Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kültivatör
  • isim Toprağı yüzeyden işlemeye yarayan dişli alet
Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kültivatör

(tarım)

Vikipedi
Kültivatör

Kültivatör, toprağı devirmeden işleyen aletlerdir. Toprağı kabartmak, havalandırmak, kesekleri parçalamak gibi işlemlerde kullanılırlar.

İşleyici kısımları, kültivatör ayağı ve uç demiridir. Kullanım durumuna göre ayak çeşitleri ve uç demileri değişmektedir.

"kültivatör" kelimesinin kullanım örnekleri.

Ayrıca sulu arazide çift sürümü dönüm başı 25 lira, kıraç arazide 21 lira, kültivatör çekimi 13 lira, koplu çekim 13 lira, kürümleme 11 lira, diskaron 11 lira, tarla zirai ilaçlama dönümü 7 lira, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 70 lira, 400 litrelik ilaçlama 40 lira olarak belirlenmiştir.

Ayrıca sulu arazide çift sürümü 22, kıraç arazide 19, kültivatör çekimi 11, koplu çekim 11, kürümleme 9, diskaron 10, tarla zirai ilaçlama dönümü 5, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 62, 400 litrelik ilaçlama 37 lira olarak belirlenmiştir.

Bulut, ayrıca sulu arazide çift sürümünün 19 TL, kıraç arazide 17 TL, kültivatör çekiminin 10 TL, koplu çekiminin 10 TL, kürümlemenin 8 TL, diskaronun 9 TL, tarla zirai ilaçlama dönümünün 5 TL, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlamanın 55 TL, 400 litrelik ilaçlamanın 35 TL olarak belirlendiğini kaydetti.

Kursiyerlere, eğitici ve öğretici hocalar tarafından tarım arazisinde toprak işleme aletlerinden traktöre takılı pulluk, kültivatör, diskli tırmık gibi aletleri uygulamalı olarak nasıl kullanılacakları ile traktöre bağlantıları ve bağlantı ayarları gösterilecektir.