Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
hak
 • isim Adalet
  "Haktan ayrılmamalı."
 • Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı şey, kazanç
  "Üstelik adli tatil olduğu için hak sahipleri bekleşirler." - B. Felek
 • Dava veya iddiada gerçeğe uygunluk, doğruluk
  "Bu davada hak görmüyorum."
 • Verilmiş emekten doğan manevi yetki
  "Ana hakkı ödenmez."
 • Pay
  "Makas hakkı. Komşu hakkı."
 • Emek karşılığı ücret
 • sıfat Doğru, gerçek
  "Karacaoğlan der ki sözüm haktır." - Karacaoğlan
Tarama Sözlüğü
hak

Ta, çak, tam.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
hak
 1. bk. hamak (I).

 2. Dilimlenerek kurutulmuş meyve.

Vikipedi
Hak

Hak; herhangi bir varlığın, kanunî veya ahlakî gerekçelerle, sahip olması veya yapabilmesi olağan şeyler. İnsan hakları, hayvan hakları ve devletler arası hukuk gibi canlı ve cansız varlıkların haklarını tartışan ve düzenleyen pek çok farklı hak teorisi vardır.

Hakların tanımı hakkında birden çok teori mevcuttur. Bunlar irade teorisi, menfaat teorisi ve ikisinin karması biçiminde düşünülebilir. Hak, bireyin diğer insanların kendi hayatlarını yaşama şekline müdahale etmeden, kendi yaşamına yön verme özgürlüğüdür. Hukuk düzeninin kişilere tanımış olduğu yetkilerdir. Bu yetkilerin belirli bir sınırı vardır.Bu haklar aşıldığı takdirde aşan taraf cezanlandırılabilir ya da bu aşmayla hakkını ihlal ettiği kişiye tazminat ödemeye mahkûm edilebilir. Hak kullanılırken başkalarının haklarını çiğnemek suç veya haksız fiil teşkil eder.

"hak" kelimesinin kullanım örnekleri.

Muratpaşa Belediyesi, Yaşar Kemal’in “Bozkırın tezenesi” şeklinde anlattığı, hak ozanı Türk halk müziği sanatçısı, abdallık geleneğinin son temsilcilerinden Neşet Ertaş’ı vefatının 6’ncı yıl dönümünde bir dizi etkinlikle anacak.

Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Öğretim görevlileri tarafından hazırlanan “TURAB” adlı belgesel film Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde yarışacak 3 Türk Belgesel Film arasına girdi Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksekokulu, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden Öğretim Görevlisi Musa Ak’ın ve Öğretim Görevlisi Hasan Basri Özdemir’in yönetmenliğini yaptığı, Öğretim Görevlisi Bedirhan Karakurluk’un kurgusunu üstlendiği, Kırşehir’in Kaman ilçesinde yaşayan abdalların hayatlarını ve abdallık kültürünün son temsilcilerini konu alan "TURAB" adlı belgesel film, Bozcaada International Festival of Ecological Documentary (Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali)’inde finalde yarışacak olan 3 Türk belgeselden birisi olmaya hak kazandı.

Elde edilen birincilik ile Mamak Belediyesi AFEM Gençlik Spor Kulübü ,bölge yarışlarına katılmaya hak kazandı.

Genel afta kamu davası düşüp, hükmedilen ceza tüm sonuçları ile ortadan kalkarken; özel afta, hapis cezasının ceza infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süre kısaltılabilir veya hapis cezası adli para cezasına çevrilebilir ki, bu durumda cezaya bağlı olan veya mahkumiyet kararında belirtilen hak yoksunlukları etkisini sürdürür.

Öğretmenin performans metninden değerlendirmesini yaptıktan sonra geri dönüşlerin nasıl olacağını da açıklayan Tekin, "Biz hiçbir öğretmenimizi cezalandırmayacağız, hiçbir öğretmenimizi bu sebeple hak etmediği bir durumla karşı karşıya bırakmayacağız, hiçbir öğretmenimizi afişe etmeyeceğiz.

FİSKOBİRLİK'ten yapılan yazılı açıklamada, büyük ekonomik değere sahip Türk fındığının hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracatının sürdürülebilir olması, Türk fındığının kalitesinin ve itibarının zedelenmemesi için aflatoksin oluşumunun mutlaka önlenmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

VE TEŞEKKÜR ‘Bizim Erzurum’dan gayrı ne nefis ne de gönül adresimiz yoktur’ diyen Aydemir, ‘Seçim sürecinde özel hüsnü kabul gördüğümüz, evlerine, iş yerlerine, gönüllerine misafir edilme onurunu yaşadığımız, dualarını alma mazhariyetine eriştiğimiz Hınıs halkına ve Hınıslı dostlarımıza, Aşkale’nin muazzez halkına, Çat halkına ve yol arkadaşlarımıza, Aziziye’nin taşıdığı isim ve kaydettiği manayı yaşayan seçmenlerine, Horasan’ın ahi ruhlu dadaşlarına, İspir’in feraset ve basiret ehli halkına, Karaçoban’ın ruhunu Kur’an kardeşliğinde buluşturan ahalisine, Karayazı’nın gönlünü hak potasında şekillendirmiş, gönül ehli insanlarına, Köprüköy’ün yüksek değerlerde buluşmaya ahd etmiş, irfan ehli halkına, Narman’ın Sümmani yürekli, dadaş vicdanlı, vefa meşrepli sakinlerine, Oltu’nun asil duruşlu, kadirşinas insanına, seçmenine, Olur’un ruhu, gönlü ve yüzü güzel, pozitif enerji kaynağı olan halkına, Pasinler’in Alvarlı Efe Hazretleri ufkunu paylaşan ahalisine, Pazaryolu’nun sevgi, saygı ve hürmet hocaları olan dadaşla

Öğretmenin öğrettiğinden ziyade, yetiştiren, eğiten, terbiye eden ve öğrencisinin içindeki cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen kişi olduğunu aktaran Dülger, mesajında, "Öğretmenlerine hak ettikleri değeri vermeyen, onların fedakarlıkları karşısında ahde vefa göstermeyen hiçbir toplumun geleceği yoktur.

Öğretmenlerine hak ettikleri değeri vermeyen, onların fedakârlıkları karşısında ahde vefa göstermeyen hiçbir toplumun geleceği yoktur.

- Asaip Ahil Hak, Şii’lerden oluşuyor ve çok tehlikeli bir gruptur.

Gazel’in Kudüs Ahdi şöyle: "Tarihin, yasaların ve uluslararası hukukun desteklediği Filistin halkanın haklarını geri almak için, Filistin halkının yanında durarak Kuduz’ün ve Filistinlilerin başkenti olduğunu kabul eder, insan hak ve özgünlüklerinin güvence altına alınması ve uluslaraıs adaletin yerine getirilmesi için Kudüs ve Filistin’in siyonist işgalini reddeder, Filistin halkının meşru haklarını savunan tüm meşru çalışma ve girişimleri desteklediğimi ve Kudüs’ün ebedi Filistin’in başkenti olarak kalabilmesi için elimden geleni yapacağımı kabul ve ahd ederim.

Bölgede Haşdi Şaibi ve Asaip Ahil Hak gibi Irak merkezi yönetimine bağlı ulusal güçler dışında grublar Musul’un güney bölgesinde i Mahlebiye, ve Telafer’e doğru bölgede hareket halindeler.

Öğretmenlerine hak ettikleri değeri vermeyen, onların fedakarlıkları karşısında ahde vefa göstermeyen hiçbir toplumun geleceği yoktur.

Dilerim ki Suriye’den Irak’a bütün yeryüzünde, İslam beldelerin akana bir Müslüman kanı varsa o kan durmalı, Müslümanlar hak ettikleri konumu almalı, bu konuda dünya Müslümanları birlik beraberlik göstermeleri gerekir, Müslümanların gücü çok, parası çok İslam devletlerinin bunu ekonomik bir güç olarak bir noktada toplamaları gerektiğine inanıyorum ben.

Saldırıda 5 yaşındaki oğlu İbrahim ve eşi Ramazan Akelma’yı kaybeden Gülsüm Akelma duruşmadaki ifadesinde, "Hak ettikleri cezayı alsınlar.