Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ila
  • edat Belirtilen sayıların da dâhil edildiği aralığı anlatan söz
    "Bugün Ege'de rüzgâr üç ila beş kuvvetinde esecekmiş."

"ila" kelimesinin kullanım örnekleri.

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Konya'da yaşayan yaşları 10 ila 12 arasındaki 11 hafızlık öğrencisi kız, Çin'de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması'nda hünerlerini sergileyecek.

Adalet Bakanı Bozdağ'ın imzası ile verilen yanıtta, bakanlık kayıtlarının incelenmesinden, 10/08/2014 ila 06/04/2016 tarihleri arasında hükümlüler tarafından affedilme talebine ilişkin olarak 636 başvurunun yapıldığı, başvurulardan 6'sının Cumhurbaşkanlığı makamına iletildiği ve Cumhurbaşkanının bu başvurularından 3'ünde af yetkisini kullandığı belirtildi.

Volkanlardan akan lavların soğuması ve kristalleşmesiyle dörtgen, beşgen ve altıgen sütunlar şeklindeki lav sütunlarının çapları 50 ila 100 santimetre arasında, boyları ise 100 metreye ulaşmaktadır.

Doğum sonrası ilk 10 gün ila 2 hafta civarında başlanacak tedavide,Ponseti yöntemine uygun manipulasyon ve alçılama teknikleri kullanılarak başarılı bir sonuç almak mümkündür.

Gök Gözü projesi yetkililerinden Pıng Bo, söz konusu dev teleskobun deneme sürecinin 3 ila 5 yıl süreceğini belirterek, Gök Gözü'nün birinci yılında yaptığı iki atarca keşfinin proje açısından heyecan verici olduğunu söyledi.

Bu tür atmosferik basınçlarla, denizde 5 ila 30 metre arasında çekilmeler olabilir.

Balıkesir, Ankara, Muğla gibi kentlere giderek buralarda yaşayan usta erkek atlı okçulardan talim alan Özpınar, 2 yıl boyunca atlı okçulukta ilerledikten sonra kurduğu Yeşil Bursa Rahvan Atçılık ve Atlı Okçuluk Kulübü'nde yaşları 10 ila 25 arasında değişen kızlara yay okçuluğu ve atlı okçuluk eğitimi veriyor.

Düzce'nin sahil kenti Akçakoca'da sezon başından bu yana bol palamut yakalayan balıkçıların, az avla limana dönmesi sebebiyle, iriliğine göre daha önce tanesi 5 ila 8 liradan satılan palamudun fiyatı 20 liraya kadar çıkıyor.

Nehrin, Turgutlu'dan geçen bölümünde, boyları 10 ila 50 santim, ağırlıkları 200 gramla 15 kilo arasında değişen yayın, aynalı sazan ve kefal türü balıklar toplu halde telef oldu.

Sigarayı bırakmak için bol su içilmesi ve doğru nefes alınmasının önemine değinen Ekinci, insanların ağırlıklarına göre her 25 kilogram için bir litre su içilmesi ve burundan nefes alınarak bunun 7 ila 10 saniye içinde vücuda servis edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sinop açıklarında avlanan balıkçıların ağlarına takılan torikler, ağırlıklarına göre 70 ila 100 lira arasında değişen fiyatlarda satışa sunuldu.

Petrol türevleri veya kirli balast tahliyesi yapan gemi ve diğer deniz vasıtalarından bin grostona kadar olanlar için groston başına 200 lira, bin ila 5 bin groston arasında olanlara bu miktar ve ilave her groston başına 40 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza kesilecek.

FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla Bartık hakkında 7 ila 15 yıl arasında ağırlaştırılmış hapis cezası talep edildi.

Şimdi 60 futbol takımıyla görüşmelerimiz devam ediyor ve sonuçlandı ancak bizim hedefimiz 80 ila 100 takımı belirleyebilmek çünkü bizim yaz aylarını da dolu geçirmemiz gerekiyor.

Sayıları 9 ila 12 arasında olduğu belirtilen saldırganların kimliği tespit edilemezken olayda 47 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.