Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
hun
  • isim Kan
    "Artık şimdi öyle düşkün bir babayım ki / Yüreğim hun, sayhalarım boğuk boğuktur" - E. B. Koryürek
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
hun

Küçük parça, bölüm.

Vikipedi
Hun (müzik aleti)

Hun ya da xun pişmiş toprak ya da seramikten yapılan üflemeli bir çalgıdır.

"hun" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Abbas’la birlikte basına görüntü verdiği sırada merdivenin solunda yer alan muhafızlar Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, AkHun İmparatorluğu, Avrupa Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu ve Büyük Hun İmparatorluğu’nu, merdivenin sağında yer alan askerler ise Babür İmparatorluğu, Hazar Kağanlığı, Uygur Kağanlığı, Avar Kağanlığı, Harezmşah Devleti, Gazneli Devleti, Altınordu Devleti ve Karahanlı Devleti’ni temsil ediyor.

Şirket içinde projenin duyurulması amacıyla yapılan toplantıya BEDD Derneği’ne yıllardır yaptığı katkılarla bilinen Ediz Hun, BEDD Başkanı Kemal Demirel ve HDI Sigorta Genel Müdürü Orhan Arıkçı katıldı.

İkinci kez düzenlenen zirveye katılan Sanatçı ve Uzman Ekolog Ediz Hun, insan nüfusu arttıkça problemlerin de arttığına dikkat çekerek, kaynakların gelecek nesillerin imkanlarını hedef alarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Hun Sen, temmuz ayında yapılacak genel seçimlerden önce muhaliflerine karşı sert önlemler almak, basın kuruluşlarını kapatmak ve tek güvenilir muhalefet partisini feshetmek için mahkemeleri kullanmakla suçlanıyor.

Romalılar döneminde Hun, Peçenek, Kuman ve Bulgar akınlarına uğrayan Edirne, sonrasında Bizans İmparatorluğu'na bağlı bir kent oldu.

Çalışmalar kapsamında Yiğitler Mahallesi Kızılcık Sokak, Ankara Sokak, Çavuş Sokak, Cumhuriyet Mahallesi Erdoğmuş Sokak, Yedieylül Mahallesi Hun Sokak, Fatih Sokak, Şehitler Mahallesi Gaffar Okkan Sokak ve Bozkurt Mahallesi Üzüm Sokağın parke taşları sil baştan yenilerek kullanıma açıldı.

Nilgün Türksever Görgü ile Günay Yunus Güney'in yardımcı yönetmenliğini üstleneceği oyunda, Didem Hun Liman, Hakan Onat Peynirci, Altuğ Görgü, Nihal Türksever Erten, Müge Açıkdüşünenler, Oğuzhan Ayaz, İlke Özkaya, Kutlay Akbal, Utku Duman, Erkan Yılmaz, Uğur Serener, Serdar Soyer, Sergen Bölük, Fırat Üste, Volkan Yıldız, Faruk Oğur, Mehmet Ali Açıl, Ebru Serener Ergüç, Seçil Girgin Serener, Didem Akın, Duygu Nur Gücenmez, Tuba Bayram Böbek, Işıl Keskin Peynirci, Yüksel Hakverdi, Burcu Sarıgül, Tuğçe Şener ve Yasemin Çıtak rol alıyor.

Yılmaz, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Filiz Akın, Ediz Hun, Ayşen Gruda, Oya Aydoğan, Sümer Tilmaç ve Serdar Gökhan'ın da aralarında yer aldığı sanatçıların yanı sıra spor camiasından birçok ünlüyle fotoğraf çektirdi.

Hun ve Macarların yurt tutuş zamanını sembolize eden göçebe çadır kampının da yer aldığı alanda, atlı güreş ve şahincilik gösterileri de gerçekleştirildi.