Kelime tanımını bul

Güncel Türkçe Sözlük
kürk
  • isim Bazı hayvanların, giyecek yapmak için işlenmiş postu
  • sıfat Bu posttan yapılmış
    "Kürk manto."
  • Hayvan postundan yapılan giysi
    "Ben yatağımın üstünde, kürkümün içinde soğuktan titreyerek oturuyorum." - H. E. Adıvar
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
kürk

Kuluçka.

Vikipedi
Kürk

Kürk, memeli hayvanların tüylü derisi, postu.

Kürk genel olarak iki bölümden oluşur. Kısa tüyler ve koruyucu tüyler. Bazı hayvanlarda bir de orta seviye tüyler diyebileceğimiz bir katman daha bulunmaktır. Bütün memeli hayvanların kürkü yoktur. Kürksüz olanlar "çıplak memeliler" olarak da adlandırılabilir.

Kürk genel olarak iki bölümden oluşur:

  • Taban tüyleri veya Kürkaltı: Bu kısım kısa, düz ve koruyucu tüylere nispeten daha sık olan tüylerdir.
  • Koruyucu tüyler: Hayvanların renklerini de belli eden bü tüyler, Taban tüylerine göre daha seyrek ve uzundurlar.

Günümüzde daha çok moda amacıyla kullanılan kürk ürünleri ceket, yakalık, anahtarlık, ayakkabı gibi pek çok aksesuarda kendine yer edinmektedir. Özellikle başta PETA olmak üzere hayvanseverlerin yoğun çabaları sonucu kürkün aslında masum bir ürün olmadığı ortaya çıkmıştır. Pek çok hayvanın vahşi yöntemlerle öldürülmesi kürk vahşetinin altında yatan gerçeklerin ortaya çıkmasında ve kürk kullanıcılarının yapay kürklere yönelmesine sebep olmuştur.

"kürk" kelimesinin kullanım örnekleri.

Kürk ve ajurlu hırkalara, çizgili elbiseler eşlik ederken lisanslı ürünlerde ise Snoopy, kızları yalnız bırakmıyor.

Çantanın tasarımını üç bölüme ayırabiliriz: tabletler için kürk astarlı ön cep, aksesuarlar için daha geniş bir alan ve dizüstü bilgisayar, şarj cihazı ve benzeri eşit boyuttaki cihazlar başka bir kürklü cep.

Paris Hilton ve kızkardeşi Nikki Hilton başta olmak üzere birçok kürk tutkunu ünlünün adresi olan Dennis Basso kürk mağazasına gece camı kırarar giren hırsızlar tam 1 milyon dolar değerinde kürk çaldı.

Pertev Naili Boratav ise Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'yı ilk önce bir öykü olarak yazdığını dile getirip başlığını da Yirmi Sekiz şeklinde koyduğunu ve öykünün ilk sayfasını da kendisine gösterdiğini dile getirdi.

Biz de kürk etol kullandık, genç ve casual bir tarz adına kürk yelekler var koleksiyonda mesela.

Buna göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesine bağlı Kürk Köyü mevkisinde yer alan 4934,05 hektar alana sahip jeotermal kaynak ve doğal mineralli su ruhsat sahası içindeki 11 nokta açık teklif artırma usulüyle ihale edilecek.

Eski zenginlerin mücevher , kıymetli maden , kürk ve murassa silah gibi değerli eşyalarının yanı sıra devlet hazinesinin büyük kısmı da buralardaki kasalarda muhafaza edilirdi.

Kürk ve deri endüstrisinde bir kaç zenginin kibrini okşamak için her yıl milyonlarca kedi ve köpeğin yanında çakal, vaşak, karakulak, leopar, keseli sıçan, kunduz, misk faresi, su samuru, rakun, fok gibi evcil olmayan birçok hayvan, tuzaklar ve çiftliklere tıkılmak suretiyle boyun kırma, kesme, tel ile boğma, asma, vajinadan elektrik verme, belkemiği ve boyun kırma, kimyasallarla zehirleme gibi zalim süreçlerden geçirilerek katlediliyor.

Sezonun gözde stil parçalarından kürk yakalı kabanlar heykelsi formlarıyla koleksiyonda yerini alırken yumuşak dokulu verev kesimli ipek elbiseler kusursuz zarafeti gözler önüne seriyor.

Ele geçirilen kürklerin bilirkişi ekspertiz raporuna göre, tabaklanmış rakun köpeği, tilki, gri tilki, köstebek, marmot, kızıl sincap ve vizon postlarından yapıldığı memeli postu ve kürk manto cinsi eşya olduğu belirlendi.