Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
işkembe
  • isim Geviş getirenlerin ilk ve en büyük mide bölümü
  • Kasaplık hayvanlarda mideyi oluşturan bölümlerin bütünü, göden
    "İşkembe ayıklamaktan, bulaşık yıkamaktan göz açamıyordum." - O. Kemal
  • Mide
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
işkembe

anat. Geviş getiren hayvanlarda yemlerin mikrobiyal fermantasyona uğradığı ve selüloz sindiriminin gerçekleştiği midenin en büyük bölümü, birinci mide, rumen.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
işkembe

(tarım, zooloji)

Zooloji Terimleri Sözlüğü
işkembe

Geviş getiren hayvanların 4 gözlü olan midelerinin, besinin sonradan çiğnenip sindirilmek üzere saklandığı ilk gözü.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
işkembe

(< Far. şikembe) işkembe

Vikipedi
İşkembe

İşkembe, otçul hayvanların yedikleri otlarda bulunan selülozun sindirilmesi oldukça zordur.http://www.iskembecorbasi.gen.tr/iskembe.html Bu sindirimi sağlamak için geviş getiren otçul memelilerin mideleri dört farklı kısımdan, odadan, oluşur ve her oda kendi enzimleriyle sindirimi gerçekleştirir. İlki işkembe olmak üzere bu dört oda sırasıyla işkembe (rumen), börkenek (reticulum), kırkbayır (omasum) ve şirden (abomasum) olarak isimlendirilir.http://iskembe.nedir.com/

"işkembe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Sensörler ile yedikleri yemlerin hayvanlarda beslenme davranışı, sıcaklık stresi, işkembe sıcaklığının ölçümü ile asit oluşumu, hastalık, buzağılama zamanı, su içme davranışı, stres, hayvan sağlığı ve işkembe basıncını değerlendirdiklerini vurgulayan Prof.

Kısa bir sürede çok ciddi talep olunca ilikli kemik suyundan yeni ürünler çıkarmayı hedefledik ve bizim geleneksel tatlarımız olan kelle paça, işkembe ve tarhana gibi organik ürünlerle raflara çıkmaya başladık.