Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
izleme
  • isim İzlemek işi, takip
    "Töreni izlemeye gelenlerin bir kısmı bu iş için tutulmuş insanlardı." - E. Şafak
Sinema ve Televizyon Terimleri Sözlüğü
izleme

Sinema

  1. Bir filmin, göstericiyle görüntülüğe yansıtılan ya da bakımlıkta oynatılan görüntülerini görme. TV.

  2. Bir almacın görüntülüğündeki görüntüleri görme.

İstatistik Terimleri Sözlüğü
izleme

(örnek.) Örneklem sormacasında, bireylerden bilgi elde etmek için, başarısız bir girişimden sonra ikinci bir girişimde bulunma.

Kitaplıkbilim Terimleri Sözlüğü
izleme

Temel fişin alt yanında ya da arka yüzünde bulunan kayıtla ek fişleri bulma. bk. izleme kaydı.

Yöntembilim Terimleri Sözlüğü
izleme

Bir alan uygulamasında soru çizinliklerinin dağıtılmasından başlayarak toplanmasına değin geçen kollama süreci.

Ceza Yargılama Yöntemi Yasası Terimleri
izleme

Sanığın üstüne atılan suçu işleyip işlemediğini ortaya çıkarmak için, olumlu ya da olumsuz kanıtların toplanması yolunda yapılan işlemlerin tümü.

"izleme" kelimesinin kullanım örnekleri.

Derya Öcal, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran Göktaş, Uzman Eğitimci ve terapist Adalet Ömeroğlu, AEP Formatörü Ömer Çokgören tarafından verildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Dairesi Başkanlığının Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi ile Sakarya'nın Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi çerçevesinde Esentepe Kampüsü'ndeki çalışma sonucunda "Corvus Albus (Gömlekli Karga)" kuşu, Türkiye Kuş Türü Listesi'ne yeni bir kayıt olarak eklendi.

Bloomberg’in haberine göre, gelecekteki Apple Watch modelleri ciddi kalp rahatsızlıklarını daha iyi algılayabilmek için sürekli elektrokardiyografi izleme yapabilen bir sensöre sahip olabilir.

Necatibey Eğitim Fakültesi Anaokulu müdürü Fatma Zengin Altınsoy ve öğretmenleri eşliğinde Fen-Edebiyat Fakültesine gelen minik öğrenciler, mikro canlıları izleme fırsatı buldu.

Teknik Direktör Osman Özdemir’in ekibi ise Yardımcı Antrenörler Eyüp Taş, Hüseyin Yoğurtçu, Kaleci Antrenörü Okan Gedikale, Kondisyoner ve Analizci Sadettin Türk ve izleme ekibi Cengiz Alp’ten oluşuyor.

Sportif direktörlük görevine İsmail Güldüren’i, teknik direktörlüğe deneyimli isim Osman Özdemir, yardımcı antrenörlüğe Eyüp Taş ve Hüseyin Yoğurtçu, kaleci antrenörlüğüne Okan Gedikale, kondisyoner ve analizci Sadettin Türk ve maç izleme sorumluluğuna Cengiz Alp’i getiren Timur Erezsarı başkanlığındaki İnegölspor, Sarıyer’den eski oyuncusu Berkay Günay, Spor Toto Beyaz Grup’ta şampiyon olarak PTT 1.

Kayığımda glukometre, tansiyon ölçme aleti, oksimetre, termometre, anemometre ve kayıt kamerası gibi izleme ekipmanları mevcut.

Bizde bu yıl mevcut başarıyı daha da arttırtmak amacıyla işi dönem başından sıkı tutarak, ilçemizdeki öğrencilerin durumlarını takip etmek ve eğitimdeki başarılarını arttırmak amacıyla kaymakamlığımız öncülüğünde TEOG İzleme Komisyonu kurduk.

Üst düzey güvenlik ve teknolojik altyapının yer aldığı projede Roket Motoru Ateşleme Sistemi için geliştirilen kontrol ve izleme yazılımı Firesoft, çift anahtar ile güvenli ateşleme imkanı sağlıyor.

Kullanım kolaylığını ergonomik tasarımla birleştiren Philips USB monitörlerin Compact Ergo Base özelliği kullanıcılara ekranı ideal izleme açısına göre ayarlayabilme olanağı sunuyor.

ANTALYA'da 4 yıl 10 ay hapis cezası alıp denetimli serbestlik hükümleri kapsamında elektronik kelepçe takılan 23 yaşındaki Recep Bilgin, ayarsız cep telefonu saati nedeniyle eve 27 dakika gecikince, elektronik izleme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kalan 17 aylık cezasını cezaevinde geçirecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün ülke genelinde uyguladığı Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında yapılan araştırmalarda geçen yıl Aydınca köyü mevkisinde bu türü yeniden bulduklarını anlatan Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, dikiz ve kapı aynalarının yerine kamera izleme sistemlerinin yerleştirileceği aynasız otomobillerin kullanımı 2016 yılında Avrupa ve Japonya'da onaylanırken, ilk ticari aynasız otomobil lansmanının ise Japonya'da önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Mahmut Kuran, Çevre Mühendisleri Yusuf Gökmerdan ve Fatih Denizli tarafından AÇSH İl Müdürlüğü Konferans salonunda düzenlenen Erzurum Valiliği koordinesinde düzenlenen seminere, AÇSH İl Müdür Yardımcısı Harun Akpınar, Yakutiye Sosyal Hizmet Müdürü Yusuf Yiğit, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şükran Göktaş, Aziziye Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Gül Genç , Atatürk Çocuk Evleri Sitesi Müdür Yardımcısı Nuray Aytan Gezer ve kurum personeli katıldı.

Araştırma, yüz yüze anket yöntemiyle televizyon izleme eğilimlerinin nasıl değiştiği ve yeni medyanın izleme eğilimlerini nasıl etkilediği ele alırken, 2006 yılına oranla televizyon izleme sürelerinde belirgin bir azalma yaşandığı görüldü.