Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
haç
  • isim, din b. (***) Hristiyanlığın sembolü sayılan ve birbirini dikey olarak kesen iki çizgiden oluşan biçim, istavroz, put (I), salip
Tarih Terimleri Sözlüğü
haç
  1. Eski Romalılarda suçluyu öldürmek için kullanılan bir araç.

  2. Hıristiyanlığın simgesi olan, birbirini dik kesen iki doğrunun oluşturduğu biçim, put.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
haç

Öküzleri sürerken söylenen söz.

Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
haç

(Süsleme) Hıristiyanlıkta İsa'nın çarmıha gerilişini simgeleyen, başka kültürlerde ise süs örgesi olarak kullanılan artı işaretinin biçimi. Örneğin: Latin haçı, Yunan haçı, andrea haçı vb.

Vikipedi
Haç

Haç, birbirlerini dik açı ile kesen iki çizgi veya çubuktan meydana gelen şekil. Şekillerden biri veya her ikisi de ortasından ikiye bölünür. Artı şeklinde veya çarpı (x) şeklinde olabilir.

Yüzyıllar boyunca haç farklı din ve kültürlerde birbirlerinden çok farklı şeyleri sembolize etmek amacıyla kullanılmıştır. Değişik anlamlara gelen haçlar şekil olarak tamamen aynı değildirler.

"haç" kelimesinin kullanım örnekleri.

Van Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından kentin Gevaş ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı, Halime Hatun Türbesi, Hişet Kalesi ve İzzettin Şir Camii ve Medresesi, ilçenin Göründü Köyü Kilisesi, Hasbey Şapeli ve Surp Astuacacın (Kırmızı) Manastırı, Altınsaç Köyiçi Kilisesi, Altınsaç Varis Mezrası Mevkii Göl Kıyısı Kilisesi, İnköy Kilisesi ve Surp Thomas Manastırı, Akdamar Kutsal Haç Manastırı ve mezarlığı ile Ağın Gözetleme Kulesi ve Yerleşim Alanı, Deveboynu Manastırı, Surp Etienne Manastırı ve Şaxurp Şapeli’nde çalışmalar gerçekleştirildi.

Boyları 5-6 metreyi bulan anıtsal taşların bulunduğu kilisede, süslemeli haç motifleri de yer alıyor.

Camiye daha önce de 5 kez sprey boya ile gamalı haç çizilmiş, iki kez de İslamofobik yazılar yazılmıştı.

Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Northeim kasabasındaki bir mezarlıkta Müslümanların mezar taşlarına gamalı haç çizildi.

Müslümanlara ayrılan bölümdeki bir anıt taşa ve 12 mezar taşına kırmızı spreyle gamalı haç çizilerek dün gece yapılan saldırıda, ayrıca ırkçı sloganlar yazıldı.

İsveç'in Laponya bölgesinde bulunan Gellivare kasabasında yaşayan Eritreli 25 yaşındaki Samsom Kibrom'un aracının gamalı haç çizilerek kundaklandığı bildirildi.

Beyaz Amerikalıların üstünlüğünü savunan motifler ve gamalı haç dövmeleri taşıyan Asay, 1987'de Jacksonville kentinde iki siyah Amerikalıyı öldürmüştü.

Ahi Evran Camisi Başkanı Şinasi Koç, caminin önüne asılan panonun üzerindeki Türk bayrağına kırmızı boyayla çarpı işareti atıldığını, yanına gamalı haç işareti çizildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret ve iftira niteliğinde ifadeler yazıldığını söyledi.

Önceden de birçok kez caminin kapısına gamalı haç figürleri çizildiğini dile getiren Albed, yılda en az iki kere ırkçı saldırıya uğradıklarını kaydetti.

Evin duvarlarına ve tavana ise gamalı haç sembolleri çizildiği görüldü.

Saldırıda, camiye ait panoda bulunan Türk bayrağının üzerine çarpı ve gamalı haç işareti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtı ifadeler yazıldı.

Ahi Evran Cami Başkanı Şinasi Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin önüne asılan panonun üzerindeki Türk bayrağının üzerine kırmızı boya ile çarpı işareti atıldığını, yanına gamalı haç işareti çizildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret ve iftira niteliğinde ifadeler yazıldığını söyledi.

Ülke basınında çıkan haberlere göre, komşu iki Türk ailenin evinin giriş kapısında Müslümanlara hakaret içeren bir not ile gamalı haç bulundu.

İkonanın üst orta bölümünde metal haç işaretli kısım üzerinde başı haleli çarmıha gerilmiş Hz.

Kızıl Haç yetkilisi Hame Ari Saarinen, gösteriler nedeniyle mültecilerin korktuğunu söylerken, polis mültecilerin kalacağı yerde geniş güvenlik önlemleri aldı.