Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
hutbe
  • isim, din b. (***) Cuma ve bayram namazlarında minberde okunan dua ve verilen öğüt
Tarih Terimleri Sözlüğü
hutbe

İslam ülkelerinde, devletin bağımsızlığı belirtisi olarak, cuma ve bayram namazlarından önce okunan dua ve verilen öğütler.

Vikipedi
Hutbe

Hutbe ( Arapça: خطبة), İslam dininde cuma ve bayram namazlarında minberde imam tarafından okunan dua ve verilen öğüt. Hutbe insanları dine çağırır. Ayrıca İslam dininin Peygamberi Muhammed'in vefatından önce 124000 Müslüman'a irad ettiği dini metnin adı da Veda Hutbesi'dir.

"hutbe" kelimesinin kullanım örnekleri.

İmam hatip okullarında okuyan öğrencilerimize, camilerimizde, Kur'an kurslarımızda pratik olarak dua, hutbe, müezzinlik ve Kur'an okumaları yaptırıp, cemaat karşısında heyecanlarını yenmelerini, ileride daha rahat şekilde iyi bir hafız olmalarını istiyoruz.

Afganistan İlim Akademisi Genel Danışmanı Üstad Habibullah Refi yaptığı açıklamada, Ahmet Şah Babanın dağınık halde bulunan kabileleri biraraya getirdiğini, farklı dil ve etnik yapıya saygı duyduğunu, Afganistan ismi ile kurulan devlette Halk Meclisi, maliye, sağlık ve diğer kamu kuruluşlarının temelini attığını, dönemin Osmanlı İmparatorunu Halife olarak tanıyıp adına hutbe okuttuğunu ve Osmanlı İmparatorluğu ile her alanda iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını belirtti.

Diyanet, ahlaki yozlaşmayı önlemeye yönelik olarak da çeşitli yayınlar yayınlarken, konuyla ilgili hutbe ve vaaz hazırlayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında din görevlileri, hutbe ve vaazları işitme engellilere işaret diliyle aktarabilmek için eğitim alıyor.