Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
küf
  • isim Ekmek, peynir vb. organik maddelerin üzerinde, nem ve ısının etkisiyle oluşan, çoğu yeşil renkli mantar
  • Pas
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
küf

Flamentli mikrofungusları tanımlamak için gıda ve diğer mikrobiyoloji dallarında kullanılan bir tanım, mantar. Parazitik, çok hücreli filamentöz koloniler oluşturur.

Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
küf

Hifalardan oluşmuş çok hücreli, filamentöz koloniler oluşturan mantar.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
küf

(tarım)

Asalakbilim Terimleri Sözlüğü
küf

Ölü ya da diri örgensel ortamlarda çürükçül ya da asalak yaşayan ilkel mantarların ortak adı. bk. küf mantarları

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
küf
  1. Çocuk başlığı, takke.

  2. Kadınların başlarına giydikleri altınlı fes.

Vikipedi
Küf

Küf; bazı organik maddelerde, nem ve ısının etkisiyle oluşan, geneli yeşil renkli olan mantarlardır.

Küf ayrıca şu anlamlara geliyor olabilir;

Küf (film)

Küf, yönetmenliğini Ali Aydın'ın yaptığı, 2012 yapımı, dram türünde Türk sinema filmidir.

Film yönetmen Ali Aydın'ın ilk uzun metrajlı filmidir. Filmin dünya prömiyeri 69. Venedik Film Festivali'nin yan bölümlerinden olan Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası'nda yapılmıştır. Bölümde ilk olarak gösterilen film Küf filmidir. Film Festivalde "Geleceğin Aslanı" ödülünü kazanmıştır. Festivalde filmi izleyen İtalyan yönetmen Nanni Moretti, filmi kendi kurduğu bağımsız dağıtım şirketi Sacher Film’e satın aldırdı. Ayrıca "Geleceğin Aslanı" ödülünü kazanan filme yapımcı ve yönetmen arasında paylaşılması için $100.000 para ödülü de verildi.

İstanbul Film Festivali kapsamında 10 Nisan 2013 tarihinde Beyoğlu Sinemasında etkinlik gösterimi yapılmıştır.

"küf" kelimesinin kullanım örnekleri.

Zira eğitim öncesinde yüzde 100 olan “Mezofil aerob canlı bakteriler” eğitim sonrasında yüzde 44’e; “Küf-maya”lar yüzde 82.

CO2 ve sıcaklık artışının polenlerin alerjenik etkisini artırdığının da saptanmış olduğunu söyleyen Dağlı, küf mantarlarının da polenler gibi atmosferde kaldığı ayların uzadığının anlaşıldığını belirtti ve şunları vurguladı: “Bütün bu alerjik hastalıkları artıran etkenlere karşı küresel iklim değişikliğini durduracak sözleşme ve kanunları benimsemek, uygun bitki dikimi ve bina yapımını doğru planlamak, havadaki alerjenleri ölçmek ve tahminlerde bulunmak, halk sağlığı açısından giderek önem kazanmaktadır.

İnsanoğlu her gün solunum yolu (küf, toz, polen) ve ağız yoluyla (gıda) milyonlarca allerjen ile karşılaşmasına rağmen, bu zararsız yabancıları immün sistem ayırd ederek onları kabul eder.

Aflatoksine sebep olan aspergillus adlı küf mantarının en önemli kaynağı topraktır.

Ev tozu akarları, polenler, hayvan tüyleri, küf mantarları ve hamamböceği gibi alerjenlere karşı duyarlılık astımlı hastalarda çok sık görülmektedir.

Şebnem Öztürkoğlu Budak da, Divle Obruğu Tulum Peynirinin oluşmasını sağlayan bakteri, maya ve küf popülasyonu hakkında bilgi verdi.

Çünkü çok sayıda fındık çuvallarının üst üste yığılarak depolanması havasız kalan bölgelerde kızışmalara ve küf oluşumuna neden olmaktadır.

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ve Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen çalışma çerçevesinde organik çilek üretim faaliyetlerinde kurşuni küf hastalığıyla mücadele kapsamında kullanılan doktor arılar projesi meyvesini verdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünün iş birliğinde yürütülen çalışma çerçevesinde, bal arılarının tozlanma ve taşımacılık yapmasından istifade edilerek, organik tarımın gelişmesi, kaliteli ürün ve verim kaybının azalmaması için Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda organik çilek üretim faaliyetleri kapsamında çiçeklerin aniden solup kurumasına ve verim kaybına yol açan kurşuni küf hastalığıyla mücadelede bal arılarından faydalanıyor.

Ayrıca bağda ise başta bağ mildiyösü ve salkım güvesi olmak üzere, bağ küllemesi, kurşuni küf hastalıklarına karşıda istasyon verileri kullanılabiliyor.

Yonca Nuhoğlu, rutubetli ve nemli havalarda daha sık görülen küfün ev içi hava kirliliği kaynağı olarak sigara ile eşdeğer olduğuna dikkat çekerek, aynı zamanda alerjiye yatkınlığı olanlarda küf alerjisi oluşumuna yol açtığını söyledi.

küflü lekeleri yok etmek için pratik ve kolay çözüm sağlayan gliserini, küf lekesinin olduğu yere uygulayın ve bir yardımıyla silin.

Küf kültürleri ile olgunlaştırılan peynirlerin Küflendirme işlemleri, kontrollü iklimlendirme sağlanabilen ve hijyen koşulları uygun yerlerde yapılabilecek.

Zeytinyağındaki küf, ransit ve kızışma gibi istenmeyen özellikleri de öğrenen katılımcılar, zeytinin hasadından fabrikada zeytinyağına dönüşmesine kadarki aşamalarda nelere dikkat edilmesi konusunda bilgilendiler.