Kelime tanımını bul

Vikipedi
Jongno

Jongno ( Jongno-gu), Güney Kore'nin başkenti Seul'un 25 semtinden biridir. Semt Han Nehri'nin kuzeyinde yer almaktadır. Jongno adını "Çan Caddesi" anlamına gelen Jongno Caddesi'nden almaktadır. Yüzölçümü 23.92 km² olan semtin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 155,575'tir.Korean Statistical Information Service (Korean) > Population and Household > Census Result (2010) > Population by Administrative district, Sex and Age / Alien by Administrative district and Sex, 2 Şubat 2017 tarihinde erişilmiştir.

Jongno, Seul'un tarihi kent merkezi olup siyaset, ekonomi, kültür ve tarihi konumu nedeniyle Kore'nin kalbi olarak anılır. Semtte Kore krallarının ikametgâhı Gyeongbokgung, Changdeokgung, Changgyeonggung ve Unhyeongung sarayları ile Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın resmî ikametgâhı olan Mavi Saray yer almaktadır. Sejong Caddesi üzerinde bulunan Gwanghwamun Meydanı'nda kraliyet idari binaları ve Amiral Yi Sun-sin ile Kral Sejong'un heykelleri bulunmaktadır.

Semt ayrıca önemli bir iş merkezi olup Kumho Asiana Group, Kyobo Life, Lotte Group, SK Group, Hyundai Engineering & Construction, Daewoo E&C, Daelim Group ve Dong-a Ilbo gazetesi gibi birçok şirketin merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.