Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ihsan
 • isim İyilik etme, iyi davranma
 • Bağışlama, bağışta bulunma
 • Bağışlanan şey, kayra, lütuf, inayet, atıfet
  "Bu paşanın parmaklarını yakan ilk ihsan kesesi oldu." - H. E. Adıvar
 • Karşılık beklemeden yapılan yardım, iyilik
Kişi Adları Sözlüğü
İhsan

Cinsiyet: Kız

 1. İyilik etme, iyilik.

 2. Bağış, bağışlama.

 3. Bağışlanan şey.Cinsiyet: Erkek

  1. İyilik etme, iyilik.

  2. Bağış, bağışlama.

  3. Bağışlanan şey.

Vikipedi
İhsan

İhsan ( Arapça: إحسان‎), bir İslam dini terimidir.

İhsan gerek Kur'an gerekse hadislerde geçen bir İslam dini terimidir. İhsan bir davranışı en güzel biçimde yapmak demektir. İslam genel olarak inanan kişinin ihsanla kulluk etmesini istemiş, ayrıca Kur'an'da ebeveynleri ile ilişkilerde de ihsan ile davranılması gerektiğini belirtmiştir.

İhsan terimi ünlü Cibril hadisi'nde de geçer. Bu hadiste İslam'daki vahiy meleği Cebrail (veya Cibril) kişi kılığında İslam dininin son peygamberi Muhammed'e çeşitli sorular sorar. Sorulardan birisi de "İhsan nedir?" şeklindedir. Peygamber soruyu şöyle yanıtlar "Allah'a, onu görüyormuşcasına kulluk etmendir. Sen O'nu görmesen dahi O seni görür.".

Bunun dışında İslam'daki inançsal hareketlerden Sufizmde ihsan kavramı sahip olduğu genel anlamın ötesinde, daha farklı bir deruni anlayışla tanımlanmıştır.

"ihsan" kelimesinin kullanım örnekleri.

Gecede Ozan Nihat (Denizli) Temel Turabi (Bursa) Abdullah Gizlice (Osmaniye) Ayten Gülçınar (Ankara) Nuri Şahinoğlu (Manisa) Bekir Sami Özsoy, Selahattin Kazanoğlu (Antalya) Zafer Kazancı (Bursa) Osman Akçay (Adana) Sübhandereli (Adana) İhsan Yavuzer (Erzurum) Rahim Sağlam (Erzurum) Zeki Erdali (Ankara) Kevseri (İstanbul) Erol Coşkunoğlu (İstanbul) Ilgar Çiftçioğlu (Kars) Yağız Ozan (Konya) Öksüz Ozan (Maraş) Eseri (Sivas) Erdem CAN (Sivas) Erkani (Sivas) Ahmet Rıza Abbo (Irak) Şahbaz Memedov (Gürcistan) Nargile Mehtiyeva ve Tınatın Metov (Gürcistan) Doç.

Bölge Müdürlüğü engelli araç park yeri çizimi, Göğüs Hastanesi bordür boyaması, Mümin Gençoğlu 1 İlkokulu ve İhsan Dikmen 4 İlkokulu boya ve resim çalışması ile Çınarlı Cami ve Cumalıkızık Cami’nde abdestlik yenileme ve yapımı çalışmaları kamu binalarına değer kattı.

Fadıloğlu mesajında, “Cenab-ı Hakk’ın, ilahi ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip Kandili denmiştir.

Toplantıya, eski Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası adına Abdülkadir Demirhan ile Başar Taner, Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemal Koyuncu, Siirt Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, Kurtalan’daki STK temsilcileri ve projeden doğrudan faydalanacak olan Kurtalan çarşı esnafı katıldı.

Regaib gecesi ise ; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Recep ayının ilk Cuma gecesine “ Regaib Kandili “denmiştir.

Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kiraz Kaymakamı Metin Demirel, Belediye Başkanı Saliha Özçınar Şengül, Garnizon Komutanı Üsteğmen Ahmet Tunç, Emniyet Müdürü Uğur İhsan Azap; Milli Eğitim Müdürü Apdülmecit Akkoyun, Şube Müdürleri Yakup Çakır Ve Ertan Sözer, Emniyet Amiri Ahan Çelik, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hüseyin Efeoğlu Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Ödemiş AK Parti İlçe Başkanı Ali Hadim, Ödemiş Belediye Meclis Üyesi ve Ödemiş Spor Kulübü Başkanı Halil Güler, AK Parti Eski İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Çavuş, Ak Parti Kadın Kolu Başkanı Ayfer Duran, İmam Hatip Lisesi Müdürü İsmail Acar, İzmir Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İlçe Tarım Ve Hayvancılık Tarım Müdürü Zafer Sabri Ölmez ve çok sayıda daire müdürü, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Vali Süleyman Kamçı ve eşi Ayşe Kamçı ile birlikte Kayseri Polisevi’nde düzenlediği veda yemeğine, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Kayseri’de görev yapan Mülki İdare Amirleri ile Ula Kaymakamlığı’na atanan Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Bağlar Kaymakamlığına atanan İncesu Kaymakamı Barış Demirtaş, Sürmene Kaymakamlığına atanan Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, Kurtalan Kaymakamlığına atanan Akkışla Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Çermik Kaymakamlığına atanan Felahiye Kaymakamı Nazlı Demir, Baklan Kaymakamlığına atanan Tomarza Kaymakamı Burak Dertlioğlu ve eşleri katıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Kayseri Polisevi’nde düzenlenen veda yemeğine, Vali Kamçı ve eşi Ayşe Kamçı'nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Kayseri'de görev yapan mülki idare amirleri ile Ula Kaymakamlığı'na atanan Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Bağlar Kaymakamlığı'na atanan İncesu Kaymakamı Barış Demirtaş, Sürmene Kaymakamlığı'na atanan Yahyalı Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, Kurtalan Kaymakamlığı'na atanan Akkışla Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Çermik Kaymakamlığı'na atanan Felahiye Kaymakamı Nazlı Demir, Baklan Kaymakamlığı'na atanan Tomarza Kaymakamı Burak Dertlioğlu ve eşleri katıldı.

Ali İhsan Ökten (ATO), Nesrin Çıtırık (HAYTAP), Ahmet Ahmet Şahin Akyiğit (Çöz-Der), Sefa Noyaner (AGİAD), Mustafa Fidan Vursavuş (AYAMDER), Sema Turan Yapıcı (Ev-Kad), Haydar Çakıroğlu (Müteahhitler Birliği), Nesrin Göçhan (TÜRSAB), Ozan Tüzün (TMMOB MO), Dr.

Açılışta, kursiyerlerce üretilen dokuma Türk bayrağı, usta öğretici Bahriye Alabacak tarafından Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay'a takdim edildi.

Kursta üretilen dokuma Bayrak, Usta Öğretici Bahriye Alabacak tarafından Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay’a takdim edildi.

Savcı, sanıklar Abbas Parilti, Abdurrahman Akpınar, Adem Mete, Ahmet Akpınar, Alaverdi Ateş, Asım Atabay, Aydın Yalvaç, Ayhan Selçuk, Bilal Aka, Canan Başgöze, Celal Aşçı, Cemalettin Ercan, Cevdet Kolat, Cuma Mehmet İnci, Ekrem Bayrak, Emin Bedir, Emrah Şenyuva, Ensar Akbalık, Ercan Ayaştı, Eyüp Çakırbay, Eyüp Dündar, Fatih Selen, Fuat Deliktaş, Gazianfer Boz, Güner Ersoy, Halit Akpınar, Haluk Alturan, Hasan Seven, Hulusi İnci, İbrahim Olğun, İbrahim Ethem Özer, İcabi Şimşek, İdris Saltabaş, İhsan Şenyuva, İlhan Tok, İsmail Ildız, İsmail Talay, Kadir Akar, Kenan Ünsal, Mehmet Özgedik, Mehmet Fikret Şireci, Mehmet Sami Bağdaş, Mehmet Şirin Arap, Mesut Özdemir, Metin Şat, Muhammet Ali Göksu, Murat Kort, Mustafa Aladağ, Musatafa Önder, Naci İçer, Naci Kaya, Nejdet Çiğdem, Niyazi Akkuş, Nizamettin Gül, Nizamettin Türkoğlu, Orhan Say, Özcan Karagöz, Rahman Kayımtu, Rahmi Altunel, Reşat Ekrem Çakırbay, Sabit Kabakcı, Salih Kesler, Selami Bal, Şefik Yalçınyavuz, Tahsin Tunç, Turan Demiriz, Veysel Akdoğan, Veysel Ayd

Savcılıkta ve duruşmalarda verdikleri ifadeleri tekrar ettiklerini belirten sanık Yusuf Atılgan, Mustafa Önder, Yaşar Olgun, Veysel Aydın, Rahman Kayumtu, İsmail Talay, Güner Ersoy, Emrah Şenyuva, İhsan Şenyuva, Şefik Yalçınyavuz, Ayhan Selçuk, Abbas Parilti, Bilal Aka, Nizamettin Gül, Eyüp Çakırbay ve Alaverdi Ateş ise FETÖ/PDY üyesi olmadıklarını ileri sürerek beraat ve tahliye talebinde bulundu.

İftar yemeğine; Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık, Fatih Gölgeli, Ali İhsan Ertaş, İkizhüyük Mahalle Muhtarı Veysel Uygun, Zığra Mahalle Muhtarı Kadir Yeşildağ, Alayunt Mahalle Muhtarı Mehmet Erdoğmuş, İkizhüyük, Zığra ve Alayunt mahalle sakinleri katıldı.

Vali Ali İhsan Su ilk olarak, Albedo Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine giderek şirket yetkililerinden bilgiler aldı.