Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
gebe
  • sıfat Karnında yavru bulunan (kadın veya hayvan), yüklü, hamile, iki canlı, aylı
    "Gebe kadın. Gebe inek."
  • tıp (***) İçinde oğulcuk veya dölüt bulunan (döl yatağı)
  • Bir birikim sonucu ortaya çıkması beklenen (durum veya olaylar)
  • Minnet altında kalan
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
gebe

Döl yatağında gelişen bir yavru taşıyan dişi.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
gebe

bk. kimi

Vikipedi
Gebe
  • Gebe - Hamile olan kişi.
  • Gebe - Zonguldak ili Ereğli ilçesine bağlı bir köy.

"gebe" kelimesinin kullanım örnekleri.

gebeliğin son döneminde gebe hayvanın aşılarının yapılması, buzağılarda ise antiserum uygulanması buzağı ölümlerini ciddi oranda azaltacaktır.

Kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarıda bulunan Kabaoğlu, dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandaların 2 yaşını doldurmuş, koyun ve keçilerin ise 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dört yıldır yoğun bir araştırma sürecinde gerçekleştirilen ve dört grup erişkin gebe sıçan üzerindeki çalışmaların tamamlandığını belirten SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.

Ayrıca gebe olan kız çocuklarının ihtiyaç duyduğu şey bizim tarafımızdan damgalanmak değil, bizim desteğimizdir.

Kasım ve aralık öncü rakamları, bu dengelenme sürecinin, kasım ve aralık aylarında da çok daha güçlü neticelere gebe olduğunu, dengelenme sürecinin daha iyi noktaya gittiğine işaret ediyor.

Öncü rakamlar, bu dengelenme sürecinin, kasım ve aralık aylarında da çok daha güçlü neticelere gebe olduğunu, dengelenme sürecinin daha iyi noktaya gittiğine işaret ediyor.

Daha önceki gebelikte şeker hastalığı tespit edilen, gebelik öncesi aşırı kilolu olan, gebeliğin ilk yarısında aşırı kilo almış olan, önceki gebeliğinde 4 kilogramın üzerinde bebek doğurmuş olan ve 35 yaş üzeri gebe hastalarda gebelik diyabeti riski artmış olup tarama testi daha erken zamanlarda yapılabilmektedir.

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'ne bağlı Zorlar Köyü'nde, gebe bir ineği doğurtmak isteyen sahte veterinerin akıllara durgunluk veren yöntemi, parmak ısırttı.

Rahimle ilgili sorunlar, doğuştan gelen şekil bozuklukları, rahim içinde bölme olması gibi problemleri gebelik öncesi kontrollerde ortaya koymak ve gebe kalmadan düzeltmek mümkün.

Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler.

Daha önce ülkemizde yetiştirilen Tahirova Koyun Projesi'nin doğu friz kıvırcık koyun ırkının biraz daha doğu friz kanını artırarak, süt ve döl verimi yüksek, erken gelişen ve doğduğu yıl gebe kalabilen süt tipi koyun ırkı geliştirmeye çalışıyoruz.

Daha önce ülkemizde yetiştirilen Tahirova koyun projesinin doğu friz kıvırcık koyun ırkının biraz daha doğu friz kanını artırarak, süt verimi yüksek, döl verimi yüksek, erken gelişen ve doğduğu yıl gebe kalabilen süt tipi koyun ırkı geliştirmeye çalışıyoruz.

Yani diğer bir deyişle 40 yaşına gelmiş bir kadının FSH ve AMH değerleri normal olsa bile yani yumurta havuzları normal olsa bile gebe kalabilme şansları 30 yaşındaki bir kadının yarısıdır.

Daha önce kilolu olup, gastrik bypass yapılıp sonrasında gebe kalan annelerin bebekleri opere olmayıp gebe kalabilenlere göre metabolik yönden daha şanslıdırlar.

Suriye'nin İdlib kentinin çok vahim gelişmelere gebe olduğu ve günaşırı felaket senaryolarının dillendirildiğini ifade eden Bahçeli, sayıları on binleri bulduğu iddia edilen El Nusra ve HTŞ gibi terör örgütlerinin İdlib'e yuvalandığını söyledi.