Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kültürlü
  • sıfat Kültürü gelişmiş olan
    "Kültürlü bir insan birçok şeyleri okumuş, düşünmüş ve iyice sindirmiş olan insandır." - M. Kaplan

"kültürlü" kelimesinin kullanım örnekleri.

Vakıf Başkanı Maşallah Albeni ise geleceğin teminatı olan insanların, inançlı, vatansever, kültürlü, ilim seviyesi yüksek birer şahsiyet olmalarını, milletin birlik ve huzur içinde kalkınma ve gelişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

O nedenle bize düşen 15 Temmuzlar ve benzerlerini yaşamamak için, anarşizm ve onun eyleme geçmiş hali olan terörizmin bu topraklarda maya tutmasını engellemek için imanlı, bilgili, kültürlü ve çalışkan nesiller yetiştirecek kurum olmaktır.

Kültürlü, hoşgörülü, sevecen ve medeni insanların yer aldığı, Osmanlıya başkentlik yapmış bir şehir.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, törende yaptığı konuşmada, çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli Mardin'de insanların hep bir arada kardeşçe yaşadığını söyledi.

Balkanların çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli yapısı, çatışmaların ve kargaşa ortamının değil, huzur ve barışın ve birlikte yaşamanın sembolü olmadıkça dünya barışı da mümkün değildir.

Bunun yanında sanatla yetişen bireylerin daha vicdanlı, daha kültürlü daha duyarlı ve sevgi dolu oldukları yadsınamaz bir gerçektir, bu nedenle ikinci ana hedefimiz sanatla donanmış bireylerdir.

Kudüs'ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek hesapsızca adımdan kaçınmalıdır.

ABD yönetimini son derece olumsuz sonuçlar doğuracak bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve Kudüs'ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne zarar verecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

ABD yönetimini son derece olumsuz sonuçlar doğuracak olan bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve Kudüs'ün çok kültürlü kimliğine ve tarihi statüsüne halel getirecek hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz.

Gençlerimizi silahların, kurşun seslerinin, bomba gürültülerinin arasında olmaktan kurtaracak, daha iyi, eğitimli, daha kültürlü, daha güzel şehirlerde yaşayan, istikbali parlak, sinesi yüreği imanlı gençler olarak yetiştireceğiz.

Başkan Dinç üreten, düşünen, kültürlü, faydalı bireyler olabilmek ve farklı dünyaları keşfedebilmek için minik yürekler ile birlikte kitap okumanın önemine dikkat çekti.

Çok kültürlü bu coğrafya, ülkemize yerleşmek isteyen tüm yabancılar için herhangi bir uyum sorunu potansiyeli taşımıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerimiz, her kültürden insanın aradığını bulabilecekleri çok kültürlü yaşam merkezleri.

Kars kültürüyle çeşitli etnik kökenlerin yaşadığı çok kültürlü bir şehir.

Vali Yaman da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mardin'in çok dilli ve çok kültürlü şehir olduğunu, birlikte yaşamanın şehre kültürel bir zenginlik kattığını belirtti.