Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
iri
  • sıfat Olağandan daha hacimli, olağanı aşan büyüklüğü olan, ince karşıtı
    "Erdal, nişan halkasına benzediğini fakat taşlarının iri olduğunu söyledi." - E. Işınsu
Tarama Sözlüğü
iri

Kaba, sert, katı, kalın.

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
iri

Eğri

"iri" kelimesinin kullanım örnekleri.

Meyvenin armut büyüklüğünde ve armut yapısına sahip olduğunu kaydeden Aksu Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cevdet Metin, “Meyveleri iri ve armuda benziyor.

Ailede diyabetik bireylerin olması, obezite, gebelik şekeri ya da iri bebek doğum öyküsü, erken yaşta oluşan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı ve periferik arter hastalığı olanların sık sık diyabet taramasından geçmesi gerekiyor.

İri kadife, rozet çiçeği, kirli hanım çiçeği, portakal nergisi, koyungözü, Çin karanfili, dam koruğu, aslanağzı ve vapur dumanı çiçekleriyle park ve sokaklara canlılık getiren renk cümbüşü, Haliliyelilerin de beğenisini kazandı.

Padok zeminleri ise balıksırtı şeklinde kaba çakıl ve iri mıcır ile düzenlenecek.

Vatandaşlarca arazide yaralı halde bulunan, baykuşgiller ailesinin iri türlerinden olan puhu, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Bunlar iri tanecikli olduklarından kozmetik veya güneş kremi uygulamalarında pütürlü bir etki veriyor ve sürüldüğü zaman yoğurt sürmüşsünüz gibi beyazlık etkisi yaratıyor.

Alanda ömrünü tamamlamış lastikler, iri hacimli atıklar, geri dönüşümü mümkün olan kağıt, karton ve plastik gibi atıklar için bölümlendirme çalışması ve tehlikeli atıkların muhafaza edileceği kapalı alanların inşa çalışması devam ediyor.

Başta Tory Burch, Marc Jacobs, Isabel Marant, Hermes ve Proenza Schouler olmak üzere pek çok modaevinin dış giyim koleksiyonunda kendine geniş yer bulan sıcacık koyun kürkleri motorcu ceketlerine de klasik kesimli paltolara da iri ceketli montlara da çok yakışıyor.

Saldırı sırasında kısa bir süre iri cüsseli hayvanla yumruklaşan Tuohey'in, kangurudan aldığı tekmelerin etkisiyle yere yuvarlandığı görülüyor.

İri cüsseli ve heybetli olmalarına karşın çok cana yakın ve dost canlı Kangal köpekleri sadakatiyle de ön plana çıkıyor.

Burdur kent merkezine 42 kilometre uzaklıkla bulunan ve 2009 yılında kazı çalışmalarının durduğu Elmacık köyü fosil yataklarının, aralarında güney filinin de olduğu jeoloji tarihi boyunca yaşamış iri cüsseli hayvanlarının tüm parçalarıyla bulunmasına olanak sağlayan bir kapasiteye sahip olduğu belirtiliyor.

Elmacık fosil yataklarından sadece fil değil, gergedan, toynaklı türlere ait atların ataları, bunun yanında su aygırları gibi iri cüsseli türler de ortaya çıkarıldı.

Er Meydanı'nda kendisinden uzun, iri cüsseli ve kilolu rakiplerine karşı hızını ve çevikliğini kullanan Balaban, bu süre içinde iki kez kürsünün en üst basamağına çıkmayı başardı.

Ümit Beden, orbital dekompresyon ameliyatı ile iri gözlerin artık çaresiz olmadığını söyledi.

Hem büyük dikensi çizginin iri olması hem de ondan sonra gelen yatay çizginin çökmüş görünmesi ve tümseğin de ters dönmüş olması bana kalp kasının kalınlaşmış olabileceğini düşündürttü.