Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
külkedisi
  • sıfat Çok üşüyen, ateşin yanından ayrılmayan (kimse)
  • Uyuşuk, miskin (kimse)
  • Sakin, yumuşak, uyumlu
    "Dünkü kaplan, bir külkedisi yumuşaklığı ile göğsüme yaslandı." - A. Gündüz
  • Pasaklı, görgüsüz (kadın)
    "O kibar adam bu külkedisine tenezzül eder mi hiç." - E. E. Talu
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
külkedisi

Vücudun ağrıyan, acıyan, şişen kısmına sarmak için küle sokulmuş ıslak bez : Ali ağaçtan düşmüş, koluna hemen külkedisi saralım.

Vikipedi
Külkedisi (opera)

Külkedisi (tam İtalyanca adı ile La Cenerentola, ossia La bontà in trionfo yani Külkedisi veya Güzelliğin Galip Gelmesi) Gioacchino Rossini tarafından bestelenmiş iki perdelik opera veya dramma giocosodir. Eserin librettosu, Fransız yazar Charles Perrault tarafından yazılmış Külkedisi masalından uyarlanarak Jacopo Ferretti yazılmıştır. Ancak eserin hazırlandığı sıralarda tiyatrolarda özel efekler çok sınırlı olduğu için, eser orijinal masalda bulunan fantazi peri sihirlerinden arındırılmış ve daha gerçekçi olarak sunulmuştur. Eserin prömiyeri 25 Ocak 1817'de Romada "Teatro Valle"de verilmiştir

Külkedisi (film, 1950)

Külkedisi (İngilizce orijinal adı: Cinderella), 1950 yapımı klasik Külkedisi masalından uyarlanan Disney animasyon filmi. Wilfred Jackson, Hamilton Luske ve Clyde Geronimi'nin yönetmenliğinde çekilmiştir. Seslendirmesinde Eleanor Audley, Verna Felton ve William Phipps yer almıştır.