Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
külliye
  • isim Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane vb. yapıların bütünü
    "Fatih külliyesi."
Güzel Sanatlar Terimleri Sözlüğü
külliye

(Mimarlık) Bir caminin çevresinde cami ile birlikte kurulmuş medrese, imaret, sebil, kitaplık, hastane gibi çeşitli yapıların tümüne verilen ad.

Vikipedi
Külliye

Külliye (Arapça: كلية‎‎), cami ile birlikte hamam, medrese, mektep, imaret, türbe, kütüphane, aşevi, darüşşifa, kervansaray, çarşı, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu.

"külliye" kelimesinin kullanım örnekleri.

Cami, hünkar kasrı, çeşme, kütüphane, iki sebil, medrese, türbe, aşhane ve dükkanlardan ibaret olan külliye, klasik dönem selatin külliyelerinden çok farklı düşünülmüştür.

Cemaleddin Seydi Vakfı tarafından Cuma Namazının ardından, külliye yapımı hakkında bilgi verilirken misafirlere yemek ve aşure ikram edildi.

Seyyid Cemaleddin Vakfı Genel Sekreteri İbrahim Okan Akın ve mimar Osman Ali Eciş, cami ve türbenin içinde bulunduğu külliye yapımında katılımcılara brifing verdi.

Beraberinde Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak, şube müdürleri Mehmet Yolcu ve Fahri Uçak, müteahhit Mete Ergönül ve YİKOB İnşaat Kontrolörü Şerif Eren ile birlikte Hatay Müftülüğü Külliye inşaatında incelemelerde bulunan Müftü Kavillioğlu inşaatın bu yıl içerisinde bitirilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde 7 bin evliyanın yattığını ifade ettiği Ervah Kabristanlığı yanında yer alan ve içinde Somuncu Baba'nın hayatının minyatürlerle 12 bölümde anlatıldığı müze ile ziyaretçilerin ibadet edebilecekleri caminin de olduğu külliye, Türkiye'nin birçok ilinden ziyaretçileri ağırlıyor.

Yıldırım Bayezid'in ölümünden sonra yaklaşık 11 yıl süren Fetret Devri'nin sona ermesiyle yapımına başlanan Osmanlı Devleti'nin yeniden şahlanışını simgeler nitelikteki külliye, Osmanlı mimari eserleri arasında en zengin süslemelere sahip yapılardan oluşuyor.

Yıldırım Bayezid'in ölümünden sonra 11 yıl süren Fetret Devri'nin sona ermesiyle yapımına başlanan Osmanlı Devleti'nin yeniden şahlanışını simgeler nitelikteki külliye, Osmanlı mimari eserleri arasında en zengin süslemelere sahip yapılardan oluşuyor.

Üçüncü olarak da ihtilaf, malum bir kaideyi külliye vardır, iki yada üç kuvvetli insan birbiri ile kavga ederken çok cılız ve kuvvetsiz bir insan o dev gibi iki veya üç adamı devirebilir ve ihtilaftan dolayıdır.

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi, Ali İhsan Lezgi ve 21 yaşındaki üniversite öğrencisi oğlu Yasin Lezgi, darbecilere karşı koymak için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne koşmuş, baba oğul, sabaha karşı Külliye yakınına atılan bombaların hedefi olmuştu.

Hiç mugalata yapıp polemiğe neden olmadan bu işin bir an önce çözülüp külliye projesinin devam etmesi gerekiyor.

Bizim Külliye Dergisi Yayın Yönetmeni Nazım Payam da Dede Korkut hikayeleri ile ilgili bilgi verdi.