Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kömbe
 • isim Un, tuz ve yağ ile yoğrulan kızgın sacda veya fırında pişirilen ekmek
Zanaat Terimleri Sözlüğü
kömbe

[gömbe -3]:

 1. Saç böreği. (*Hekimhan -Malatya.)

 2. Çörek. (Karacaviran *Seydişehir -Konya)

 3. Saçta pişirilen yağlı yufka. (*Uluborlu, *Senirkent, Gedikli *Şarkikaraağaç -Isparta) [gömbe -3] : (*Uluborlu *Senirkent -Isparta)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kömbe
 1. İki saç arasında ya da külde pişirilen mayasız ekmek.

 2. Fırında pişirilmiş şişkin, yuvarlak ekmek.

 3. Mayalı ekmek.

 4. Yağlı ekmek.

 5. Açılmış yufkaya patates, kavurma, soğanlı kıyma, haşhaş konularak yapılan saç ya da fırın ekmeği.

 6. Süt, yağ ve şekerle yapılan bir çeşit çörek, kurabiye.

 7. Tahin ve mısır unundan yapılan bir çeşit hafif tatlı.

 8. Baklava.

Vikipedi
Kömbe

Kömbe, Türkiye'nin hemen her memleketinde yapılan bir börek çeşididir. yapılış şekilleri çok küçük farklılıklar gösterir. Geleneksel olarak iki sac arasında pişirilir. Ancak tabii ki günümüzde elektrikli fırınlarda da aynı şekilde pişirilebilmektedir.

1 kg un, 200 gram yağ (1 küçük paketten az margarin ya da aynı miktarda sıvı yağ), tuz ve su ile meydana getirilen hamur iki yuvarlak parçaya ayrılır. Açılan bir yumak hamurun üzerine Kıymalı ya da Patatesli ya da Tikeli harç döşenir. İkinci parça hamur da açılarak bu karışımın üzerine kapatılır. Bıçakla kare şeklinde dilimlenir, üzerine iki yumurtanın sarısı sürülür. Önceden ısıtılmış 200-220 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Ayranla birlikte servis edilir.

İç harç, Patates, Kıyma ya da Tikeli fark etmez, bol kuru soğan, kırmızı pul biber ve karabiber ile tatlandırılırarak kavrularak konur başka ilave yapılmaz. Arzuya göre iç döşendikten sonra, tavada un ve tereyağla yapılmış kuymak ilave edilip üst hamur ondan sonra kapatılır.

İç malzemesine göre ad alır; Patatesli Kömbe, Kıymalı Kömbe gibi.

 • Anadolu'nun değişik birkaç yöresinde de, bayramlar gibi önemli günler için haşhaşla yapılan bir tür ekmek aynı adla anılmaktadır.

Kahramanmaraş'ta yapılan yağlı ve tuzlu bir tür çöreğe de "Kömbe" adı verilmektedir.

"kömbe" kelimesinin kullanım örnekleri.

Yemek ve tatlı kategorisi olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmada yemek kategorisinde kadınlar, kömbe, kiraz yaprağı sarması, içli köfte, analı kızlı, tevek sarması, ıspanaklı ekşili köfte, tarhana, toygalı köfte, aş altı, etli kayısı güveci gibi yöresel yemeklerle yarışmaya katıldı.

Yemek ve tatlı kategorisi olmak üzere iki kategoride yapılan yarışmada yemek kategorisinde kadınlar, kömbe, kiraz yaprağı sarması, hınger, içli köfte, analıkızlı, tevek sarması, ıspanaklı ekşili köfte, tarhana, toygalı köfte, aş altı, etli kayısı güveci yemekleri ile katılım sağlarken, tatlı kategorisinde ise mişmiş hayali, kayısılı baklava, kayısı tatlısı, kayısı kavurma, kayısılı ekmek tatlısı, kayısılı kremalı kek, kayısılı mangolina, kayısı güzeli, kayısılı şair buklesi tatlıları ile yarıştılar.