ile yolculuk edenlerin gereksinimlerinin geniş ölçüde karşılandığı büyük tren istasyonu
    "Bu beylerle Selânik Garı'nın civarında bazı bahçelerden geçerek gidiyorduk." - Y. K. Beyatlı
Zanaat Terimleri Sözlüğü
gar

bk. gaşgorudan

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gar

Bilye, zıpzıp.

Vikipedi
Gar

Gar veya istasyon, demiryolu üzerinde hareket eden taşıtların ve bu taşıtlarla yolculuk yapan yolcuların gereksinimlerini karşılmak amacıyla yapılmış büyük istasyonlara denir. Genel anlamda daha çok tren için kullanılsa da otobüs terminali için de otogar olarak kullanılır.

Genellikle demir yolunun geçtiği büyük yerleşim birimlerinin kentin merkezindeki ya da merkezime en yakın konumdaki istasyonlar gar olarak adlandırılırlar.

"gar" kelimesinin kullanım örnekleri.

Proje kapsamında Kütahya Alayunt ile Zafer Havalimanı'nda yeni gar yapılacak.

Karaağaç Yerleşkesi'nde yer alan Milli Mücadele ve Lozan Müzesi, İlhan Koman Resim ve Heykel Müzesi, Güngör Arıbal Sergi Salonu, Edirne Tren garı, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak kullanılan tarihi gar binası ve Lozan Anıtı tarih meraklılarını kendisine çekmeye devam ediyor.

Gar binasının TCDD tarafından kiralanmak üzere ihaleye çıkarıldığını ifade eden Kesimoğlu, bu alanın rant alanına dönüştürülmek istendiğini ileri sürdü.

Sirkeci Tren garı örnek alınarak neoklasik tarzda yapılan gar binası, 1914 yılında tamamlanmasına rağmen 1.

Avrupa'ya giden trenin sergilendiği ve neoklasik tarzda Mimar Kemallettin tarafından yapılan eski gar binası hazan fonlu fotoğrafların en değişmez stüdyosunu oluşturuyor.

Çeştepe de DDY İşletmesi Genel Müdürlüğünün tarihçesi hakkında bilgiler vererek başladığı sunumunda, Serbestleşme Kanunu sonrası yapılanma, misyon ve vizyonları, TCDD Teşkilat Şeması, bölge müdürlükleri, işletme müdürlüğü, istasyonlar, sinyalizasyon ve telekomünikasyon şeflikleri, demiryolu emniyeti ve risk yönetimi kontrolörlüğü, demiryolu bakım ve onarım şeflikleri, koruma ve güvenlik şefliği, lojistik müdürlüğü, araç bakım müdürlüğü, yolcu hizmetleri şefliği, Gar Müdürlüğünün görevleri, yolcu ve yük taşımacılığı, personel durumu, altyapı, araç gereç ve tesisler gibi konularda bilgi verdi.