Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kürek
 • isim Toprak, kömür vb.ni bir yerden bir yere alıp atmaya, taşımaya yarayan ve yayvan bir bölümü, buna bağlı uzun bir sapı bulunan araç
  "Ölünün cesedi üstüne atılan birkaç kürek toprak gibi hatırası üzerine kapanan birkaç satır yazı!" - A. Ş. Hisar
 • Küçük deniz teknelerini yürütmeye yarayan, bir ucu yassı, uzun ağaç
 • Kürek cezası
çalakürek
 • zarf Sürekli kürek çekerek
  "Bu sırada kaldırılmakta olan birinci sınıf merdivenine doğru bir sandalın çalakürek yanaştığı görüldü." - Y. K. Karaosmanoğlu
Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü
kürek

hlk. Sığır gövde etinde, bacak pastırmasının elde edildiği parçanın gerisinde, cidagodan döş hizasına kadar uzanan kaslardan yapılan 2.0-2.5 kg ağırlığındaki pastırmalık et parçası veya bu parçadan yapılan pastırma.

Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu
kürek

(tarım)

Zanaat Terimleri Sözlüğü
kürek
 1. Ocak ya da mangaldan kül çekilen araç. (Kovalca *Bozüyük -Bilecik)

 2. Leblebicilerin fırından ateş çektikleri araç. (*Güdül -Ankara)

 3. Harman yerinde arta kalan ekin tanelerini samandan ayırmak için kullanılan ağaç kürek. (Gürmedere *Fethiye -Muğla; -Kırklareli)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kürek

Cezve.

Vikipedi
Kürek (spor)

Kürek, insanoğlunun denizler ve akarsularla basit araçlar kullanarak mücadelesini temel alan spor dalıdır. Kürek sporu, sporcuların birbirleri ile rekabet ederek göl,nehir ve denizde, kürekler vasıtası ile hareketin sağlandığı özel olarak üretilmiş tekneler ile gerçekleştirilen bir takım sporudur.

Kürek (alet)

Kürek; toprak, kömür, kar ve kum gibi maddeleri kaldırmaya ve atmaya yarayan alet. Yapımında sac ve sert plastik kullanılan bölümü çok güçlüdür. Küreğin tutamacı ise genellikle tahtadan yapılmaktadır.

"kürek" kelimesinin kullanım örnekleri.

Operasyon neticesinde; 50 kilogram eroin maddesi (yaş), 21 kilogram eroin maddesi (kuru), 50 litre asit anhidrit maddesi, 200 kilogram uyuşturucu madde yapımında kullanılan soda, 1 kilo 250 gram afyon sakızı maddesi, 125 gram afyon maddesi, 50 kilogram karbonat, 1 adet glock marka tabanca ve bu tabancaya ait 11 adet fişek, 8 adet küçük tüp, 1 adet büyük tüp, 1 adet elektronik terazi, 12 adet gazlı ısıtıcı, 1 adet manuel pres makinesi, 3 adet plastik leğen, 1 adet jelikan bidon, 3 adet mala, 3 adet plastik kürek ve 3 adet tülbent ele geçirilmiştir.

Kürek ve dragon yarışlarının başlatıldığı Konak Pier'de İzmir Büyükşehir Belediyesi Armoni Mızıkası konser verdi, dans gösterileri sunuldu.

Sit alanında yapılan aramalarda 1 jeneratör, 1 dalgıç pompa ve 15 metre su tahliye hortumu, 1 hilti ve 5 hilti ucu, kazma, kürek, tırmık, 20 metre uzunluğunda prizli elektrik kablosu, 20 metre uzunluğunda ucunda ampul bulunan elektrik kablosu, ayaksız vantilatör, lokma anahtar, pençe ve 3 adet tornavida ele geçirildi.

Araçta 1 adet bot, 2 adet bota ait kürek ve 1 adet pompa ele geçirildi.

İsimli şahsı kelepçeleyerek gözaltına alındı, kazıda kullanılan kazma, kürek, elek gibi aletlere de el koydu.

Sığınak, barınak ve toprağa gömülü bidonlar içerisinde çok sayıda pil, 40 silah bakım yağı, 250 metre branda, 500 metre sulama hortumu, 5 metre naylon, 4 kürek, 10 koli bandı, 4 tahra, 30 tükenmez kalem, 12 battaniye, 4 fare yapışkanı, ikişer kazma, kova ve balyoz ile kazan, keser, testere, çadır, şemsiye, boru anahtarı, elek teli, sedir, antiseptik solüsyon ile çok sayıda giyim ve gıda malzemesi ele geçirildi.

Saraycık Mahallesi'nde Elekçi Irmağı kenarındaki alanda yaşayan mevsimlik tarım işçileri, olası bir taşkından dolayı Necip Fazıl Kısa Kürek Anadolu Lisesi Yurdu'nun bahçesine yerleştirildi.

Operasyonda definecilerin yanlarında getirdiği kazma, kürek, levye, balyoz, detektör, murç ve kaya eritici kimyasal maddeye el konuldu.

Tarım aletleri, kazma, kürek, odun kesme aleti olan girebi gibi imalatları yaparak millete hizmette bulunduk.

Dişi Hent kenevirleri jandarma tarafından tek tek toplanırken hortum, su bidonları, su valileri kazma kürek ve yiyeceklere el konuldu.

Sığınaklarda yapılan aramalarda 14 büyük tüp, 3 küçük tüp, 200 litre benzin, 2 ton kapasiteli su tankı, güneş paneli, 4 kürek, 3 kazma, 3 ekmek sacı, 10 battaniye, 5 kilogram motor yağı, akü, 40 metre hortum, 100 mum, fener, 100 metre kablo, 180 metre naylon, 215 pil, 2 kilim, 2 hasır, ocak, 50 metre ip, 3 çift ayakkabı, 10 metre halat, 31 koli bandı, 250 metre jiletli tel, çok miktarda çivi, 20 kilogram fasulye, 30 kilogram salça, 15 kilogram pul biber, 320 kilogram tuz, 80 kilogram bulaşık deterjanı, 20 kilogram çamaşır deterjanı, 170 kilogram şeker, 450 kilogram un, 25 kilogram kuru kayısı, 33 diş macunu, 5 kilogram tütün, 50 kilogram soğan, 32 paket maya, 25 kilogram kırmızı mercimek, 14 paket çamaşır tozu, 3 kilogram sabun, çok miktarda tıbbi malzeme, örgütsel doküman ve yaşamsal malzeme ele geçirildi.

Dolayısıyla omuzlarınızın öne doğru kapanmasıyla birlikte kürek kemiklerinizin arası açılır ve burada kamburlaşma durumu olur.

Yüzme yarışının birincisi Barış Kanel olurken, kürek yarışmasında birinciliği yirmi yaş altı kategorisinde Kürşat Ferat Çilek, yirmi yaş üstünde ise Cemal Keskin elde etti.

Çay üzerinde kürek çeken katılımcılar karaya saklanmış olan 6 tane topu bularak yine botlar ile kürek çekerek başlangıç noktasına döndüler.

Tarihi Uzun Çarşı'daki fırınında yıllardır kürek sallayan bir başka usta Bahir Muratoğlu da ıspanak ve yöresel çökeleğin karışımıyla ortaya çıkan katıklı ekmek ve biberli ekmekten Antakya simidine kadar yöresel hamur lezzetini müşterilerle buluşturduğunu söyledi.