Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kültürel
  • sıfat Kültüre ilişkin, kültürle ilgili
    "Magazin yazarları, kültürel yaşamımıza el koydular." - A. Ağaoğlu

"kültürel" kelimesinin kullanım örnekleri.

Van Müftülüğünün ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinin davetlisi olarak Van’a giden ve Ahiliğin gelişim süreçlerini , Abdülhakim Arvasi eğitim merkezinde anlatan Ceylan, “Ahilik, Türklerin Anadolu’yu feth etmesinin ardından teşkilatlanan dini, sosyal kültürel ve gerektiğinde siyasi boyutları olan akıl, ahlak, ilim ve çalışma esaslı sistemdir”dedi.

Ahlat’ın Anadolu’da tüm boyların yetiştiği ilk yer olduğunu vurgulayan Çoban, “Ahlat; kültürel mirasımızın en güçlü sergilendiği alan ve 8 bini aşkın abidevi mezar taşının bulunduğu ve yer yüzünde başka bir coğrafyaya nasip olmayan bir nitelik arz ediyor.

Etkinliğe yurt dışından gelecek bilim insanlarının katılımı ile kültürel konferans da düzenleyeceklerini aktaran Akkaya, "Çerkes halk ozanı Kuşha Doğan Özden, dünyaca ünlü Çerkes sanatçılar Nehush Cherim ve Sati Kazanova, Hatti Müzik Grubu, Abhaz Devlet Sanatçısı Erik Mika ve Anavatan Kafkasya ile Türkiye'den profesyonel halk dansları toplulukları katılımcılara muhteşem bir sahne şovu sergileyecek.

Türkçe eğitimi alan 7’den 70’e pek çok Afganlı aldıkları eğitimle sosyal ve kültürel anlamda yabancılıktan kurtulma şansı buluyor.

TİKA Başkanlığınca iş birliği yapılan ülkelerle ortak tarihi ve kültürel miras olan eserlerin restorasyonu konusunda Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyalarında çok sayıda projenin yürütüldüğünü bildiren Ersoy, "2019 yılı TİKA faaliyetlerinin planlama ve uygulamasında muadil Batılı kuruluşlardan farklı olarak insan odaklı, Türk tipi kalkınma yardımı anlayışı ile mazlumların yanında olmaya devam edecektir.

Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Ahras Nural, törende, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği’nin ilçedeki kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel faaliyetlerini geliştirmek bu konularda kadınları bir araya getirmek, güçlendirmek yardımlaşma ve dayanışmalarına ortam sağlamak amacıyla Hülya Nehir öncülüğünde kurulduğunu belirtti.

Yılı, üçü Yeşilyurt ve üçü de Battalgazi olmak üzere bugün de Abdulhalil camiinde öğrenci kardeşlerimizle beraber olup çocuklarımızla birlikte kardeşlik bağının, ailelik bağının, kültürel bağlılığının artması, dini eğitimlerin yanı sıra sosyolojik konuma geçmeleri için bu projeyi yapmamız gerekiyor.

Yılmaz Akkılıç Bursa Araştırmaları Ödülü’nde, Bursa’nın doğal ve kültürel varlıkları ile tarihsel, fiziksel, sosyal ve ekonomik süreçlerini kapsayan çalışmalar değerlendirilecek.

Yıldırım’ın ardından konuşan Kaymakam Yücel ise Türk-Ukrayna dostluğunun kültürel bir dostluğun ötesinde adeta akrabalık ilişkisine dönüştüğünü belirterek iki kültürün birbirinden ayrılamaz hale geldiğini söyledi.

Bu köprü yapıldıktan sonra kültürel anlamda akrabalık bağlarımız pekişti.

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarını halka tanıtmak için yola çıkan Atlas Sirk Topluluğu; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık gibi somut olmayan kültürel miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli hayvanlar ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Öğrencilerimizi üniversitemizin araçları ile buraya haftada bir getirerek; toprak işlemeden tohum yatağı hazırlığı, ekim derinliklerinden sera arası mesafesi, ne kadar azot fosfor atılmasını ve ne kadar su verilmesi gerektiği gibi tüm akromatik kültürel çalışmaları, yabancı ot mücadelesini burada uygulamalı veriyoruz.

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatları halka tanıtmak için yola çıkan Atlas Sirki, İp canbazlığı, parendebazlık, ateşbazlık, akrobatlık gibi somut olmayan kültürel mirası Diyarbakır’da sergiliyor.

Gazimuhtarpaşa’da ana aksın üzerinde gençleri içeri çeken sosyal yaşantıyı orada destekleyen kültürel ve sanatsan faaliyetlerini, gerek müzik anlamında gerekse sanatsal anlamında çalışmalarının sergileneceği, gösterilerin yapılabileceği gençlerimize yönelik çok büyük bir alan sunulmuş.

Gaziantep’in binlerce yıllık kültürel ve tarihi mirasa sahip olduğunu vurgulayan Vali Davut Gül de, “Büyük devlet olma, çakıl taşı nerede olursa bunu alabilme gücüyle ilgilidir” dedi.