Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
külünk
  • isim Taşları, kayaları parçalamakta kullanılan sivri kazma
    "Bir yaz sabahı, külüngün ve kazmanın sivri burunları taş odanın tepesini delmeye başladı." - M. Ş. Esendal
Zanaat Terimleri Sözlüğü
külünk

[küllünk, külük]: Taş kırılan ya da demir dövülen balyoz. (Yuva *Bucak -Burdur; Dodurga, İnönü -Eskişehir; -Samsun; Sarıköy *Beyşehir -Konya) [küllünk] : (İlyaslı -Uşak; Tokmacık *Yalvaç -Isparta) [külük] : (Akdağ *Gelendost -Isparta; Gölbaşı *Çankaya, *Güdül -Ankara; Başkışla *Karaman -Konya)

Tarama Sözlüğü
külünk

Taşçı kazması

"külünk" kelimesinin kullanım örnekleri.

Düzce Avcıbaşı Kupasını Vali Yardımcısı Salih Karabulut, Gümüşova Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Atıcılık ve Avcılık Federasyon Başkanı Nur Ala Aliş, Asbaşkanı Abdurrahman Külünk, Genel Sekreter Yasemin Gök, Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna, Ak Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu, Gümüşova İlçe Jandarma Komutanı İsmail Bel ve Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci yakından takip etti.

Külünk, Mahkeme Heyeti Başkanı Öztürk'ün, oradaki askerleri teşhis edip edemeyeceğini sorması üzerine, olay yerinde uzakta iki rütbeli daha gördüğünü ancak Dikencik dışındaki diğer askerleri teşhis etmesinin zor olduğunu söyledi.

Bu bağlamda tevazünün önemine dikkat çeken Külünk, hiçbir şekilde yöneticilerde kibrin olmaması gerektiğini belirtti.

Yücel, FETÖ davalarının görüldüğü Sincan Ceza İnfaz Kurumları önünde yaptığı basın açıklamasında, hain terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz'da kalkıştığı darbe ve işgal girişimini bir kez daha lanetlemek, yurt dışındaki FETÖ üyelerinin Kahramankazan Belediye Başkanı Ertürk ve eski AK Parti İstanbul Milletvekili Külünk'e sosyal medyadan yaptıkları kalleş saldırıları kınamak için toplandıklarını belirtti.

Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu guruba konuşan Külünk, insanın kalbine dokunmanın ancak, insanın eşrefi mahlukat olduğunu fark etmek ve kabul etmekle mümkün olduğunu belirtti.

Külünk, konuşmasında, Türkiye olarak insanlığın kaderine pozitif etki edecek, tarihin akışını değiştirecek, zamanın ruhunu aklını değiştirecek ve dönüştürecek bilginin üretilmemesi durumunda, Batı karşısında yenik, Batı karşısında mukallit olma kabiliyetinden öte bir yerde olunamayacağını söyledi.

Plakası alınamayan beyaz otomobildeki şüpheliler olay yerinden kaçarken, Pinç ambulansla önce Avcılar Murat Külünk Devlet Hastanesine ardından Bakırköy Dr.

Külünk, 15 Temmuz'un bu ülkede İslam'ın ve İslam'ın son kalesi Türkiye'nin çökertilme girişiminin adı olduğunu öne sürerek, toplumun bu topraklarda dini referansı olmayan hiçbir harekete asla ödün vermediğini vurguladı.