Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
ilahi
  • ünlem "Bu ne hâl, ne tuhaf" gibi şaşma, sitem bildiren bir söz
    "İlahi Eda abla! Güzele bakmanın sevap olduğunu bilmez misin sen?" - N. Cumalı
Vikipedi
İlahi

İlahi, Allah'ı veya çeşitli kutsal kişi ya da varlıkları övmek amacıyla bestelenen sözlü dinî şarkılar. İlahi kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir ve "Ey Tanrım!" anlamına gelmektedir.

İlahiler çok eski zamanlardan bu yana dinlerin ve inançların önemli bir parçasını oluşturmuştur. Her dinin ilahilere farklı bir bakışı vardır. Her dinin farklı ilahileri vardır. İlahiler bir dinin kutsal metinlerinin bir parçasını oluşturup, kutsi bir mahiyete sahip olabilir veya sadece o dine mensup kişilerin inandığı Tanrı veya tanrısal mefhumları övmek için inananlar tarafından yazılmış, kutsiyeti bulunmayan metinler de olabilirler. İlahiler çoğu dinde din eğitiminin önemli bir parçasıdır. Bazı dinlerde ve inançlarda ilahi söylemek bir tür ibadettir. Fakat, ilahi söylemek çoğu inançta belirli ibadetlerin sadece bir parçasını oluşturur.

İlahiler, Allah'ı övmek, O'na dua etmek ve en büyük aşkın O'na aşk olduğunu belirtmek amacıyla yazılmış, bestelenip belirli makamlarla okunan dini/tasavvufi halk edebiyatı nazım şeklidir. Türk müziğinde ilahi formu, Klasik Türk müziği formlarından biridir. 7'li, 8'li ve 11'li hece ölçüsü ile yazılır. Dörtlük sayısı 3 ila 7 arasındadır.Divan edebiyatı genel özellikleri, Erişim tarihi: 5 Haziran 2016

"ilahi" kelimesinin kullanım örnekleri.

Fadıloğlu mesajında, “Cenab-ı Hakk’ın, ilahi ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip Kandili denmiştir.

Regaib gecesi ise ; Cenab-ı Hakk’ın ilahi ihsan, rahmet ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalplerle Allah’a yönelenlerin affedilme ümitleri vesilesiyle, Müslümanlar tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzu edildiği için Recep ayının ilk Cuma gecesine “ Regaib Kandili “denmiştir.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Akbaşlı ve ilahi grubu tarafından okunan mevlit sonrasında şehitler için dualar edilip cami cemaatine çikolata ikramında bulunuldu.

Burhaniye Belediyesi’nin düzenlediği 3’üncü Geleneksel Ramazan Şenlikleri kapsamında ilahi sanatçısı Serdar Altınbay Burhaniyelilerle buluştu.

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Bildiğiniz ilahi bir dinde yok da bilmediğiniz vahşi kabilelerin dinlerinde bile yok bu arsızlık.

Hazreti Muhammed'in dünyayı şereflendirdiği gecede Mevlid Kandili'nin idrak edildiğini belirten Solak, avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı bu gecede anın bir asra bedel olduğunu vurguladı.

Düzenlenen etkinliklerde Ramazan ayının vazgeçilmezleri Hacivat ve Karagöz gösterisi, Ateşbaz şov, Aşuk ile Maşuk, ilahi dinletisi ve çeşitli yarışmalar eski Ramazanları aratmadı.

Daha sonra sahne alan ilahi sanatçısı Murat Belet seslendirdiği birbirinden güzel ilahilerle Vanlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

İftardan sonra düzenlenen ve binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, ilahi sanatçısı Murat Belet sahne aldı.

Bunun için il merkezi ve ilçelerde komisyonlar kurulduğunu aktaran Artan, etkinlikler kapsamında Ukrayna'dan gelen yerleşik yabancılardan oluşan ilahi grubunun da dinleti yapacağını bildirdi.

Bu ilahi dinlerin yeryüzüne getirdiği hikmetlerden hareketle İslam gibi yüce bir dinin mensuplarına yönelik ötekileştirme, düşmanlaştırma hareketlerinin önünü almak gerekiyor.

İslam dini, İslam müntesipleri kendi dışındaki ilahi dinlere mensup olanları lütfederek, ehlikitap diye adlandırmış.

Peygamberlerin hepsi farklı tarih dilimlerinde ve farklı coğrafyalarda olsa da esasta aynı ilahi mesajı ve aynı evrensel hakikati tebliğ etmişlerdir.

Hain ve gaddarca davranarak insanları taradılar o yüzden davanın sonucunun ilahi adalete uygun olacağını ümit ediyoruz.