Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kül
  • isim Yanan şeylerden artakalan toz madde
    "Ocağın külleri üstünde duran tenceredeki fasulyeyi bitirdiler." - M. Ş. Esendal
Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü
kül

Organik maddelerin tamamen yanması sonucu artakalan inorganik kısım.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kül

(jeoloji)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kül

< ET kül: kül. || kül töken: karım; eşim; hanımım || kündeki külli çöreyh: alışılmış olan şey

Vikipedi
Kül

Kül, yanmış organik maddelerden geri kalan atığa verilen genel isimdir.

"kül" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Abaş köyündeki yangında, 2 ev ve 1 samanlık kül oldu.

Görülen bazı türler arasında; sütlabi (mergellus albellus), gümüş martı (larus michahellis), sakarmeke (fulica atra), dikkuyruk (oxyura leucocephala), elmabaş patka (aythya ferina), tepeli patka (aythya fuligula), yeşilbaş (anas plathyrnchos), gri balıkçıl veya kül rengi balıkçıl (ardea cinerea), küçük akbalıkçıl (egretta garzetta), büyük akbalıkçıl (ardea alba), tepeli karabatak (phalacrocorax aristotelis), küçük batağan (tachybaptus ruficollis), kara gerdanlı dalgıç (gavia arctica) yer aldı.

Alkali diyet beslenmesi, Alkalin diyet ayrıca asit-alkali diyet veya alkalin kül diyet olarak bilinir.

Akımın öncüsü Tristan Tzara’nın düzeyinde olmasa bile, elimizden geldiğince bir Dadaizm örneği vermeye uğraşalım: Kül börek zurna inek tıpa uyuz Sus ölüm anırma Cımbız maydanoz kudurma *** Bu yaz, sıcaklar normalin üstünde olacakmış.

Ayvalık Belediyesi tarafından 20 yıl kadar önce çıkan bir yangında kül olan ormanlık alanda yeniden hayata geçirilen hatıra ormanının da aralarında bulunduğu bölgede çıkan yangına vatandaşların yanı sıra olay yerine gelen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği bünyesindeki ekiplerin 3 arasöz ve 1 su tankeri ile müdahale edildi.

Patlamayla birlikte ahşap olan kazan dairesi ve ardiye tamamen yanarak kül oldu.

Teorik bilgilerden sonra kursiyerler, uygulamalı eğitimde çizim teknikleri, işlemeden önce aydınger kağıdı üzerine desen oluşturma, kül pişirimi, desen delme, çini üzerine işlemeyi ve fırınlama sürecini öğreniyor.

Sivas merkeze bağlı Bostancık köyünde mangal ateşinden çıkan yangın nedeniyle yüzlerce çam ağacı kül oldu.

Burhaniye Tariş Zeytinyağı Fabrikasında üretilen zeytin çekirdeği yüksek kalorisi ve az olan kül oranı ve dumansız oluşuyla çevre dostu yakacak haline geldi.

Protein, selüloz, kül, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, germanyum ve selenyum içeren Ganoderma mantarı son yıllarda özellikle kanser hastalarının dikkatini çekiyor.

Santral sahasına yakınlığı coğrafi özellikleri ve zemininin geçirimsiz olması, kül depolama alanı olarak seçilmesinde etkili olmuş.

Önceki gece evde yaşayanlar uykudayken elektrik kontağından çıkan yangın sonrası kendilerini dışarıya zor atan Gilik ailesinin evi büyük hasar görürken, tüm eşyaları da yanarak kül oldu.

Yangında yeni dikilmiş çam ağacı fideleri kül olurken, bölgedeki birçok genç çam ağacı da zarar gürdü.

Bu nedenle Başbakan yüz yıl önceki meseleler üzerinden mangalda kül, deryada su bırakmadan atıp tutmak yerine izanlı ve ahlaklı olmayı öğrenmelidir.

Nemlenmiş Çinçilla kürkünü kurutmak ve tüyleri kabartmak için volkanik kül ve çok küçük, mikronik tozlar kullanılır.