Kelime tanımını bul

Vikipedi
Küba

Küba, resmî olarak Küba Cumhuriyeti (/ˈkjuːbə/; , ) Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba'nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba ikinci en büyük şehirdir. Küba'nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğusundaki Haiti ve Dominik Cumhuriyetine kadar uzanır.

Küba, 1898'de biten İspanya-Amerika Savaşına kadar İspanya'nın bir toprağı olarak kaldı, ve 1902'de Birleşik Devletler'den resmi bağımsızlık kazandı.

Küba 11 milyonu aşkın insanın yurdudur ve Karayipler'de en geniş yüzölçümüne sahip olmanın yanı sıra en kalabalık ada milletidir. Ada, etrafındaki sular tarafından ılıklaştırılmış bir tropikal iklime sahiptir. Aynı zamanda Karayip Denizi'nin sıcak suları ve adanın Meksika Körfezi'nin karşısında olması adayı kasırgalara açık hale getirmiştir. 1232.5 km uzunluğundaki Küba Adası yeryüzündeki en büyük 13. adadır.

"küba" kelimesinin kullanım örnekleri.

Örneğin bir Türk vatandaşı Küba Konsolosluğu ile anlaşmalı acentelere gittiğinde anında vizesini alabiliyor.

Açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Fas Krallığı Dış Ticaret Bakanı Abdellatif Maazouz, Gine Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mamadou Niare, Kamerun Sanayi, Madenler ve Teknolojik Kalkınma Bakanı Badel Ndinga Ndanga, Tanzanya Maliye ve Ekonomi Bakanı Mustafa Nkuro, Sri Lanka Sanayi ve Ticaret Bakanı Rishad Bathiudeen, Vietnam, Sırbistan, Tayland, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Cibuti, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gana, Irak, İspanya, Küba, Macaristan, Moğolistan, Moldova, Mozambik, Nijerya, Özbekistan, Senegal, Sırbistan, Tacikistan, Tayland, Tunus, Vietnam bakanlık temsilcileri, büyükelçi ve konsoloslar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Onur Konuğu il Gaziantep Belediye Başkanı Asım Uğur Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof.

FARC'ın tek taraflı ateşkes ilan etmeyi kabul etmesiyle varılan anlaşma, Havana'da Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun da katılımıyla Kolombiya Devet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Timochenko arasında imzalandı.

Gecede Küba repertuvarıyla Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu, yeni Trova şarkılarıyla Kübalı solist Hakely Nakao Chavez ve piyano ezgileriyle kompozitör Can Aksel Akın sahne alacak.

Başkentte 4 Kasım'da Brezilya'dan bir filmle açılışı yapılan festivalde, 11 Kasım'da Küba, Meksika ve Peru, 21 Kasım'da ise Venezuela ve Kosta Rika'dan filmler izleyiciyle buluşacak.

Mülkiyet edinme gibi haklara kavuşan Küba halkı şimdi, içerisinde eşcinsel evliliği de barındıran bir çok önemli anayasal değişikliği oylamak üzere sandığa gitmeye hazırlanıyor.

Küba Devrimi'nin efsane lideri Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle Instagram hesabından paylaşım yapan Alaş yanlış fotoğrafı kullandı.

Küba'da görev yapan ve gizemli sonik saldırılara maruz kaldığı öne sürülen ABD büyükelçilik çalışanlarının beyinlerinde anormallik belirlendiği iddia edildi.